event burgee venue burgee

2018 Autumn Series Handicap AM

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 14:20 on September 16, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 1
02/09/2018 1110
Race 2
02/09/2018 1210
Race 3
09/09/2018 11:10
Race 4
09/09/2018 11:55
Race 5
16/09/2018 11:25
Race 6
16/09/2018 12:30
Total Nett
6th 2322 G Lawson D Brewer 2000 1109 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 13.0 7.0 1.0 1.0 82.0 22.0
5th 22527 I Patrick R Wilkinson 2000 1109 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 6.0 2.0 10.0 RET 81.0 21.0
11th 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1109 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 3.0 3.0 126.0 66.0
1st 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 1.0 (5.0) 4.0 5.0 4.0 (6.0) 25.0 14.0
8th 346 T Chante B Thompson NATIONAL 18 995 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 11.0 11.0 5.0 10.0 RET 97.0 37.0
14th 21852 P Nattrass V Nattrass 2000 1109 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 9.0 30.0 DNC 6.0 30.0 DNC 135.0 75.0
2nd 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 2.0 2.0 5.0 (12.0) (7.0) 7.0 35.0 16.0
4th 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 3.0 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 5.0 80.0 20.0
7th 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0 4.0 9.0 4.0 83.0 23.0
3rd 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 3.0 10.0 2.0 77.0 17.0
9th 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 5.0 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 11.0 30.0 DNC 113.0 53.0
13th 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 4.0 8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 132.0 72.0
12th 1769 Casper Barton   RS TERA PRO 1364 6.0 1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 127.0 67.0
23rd 208 David Brewer   S Venture 1112 (30.0 DNC) 9.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 159.0 99.0
19th 21748 Steve Draw   2.4 1240 (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 153.0 93.0
20th 2869 Bruce Kidd   2000 1109 (30.0 DNC) 6.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 156.0 96.0
16th 1202 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 15.0 OCS 1.0 30.0 DNC 30.0 DNC 136.0 76.0
10th 90 Richard Sharpe   FINN 1051 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 1.0 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 123.0 63.0
25th 2311     2000 1109 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 15.0 DNF 30.0 DNC 30.0 DNC 165.0 105.0
18th 1234 P Southon   RS AERO 7 1068 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 12.0 15.0 RET 30.0 DNC 30.0 DNC 147.0 87.0
15th 11218 S Maynard D Maynard WAYFARER 1102 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 7.0 8.0 30.0 DNC 30.0 DNC 135.0 75.0
24th 182 J Todd V Todd LASER BAHIA 1115 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 10.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 160.0 100.0
17th 000 T Hobbs H Hobbs TOPAZ ARGO 1115 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 10.0 30.0 DNC 30.0 DNC 138.0 78.0
21st 23784 R Wilson   SNIPE 1099 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 157.0 97.0
22nd 29 J Reed Reed GRADUATE 1129 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 9.0 30.0 DNC 30.0 DNC 159.0 99.0
26th 28541 Matthew Wolstenholme   SNIPE 1099 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 OOD 30.0 OOD 30.0 DNC 30.0 DNC 180.0 120.0
26th 30315 Brian Gregory   SNIPE 1099 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 OOD 30.0 OOD 30.0 DNC 30.0 DNC 180.0 120.0
26th 217         (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 180.0 120.0
26th 276 Mike Ker   LASER EPS 1030 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 OOD 30.0 OOD 30.0 DNC 30.0 DNC 180.0 120.0

Race 1 - 02/09/2018 at 1110

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 1110 11:44:16 0:34:16 3 0:30:23 1.0
2 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 1110 11:42:07 0:32:07 3 0:31:31 2.0
3 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 1110 11:45:00 0:35:00 3 0:31:46 3.0
5 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 1110 11:37:22 0:27:22 2 0:37:15 5.0
4 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 1110 11:45:01 0:35:01 3 0:32:34 4.0
6 1769 Casper Barton   RS TERA PRO 1364 1110 11:45:00 0:35:00 2 0:38:29 6.0
7 23784 R Wilson   SNIPE 1099 1110 11.42.23 0.32.23 2 0.44.12 7.0

Race 2 - 02/09/2018 at 1210

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
5 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 12.10 12.48.56 0.38.56 4 0.43.09 5.0
2 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 12.10 12.50.40 0.40.40 5 0.39.55 2.0
4 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 12.10 12.47.37 0.37.37 4 0.42.40 4.0
7 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 12.10 12.50.37 0.40.37 4 0.46.04 7.0
8 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 12.10 12.49.50 0.39.50 4 0.46.19 8.0
1 1769 Casper Barton   RS TERA PRO 1364 12.10 12.42.02 0.32.02 3 0.39.08 1.0
9 208 David Brewer   S Venture 1112 12.10 12.42.31 0.32.31 3 0.48.44 9.0
3 21748 Steve Draw   2.4 1240 12.10 12.41.18 0.31.18 3 0.42.04 3.0
6 2869 Bruce Kidd   2000 1109 12.10 12.50.09 0.40.09 4 0.45.15 6.0

