event burgee venue burgee

2017 Late Summer Series AM Handicap

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 13:44 on July 23, 2017

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 1
02�/07/2017 11:10
Race 2
02�/07/2017 1224
Race 3
09�/07/2017 11:10
Race 4
09�/07/2017 11:55
Race 5
16��/07/2017 11:10
Race 6
16��/07/2017 11:55
Race 7
23��/07/2017 11:10
Race 8
16��/07/2017 11:55
Total Nett
1st 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 3.0 1.0 1.0 (7.0) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 3.0 78.0 11.0
2nd 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 1.0 1.0 105.0 15.0
3rd 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 (5.0) 4.0 4.0 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 2.0 81.0 16.0
4th 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047 6.0 5.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0 (8.0) 5.7 OOD 5.7 OOD 96.4 28.4
5th 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1107 4.0 8.0 RET 6.0 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 141.0 51.0
6th 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 7.0 3.0 8.0 7.0 145.0 55.0
7th 11050 Guy Marks Deb Marks WAYFARER 1102 11.3 OOD 11.3 OOD 2.0 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 146.6 56.6
8th 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1107 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 10.0 6.0 7.0 6.0 149.0 59.0
9th 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1047 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 7.0 8.0 11.0 11.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 157.0 67.0
10th 3297 Caspar Barton   RS TERA SPORT 1432 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 9.0 12.0 10.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 159.0 69.0
11th 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 2.0 30.0 DNC 6.0 5.0 163.0 73.0
12th 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 1.0 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0 93.0
13th 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 1.0 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0 93.0
14th 1941 Sandra Hill   STREAKER 1132 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 1.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 184.0 94.0
15th 1163 C Watts   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 4.0 4.0 188.0 98.0
16th 4240 Tess Sadowski Joseph Warwicker RS FEVA XL 1240 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 9.0 1.0 30.0 DNC 30.0 DNC 190.0 100.0
17th 22527 I. Patrick R. Wilkinson 2000 1107 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 3.0 7.0 30.0 DNC 30.0 DNC 190.0 100.0
18th 1654 Mike W Evelyn Warwicker RS 200 1047 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 6.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 191.0 101.0
19th 1849 Anne Marie Ratnage   RS AERO 5 1120 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 8.0 5.0 30.0 DNC 30.0 DNC 193.0 103.0
20th 276 Mike Ker   LASER EPS 1030 7.0 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 193.0 103.0
21st 2322 G Lawson D Brewer 2000 1107 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 5.0 9.0 OCS 194.0 104.0
22nd 3743 Josh Davies Ian Ratnage RS FEVA XL 1240 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 5.0 9.0 30.0 DNC 30.0 DNC 194.0 104.0
23rd 45097 Esme Southern   TOPPER 1347 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 9.0 10.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 199.0 109.0
24th 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfenden SCORPION 1040 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 212.0 122.0
25th 2965 John Reed Emma Reed GRADUATE 1129 (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 213.0 123.0
26th 1 Rob Hadden       8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 218.0 128.0
27th 6258 Paul Gilbert Debbie Gilbert   1079 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 9.0 30.0 DNC 219.0 129.0
28th 177         (30.0 DNC) (30.0 DNC) 11.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 221.0 131.0
29th 715     RS 400 942 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 13.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 223.0 133.0

Race 1 - 02�/07/2017 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 1110 11:55:15 0:45:15 3 0:41:04 1.0
2 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfenden SCORPION 1040 1110 11:53:22 0:43:22 3 0:41:42 2.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 1110 11:51:47 0:41:47 3 0:41:50 3.0
4 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1107 1110 11:56:58 0:46:58 3 0:42:26 4.0
5 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 1110 11:54:15 0:44:15 3 0:43:13 5.0
6 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047 1110 11:55:43 0:45:43 3 0:43:40 6.0
7 276 Mike Ker   LASER EPS 1030 1110 12:00:02 0:50:02 3 0:48:35 7.0
8 1 Rob Hadden       1110 12:05:27 0:55:27 2 1:23:11 8.0
9 11050 Guy Marks Deb Marks WAYFARER 1102     OOD     11.3

