event burgee venue burgee

2018 Late Summer Series Handicap AM

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 18:49 on July 22, 2018

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 1
01/07/2018 1112
Race 2
01/07/2018 1218
Race 3
08/07/2018 11:10
Race 4
08/07/2018 12.27
Race 5
15/07/2018 11:10
Race 6
15/07/2018 11:55
Race 7
22/07/2018 11:10
Race 8
22/07/2018 11:55
Total Nett
1st 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 1.3 OOD 1.3 OOD 2.0 (4.0) 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 64.6 6.6
2nd 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (15.0 RET) 4.0 2.0 1.0 4.0 85.0 16.0
3rd 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 2.0 2.0 7.0 (11.0) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 2.0 81.0 16.0
4th 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 5.0 (27.0 DNC) (10.0) (10.0) 3.0 4.0 5.0 1.0 65.0 18.0
5th 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 (27.0 DNC) 8.0 9.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 5.0 110.0 29.0
6th 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1109 4.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 3.0 121.0 40.0
7th 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 2.0 6.0 8.0 6.0 130.0 49.0
8th 1769 Caspar Barton   RS TERA PRO 1364 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 9.0 138.0 57.0
9th 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 6.0 7.0 10.0 11.0 142.0 61.0
10th 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 9.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 9.0 12.0 145.0 64.0
11th 2965 John Reed   GRADUATE 1129 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 8.0 155.0 74.0
12th 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068 7.0 (27.0 DNC) 12.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 161.0 80.0
13th 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 164.0 83.0
14th 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfenden SCORPION 1036 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 165.0 84.0
15th 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 1.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 167.0 86.0
16th 1438         3.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 168.0 87.0
17th 84 Brian Whitmey Ron Whitmey Wildfire 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 5.0 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 172.0 91.0
18th 3211 Jo Warwicker   RS TERA PRO 1364 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 173.0 92.0
19th 1143 Martyn Burgess   SUPERNOVA 1075 6.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 173.0 92.0
20th 22262 Gavin Thorpe Alex Dufield 2000 1109 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 7.0 175.0 94.0
21st 21852 Peter Nattrass Viv Nattrass 2000 1109 8.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 176.0 95.0
22nd 1654 Mike Warwicker Sam Stoward RS 200 1046 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 178.0 97.0
23rd 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1109 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 13.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 181.0 100.0
24th 23087 Steve Curl Tommy Curl ENTERPRISE 1116 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 RET 10.0 184.0 103.0
25th 4766 F Southon Waddison Smith RS FEVA XL 1240 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 13.0 12.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 187.0 106.0
26th 30757 Peter Wolstenholme   SNIPE 1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 OOD 27.0 OOD (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 216.0 135.0

Race 1 - 01/07/2018 at 1112

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 1112 11:47:57 0:35:57 4 0:33:27 1.0
2 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102     OOD     1.3
3 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 1112 11:49:29 0:37:29 4 0:33:48 2.0
4 1438         1112 11:46:40 0:34:40 4 0:34:40 3.0
5 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1109 1112 11:51:25 0:39:25 4 0:35:33 4.0
6 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 1112 11:51:52 0:39:52 4 0:36:11 5.0
7 1143 Martyn Burgess   SUPERNOVA 1075 1112 11:52:12 0:40:12 4 0:37:24 6.0
8 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068 1112 114315 0:31:15 3 0:39:01 7.0
9 21852 Peter Nattrass Viv Nattrass 2000 1109 1112 11:44:44 0:32:44 3 0:39:21 8.0
10 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 1112 11:45:47 0:33:47 3 0:43:04 9.0

Race 2 - 01/07/2018 at 1218

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1059 Richard Lambert   SUPERNOVA 1075 1218 13:03:58 0:45:58 4 0:42:46 1.0
2 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102     OOD     1.3
3 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 1218 13:06:05 0:48:05 4 0:43:21 2.0
4 1438         1218 13:03:35 0:45:35 4 0:45:35 3.0
5 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1109 1218 13:08:44 0:50:44 4 0:45:45 4.0
6 1143 Martyn Burgess   SUPERNOVA 1075 1218 13:08:27 0:50:27 4 0:46:56 5.0
7 21852 Peter Nattrass Viv Nattrass 2000 1109 1218 12:58:37 0:40:37 3 0:48:50 6.0
8 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 1218 12:58:07 0:40:07 3 0:51:08 7.0
9 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 1218 12:05:27 23:47:27 4 23:20:50 8.0

Race 3 - 08/07/2018 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfenden SCORPION 1036 11.10 11.47.50 0.37.50 2 0.36.31 1.0
2 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 11.10 11.50.46 0.40.46 2 0.37.00 2.0
3 3211 Jo Warwicker   RS TERA PRO 1364 11.10 12.01.21 0.51.21 2 0.37.39 3.0
4 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 11.10 11.48.11 0.38.11 2 0.38.13 4.0
5 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 11.10 11.52.33 0.42.33 2 0.38.43 5.0
6 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1109 11.10 11.53.04 0.43.04 2 0.38.50 6.0
7 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 11.10 11.53.15 0.43.15 2 0.39.00 7.0
8 1769 Caspar Barton   RS TERA PRO 1364 11.10 12.03.24 0.53.24 2 0.39.09 8.0
9 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 11.10 11.50.22 0.40.22 2 0.39.37 9.0
10 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 11.10 11.54.14 0.44.14 2 0.40.08 10.0
11 1654 Mike Warwicker Sam Stoward RS 200 1046 11.10 11.52.32 0.42.32 2 0.40.40 11.0
12 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068 11.10 11.53.53 0.43.53 2 0.41.05 12.0
13 4766 F Southon Waddison Smith RS FEVA XL 1240 11.10 12.09.57 0.59.57 2 0.48.21 13.0
14 30757 Peter Wolstenholme   SNIPE 1099     OOD     27.0