Race 3 - 09/09/2018 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
13 2322 G Lawson D Brewer 2000 1109 11.10.00 11.42.48 0.32.48 2 0.44.22 13.0
3 22527 I Patrick R Wilkinson 2000 1109 11.10.00 11.51.13 0.41.13 3 0.37.10 3.0
4 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 11.10.00 11.52.42 0.42.42 3 0.37.51 4.0
11 346 T Chante B Thompson NATIONAL 18 995 11.10.00 11.51.23 0.41.23 3 0.41.35 11.0
9 21852 P Nattrass V Nattrass 2000 1109 11.10.00 11.55.42 0.45.42 3 0.41.12 9.0
5 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 11.10.00 11.49.11 0.39.11 3 0.38.27 5.0
6 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 11.10.00 11.51.53 0.41.53 3 0.38.58 6.0
2 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 11.10.00 11.46.56 0.36.56 3 0.36.58 2.0
14 1202 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075     OCS     15.0
1 90 Richard Sharpe   FINN 1051 11.10.00 11.47.41 0.37.41 3 0.35.51 1.0
12 1234 P Southon   RS AERO 7 1068 11.10.00 11.55.01 0.45.01 3 0.42.09 12.0
7 11218 S Maynard D Maynard WAYFARER 1102 11.10.00 11.53.17 0.43.17 3 0.39.17 7.0
10 182 J Todd V Todd LASER BAHIA 1115 11.10.00 11.56.06 0.46.06 3 0.41.21 10.0
8 000 T Hobbs H Hobbs TOPAZ ARGO 1115 11.10.00 11.55.33 0.45.33 3 0.40.51 8.0
15 28541 Matthew Wolstenholme   SNIPE 1099     OOD     30.0
15 30315 Brian Gregory   SNIPE 1099     OOD     30.0
15 276 Mike Ker   LASER EPS 1030     OOD     30.0

Race 4 - 09/09/2018 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
7 2322 G Lawson D Brewer 2000 1109 12.15.00 12.58.17 0.43.17 3 0.39.02 7.0
6 22527 I Patrick R Wilkinson 2000 1109 12.15.00 12.58.16 0.43.16 3 0.39.01 6.0
5 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 12.15.00 12.57.42 0.42.42 3 0.37.51 5.0
11 346 T Chante B Thompson NATIONAL 18 995 12.15.00 12.56.56 0.41.56 3 0.42.09 11.0
12 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 12.15.00 12.58.39 0.43.39 3 0.42.50 12.0
4 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 12.15.00 12.55.36 0.40.36 3 0.37.46 4.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 12.15.00 12.52.34 0.37.34 3 0.37.36 3.0
1 1202 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 12.15.00 12.53.32 0.38.32 3 0.35.51 1.0
2 90 Richard Sharpe   FINN 1051 12.15.00 12.53.27 0.38.27 3 0.36.35 2.0
13 2311     2000 1109     DNF     15.0
13 1234 P Southon   RS AERO 7 1068     RET     15.0
8 11218 S Maynard D Maynard WAYFARER 1102 12.15.00 12.59.17 0.44.17 3 0.40.11 8.0
10 000 T Hobbs H Hobbs TOPAZ ARGO 1115 12.15.00 13.01.03 0.46.03 3 0.41.18 10.0
9 29 J Reed Reed GRADUATE 1129 12.15.00 13.00.46 0.45.46 3 0.40.32 9.0
15 28541 Matthew Wolstenholme   SNIPE 1099     OOD     30.0
15 30315 Brian Gregory   SNIPE 1099     OOD     30.0
15 276 Mike Ker   LASER EPS 1030     OOD     30.0

Race 5 - 16/09/2018 at 11:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2322 G Lawson D Brewer 2000 1109 11:25 12:04:44 0:39:44 3 0:35:50 1.0
2 22527 I Patrick R Wilkinson 2000 1109 11:25 12:06:14 0:41:14 3 0:37:11 2.0
3 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1109 11:25 12:06:48 0:41:48 3 0:37:41 3.0
4 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 11:25 12:08:40 0:43:40 3 0:38:43 4.0
5 346 T Chante B Thompson NATIONAL 18 995 11:25 12:03:41 0:38:41 3 0:38:53 5.0
6 21852 P Nattrass V Nattrass 2000 1109 11:25 12:08:46 0:43:46 3 0:39:28 6.0
7 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 11:25 12:05:30 0:40:30 3 0:39:45 7.0
8 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 11:25 12:08:49 0:43:49 3 0:39:46 8.0
9 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 11:25 12:08:00 0:43:00 3 0:40:00 9.0
10 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 11:25 12:06:03 0:41:03 3 0:41:05 10.0
11 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 11:25 12:13:32 0:48:32 3 0:44:02 11.0

Race 6 - 16/09/2018 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2322 G Lawson D Brewer 2000 1109 12:30 13:07:08 0:37:08 3 0:33:29 1.0
8 22527 I Patrick R Wilkinson 2000 1109     RET     10.0
3 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1109 12:30 13:07:34 0:37:34 3 0:33:52 3.0
6 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 12:30 13:12:19 0:42:19 3 0:37:31 6.0
8 346 T Chante B Thompson NATIONAL 18 995     RET     10.0
7 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 12:30 13:10:44 0:40:44 3 0:39:58 7.0
5 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 12:30 13:10:47 0:40:47 3 0:37:01 5.0
4 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 12:30 13:07:01 0:37:01 3 0:34:26 4.0
2 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 12:30 13:03:42 0:33:42 3 0:33:44 2.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com