Race 2 - 02�/07/2017 at 1224

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 1224 13:04:36 0:40:36 4 0:40:38 1.0
2 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 1224 13:10:58 0:46:58 4 0:42:37 2.0
3 2965 John Reed Emma Reed GRADUATE 1129 1224 13:12:15 0:48:15 4 0:42:44 3.0
4 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 1224 13:08:48 0:44:48 4 0:43:45 4.0
5 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047 1224 13:11:23 0:47:23 4 0:45:15 5.0
6 276 Mike Ker   LASER EPS 1030 1224 13:11:34 0:47:34 4 0:46:11 6.0
7 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1107     RET     8.0
8 11050 Guy Marks Deb Marks WAYFARER 1102     OOD     11.3

Race 3 - 09�/07/2017 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 111500 11:56:36 0:41:36 2 0:41:38 1.0
2 11050 Guy Marks Deb Marks WAYFARER 1102 111500 12:02:25 0:47:25 2 0:43:02 2.0
3 1941 Sandra Hill   STREAKER 1132 111500 12:04:03 0:49:03 2 0:43:20 3.0
4 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 111500 12:00:30 0:45:30 2 0:44:26 4.0
5 1654 Mike W Evelyn Warwicker RS 200 1047 111500 12:02:16 0:47:16 2 0:45:09 5.0
6 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1107 111500 12:07:07 0:52:07 2 0:47:05 6.0
7 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1047 111500 12:07:24 0:52:24 2 0:50:03 7.0
8 3297 Caspar Barton   RS TERA SPORT 1432 111500 11:59:09 0:44:09 1 1:01:40 8.0
9 45097 Esme Southern   TOPPER 1347 111500 12:09:09 0:54:09 1 1:20:24 9.0
10 177             DNF     11.0

Race 4 - 09�/07/2017 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1941 Sandra Hill   STREAKER 1132 122500 12:59:50 0:34:50 2 0:30:46 1.0
2 11050 Guy Marks Deb Marks WAYFARER 1102 122500 12:58:59 0:33:59 2 0:30:50 2.0
3 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1107 122500 13:00:21 0:35:21 2 0:31:56 3.0
4 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 122500 12:58:00 0:33:00 2 0:32:14 4.0
5 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 122500 12:59:13 0:34:13 2 0:32:41 5.0
6 1654 Mike W Evelyn Warwicker RS 200 1047 122500 12:59:23 0:34:23 2 0:32:50 6.0
7 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 122500 12:58:22 0:33:22 2 0:33:24 7.0
8 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1047 122500 13:01:25 0:36:25 2 0:34:47 8.0
9 3297 Caspar Barton   RS TERA SPORT 1432 122500 12:50:36 0:25:36 1 0:35:45 9.0
10 45097 Esme Southern   TOPPER 1347 122500 12:58:28 0:33:28 1 0:49:41 10.0

Race 5 - 16��/07/2017 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 11.18.00 11.58.58 0.40.58 3 0.38.07 1.0
2 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 11.18.00 11.59.30 0.41.30 3 0.38.36 2.0
3 22527 I. Patrick R. Wilkinson 2000 1107 11.18.00 12.01.03 0.43.03 3 0.38.53 3.0
4 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 11.18.00 11.59.49 0.41.49 3 0.39.56 4.0
5 3743 Josh Davies Ian Ratnage RS FEVA XL 1240 11.18.00 12.08.44 0.50.44 3 0.40.55 5.0
6 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047 11.18.00 12.01.08 0.43.08 3 0.41.12 6.0
7 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 11.18.00 12.02.34 0.44.34 3 0.41.27 7.0
8 1849 Anne Marie Ratnage   RS AERO 5 1120 11.18.00 12.04.26 0.46.26 3 0.41.28 8.0
9 4240 Tess Sadowski Joseph Warwicker RS FEVA XL 1240 11.18.00 12.09.46 0.51.46 3 0.41.45 9.0
10 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1107 11.18.00 12.04.34 0.46.34 3 0.42.04 10.0
11 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1047 11.18.00 12.05.44 0.47.44 3 0.45.35 11.0
12 3297 Caspar Barton   RS TERA SPORT 1432 11.18.00 12.01.33 0.43.33 2 0.45.37 12.0
13 715     RS 400 942 11.18.00 12.05.08 0.47.08 3 0.50.02 13.0