Race 4 - 08/07/2018 at 12.27

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1429 Steve Curl   PHANTOM 999 12.27 12.53.18 0.26.18 2 0.26.20 1.0
2 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfenden SCORPION 1036 12.27 12.54.50 0.27.50 2 0.26.52 2.0
3 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 12.27 12.55.47 0.28.47 2 0.28.15 3.0
4 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 12.27 12.58.32 0.31.32 2 0.28.37 4.0
5 1654 Mike Warwicker Sam Stoward RS 200 1046 12.27 12.59.34 0.32.34 2 0.31.08 5.0
6 1769 Caspar Barton   RS TERA PRO 1364 12.27 12.48.19 0.21.19 1 0.31.15 6.0
7 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068 12.27 13.00.32 0.33.32 2 0.31.24 7.0
8 3211 Jo Warwicker   RS TERA PRO 1364 12.27 12.48.42 0.21.42 1 0.31.49 8.0
9 2965 John Reed   GRADUATE 1129 12.27 13.05.26 0.38.26 2 0.34.03 9.0
10 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 12.27 13.04.34 0.37.34 2 0.34.05 10.0
11 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 12.27 13.06.30 0.39.30 2 0.35.37 11.0
12 4766 F Southon Waddison Smith RS FEVA XL 1240 12.27 12.51.17 0.24.17 1 0.39.10 12.0
13 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1109 12.27 12.48.57 0.21.57 1 0.39.35 13.0
14 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099     RET     15.0
15 30757 Peter Wolstenholme   SNIPE 1099     OOD     27.0

Race 5 - 15/07/2018 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 11:50:00 12:18:50 0:28:50 2 0:26:10 1.0
2 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 11:50:00 12:18:35 0:28:35 2 0:26:35 2.0
3 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 11:50:00 12:20:53 0:30:53 2 0:28:01 3.0
4 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 11:50:00 12:21:18 0:31:18 2 0:28:29 4.0
5 84 Brian Whitmey Ron Whitmey Wildfire 1116 11:50:00 12:24:47 0:34:47 2 0:31:10 5.0
6 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 11:50:00 12:27:21 0:37:21 2 0:33:54 6.0

Race 6 - 15/07/2018 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11050 Guy Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 12:40:00 13:09:28 0:29:28 2 0:26:44 1.0
2 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 12:40:00 13:09:52 0:29:52 2 0:27:11 2.0
3 2965 John Reed   GRADUATE 1129 12:40:00 13:11:15 0:31:15 2 0:27:41 3.0
4 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 12:40:00 13:10:37 0:30:37 2 0:27:47 4.0
5 84 Brian Whitmey Ron Whitmey Wildfire 1116 12:40:00 13:11:53 0:31:53 2 0:28:34 5.0
6 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 12:40:00 13:11:26 0:31:26 2 0:29:14 6.0
7 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 12:40:00 13:14:25 0:34:25 2 0:31:14 7.0

Race 7 - 22/07/2018 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 1110 11:53:31 0:43:31 3 0:39:36 1.0
2 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1109 1110 11:55:04 0:45:04 3 0:40:38 2.0
3 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 1110 11:55:36 0:45:36 3 0:41:07 3.0
4 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 1110 11:52:43 0:42:43 3 0:41:55 4.0
5 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 1110 11:58:01 0:48:01 3 0:43:34 5.0
6 22262 Gavin Thorpe Alex Dufield 2000 1109 1110 11:58:21 0:48:21 3 0:43:36 6.0
7 1769 Caspar Barton   RS TERA PRO 1364 1110 11:49:41 0:39:41 2 0:43:38 7.0
8 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 1110 11:56:55 0:46:55 3 0:43:39 8.0
9 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 1110 11:57:13 0:47:13 3 0:45:08 9.0
10 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 1110 12:00:23 0:50:23 3 0:45:43 10.0
11 23087 Steve Curl Tommy Curl ENTERPRISE 1116     RET     12.0

Race 8 - 22/07/2018 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11218 James Maynard Deborah Maynard WAYFARER 1102 1224 12:51:23 0:27:23 3 0:24:51 1.0
2 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 1224 12:51:52 0:27:52 3 0:25:08 2.0
3 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1109 1224 12:52:37 0:28:37 3 0:25:48 3.0
4 28541 Matt Wolstenholme Patrick Sarsfield SNIPE 1099 1224 12:52:25 0:28:25 3 0:25:51 4.0
5 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1019 1224 12:50:27 0:26:27 3 0:25:57 5.0
6 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 1224 12:52:02 0:28:02 3 0:26:05 6.0
7 22262 Gavin Thorpe Alex Dufield 2000 1109 1224 12:54:20 0:30:20 3 0:27:21 7.0
8 2965 John Reed   GRADUATE 1129 1224 12:54:56 0:30:56 3 0:27:24 8.0
9 1769 Caspar Barton   RS TERA PRO 1364 1224 13:02:00 0:38:00 3 0:27:52 9.0
10 23087 Steve Curl Tommy Curl ENTERPRISE 1116 1224 12:55:45 0:31:45 3 0:28:27 10.0
11 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 1224 12:55:50 0:31:50 3 0:28:53 11.0
12 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 1224 12:55:34 0:31:34 3 0:30:11 12.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com