Race 6 - 16��/07/2017 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 4240 Tess Sadowski Joseph Warwicker RS FEVA XL 1240 12.35.00 13.06.57 0.31.57 2 0.25.46 1.0
2 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 12.35.00 13.02.50 0.27.50 2 0.25.53 2.0
3 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 12.35.00 13.03.08 0.28.08 2 0.26.10 3.0
4 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 12.35.00 13.02.45 0.27.45 2 0.26.30 4.0
5 1849 Anne Marie Ratnage   RS AERO 5 1120 12.35.00 13.05.06 0.30.06 2 0.26.53 5.0
6 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1107 12.35.00 13.05.12 0.30.12 2 0.27.17 6.0
7 22527 I. Patrick R. Wilkinson 2000 1107 12.35.00 13.05.13 0.30.13 2 0.27.18 7.0
8 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047 12.35.00 13.03.45 0.28.45 2 0.27.28 8.0
9 3743 Josh Davies Ian Ratnage RS FEVA XL 1240 12.35.00 13.12.02 0.37.02 2 0.29.52 9.0
10 3297 Caspar Barton   RS TERA SPORT 1432 12.35.00 12.56.48 0.21.48 1 0.30.27 10.0
11 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1047 12.35.00 13.07.02 0.32.02 2 0.30.36 11.0

Race 7 - 23��/07/2017 at 11:10

Cancelled due to high winds

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 11.10.00 11.55.50 0.45.50 3 0.43.47 1.0
2 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 11.10.00 11.55.03 0.45.03 3 0.44.00 2.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 11.10.00 11.54.24 0.44.24 3 0.44.27 3.0
4 1163 C Watts   SUPERNOVA 1075 11.10.00 11.57.51 0.47.51 3 0.44.31 4.0
5 2322 G Lawson D Brewer 2000 1107 11.10.00 11.59.25 0.49.25 3 0.44.38 5.0
6 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047     OOD     5.7
7 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 11.10.00 11.58.52 0.48.52 3 0.45.27 6.0
8 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1107 11.10.00 12.01.31 0.51.31 3 0.46.32 7.0
9 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 11.10.00 12.00.25 0.50.25 3 0.46.54 8.0
10 6258 Paul Gilbert Debbie Gilbert   1079 11.10.00 12.03.24 0.53.24 3 0.49.29 9.0

Race 8 - 16��/07/2017 at 11:55

Cancelled due to high winds

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 679 Alex Frampton Ed Bannock RS 200 1047 12.20.00 12.59.11 0.39.11 3 0.37.25 1.0
2 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1024 12.20.00 12.58.37 0.38.37 3 0.37.43 2.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 12.20.00 12.57.48 0.37.48 3 0.37.50 3.0
4 1163 C Watts   SUPERNOVA 1075 12.20.00 13.02.15 0.42.15 3 0.39.18 4.0
5 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 12.20.00 13.02.59 0.42.59 3 0.39.59 5.0
6 909 Jack Vincent Lizzie Fuller RS 200 1047     OOD     5.7
7 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1107 12.20.00 13.04.41 0.44.41 3 0.40.22 6.0
8 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 12.20.00 13.03.30 0.43.30 3 0.40.28 7.0
9 2322 G Lawson D Brewer 2000 1107 12.20.00   OCS     9.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.10
www.sailwave.com