event burgee venue burgee

2018 Thursday Evening Series

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 10:15 on June 17, 2018

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 2
31/05/2018 1940
Race 3
07/06/2018 1930
Race 4
14/06/2018 18:30
Total Nett
1st 11050 Guy Marks Debbie Marks WAYFARER 1102 (37.0 DNC) 2.0 1.0 40.0 3.0
13th 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfelden SCORPION 1036 (37.0 DNC) 37.0 DNC 2.0 76.0 39.0
3rd 346 Trevor Chanter Will Chanter NATIONAL 18 995 2.0 (6.0) 3.0 11.0 5.0
15th 1654 Mike Warwicker Kate Fitzsimmons RS 200 1046 (37.0 DNC) 37.0 DNC 4.0 78.0 41.0
17th 5554 Richard Hudson   SOLO 1143 (37.0 DNC) 37.0 DNC 5.0 79.0 42.0
4th 7470 Elliot Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 5.0 1.0 (6.5) 12.5 6.0
2nd 5235 Karen Irons   SOLO 1143 1.0 3.0 (6.5) 10.5 4.0
6th 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 (37.0 DNC) 9.0 8.0 54.0 17.0
7th 155889 Robert Howe   LASER 1098 (37.0 DNC) 10.0 9.0 56.0 19.0
10th 192654 Andy Fryer   LASER 1098 (37.0 DNC) 14.0 10.0 61.0 24.0
8th 5119 Peter Copley   SOLO 1143 10.0 (13.0) 11.0 34.0 21.0
11th 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1142 (37.0 DNC) 12.0 12.0 61.0 24.0
5th 27098 Richard Lambert   SNIPE 1099 4.0 OOD 4.0 (13.0) 21.0 8.0
9th 165630 Connie Hill   LASER RADIAL 1142 9.0 (37.0 DNC) 14.0 60.0 23.0
28th 2073 John Ballantyne   SOLO 1143 (37.0 DNC) 37.0 DNC 15.0 89.0 52.0
30th 10068 Roy Bushell S Bushell WAYFARER 1102 (37.0 DNC) 37.0 DNC 16.0 90.0 53.0
31st 3211 Jo Warwicker   RS TERA SPORT 1432 (37.0 DNC) 37.0 DNC 17.0 91.0 54.0
12th 506 Tim Pryke   SUPERNOVA 1075 (37.0 DNC) 16.0 18.0 71.0 34.0
33rd 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 (37.0 DNC) 37.0 DNC 19.0 93.0 56.0
34th 3363 J King   SOLO 1143 (37.0 DNC) 37.0 DNC 20.0 94.0 57.0
35th 4766 Finley Southon Patrick Southon RS FEVA XL 1240 (37.0 DNC) 37.0 DNC 21.0 95.0 58.0
36th           (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 111.0 74.0
20th 5359 Peter Edwards   SOLO 1143 (37.0 DNC) 7.0 37.0 DNC 81.0 44.0
24th 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075 (37.0 DNC) 11.0 37.0 DNC 85.0 48.0
29th 22259     2000 1109 (37.0 DNC) 15.0 37.0 DNC 89.0 52.0
32nd 1769     RS TERA PRO 1364 (37.0 DNC) 17.0 37.0 DNC 91.0 54.0
19th 128 H Morrison F & J Morrison RS VISION 1128 6.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 80.0 43.0
14th 3602 Matt Wolstenholme   V3000 1007 3.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 77.0 40.0
23rd 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 8.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 82.0 45.0
21st 4879     SOLO 1143 7.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 81.0 44.0
16th 5426     SOLO 1143 4.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 78.0 41.0
25th 5 Luca Franklin   TOPPER 1358 11.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 85.0 48.0
26th 3 Frances Daubeny   TOPPER 1358 12.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 86.0 49.0
27th 43376 Hugo Sadowski   TOPPER 1358 14.0 DNF (37.0 DNC) 37.0 DNC 88.0 51.0
18th 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068 (37.0 DNC) 5.0 37.0 DNC 79.0 42.0
22nd Sail Navy     2000 1109 (37.0 DNC) 8.0 37.0 DNC 82.0 45.0

Race 2 - 31/05/2018 at 1940

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
2 346 Trevor Chanter Will Chanter NATIONAL 18 995 1940 20:21:11 0:41:11 6 0:41:23 2.0
6 7470 Elliot Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 1940 20:30:16 0:50:16 6 0:45:37 5.0
1 5235 Karen Irons   SOLO 1143 1940 20:27:06 0:47:06 6 0:41:12 1.0
11 5119 Peter Copley   SOLO 1143 1940 20:28:44 0:48:44 5 0:51:10 10.0
4 27098 Richard Lambert   SNIPE 1099     OOD     4.0
10 165630 Connie Hill   LASER RADIAL 1142 1940 20:27:24 0:47:24 5 0:49:48 9.0
7 128 H Morrison F & J Morrison RS VISION 1128 1940 20:23:33 0:43:33 5 0:46:20 6.0
3 3602 Matt Wolstenholme   V3000 1007 1940 20:23:46 0:43:46 6 0:43:28 3.0
9 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1075 1940 20:30:52 0:50:52 6 0:47:19 8.0
8 4879     SOLO 1143 1940 20:24:14 0:44:14 5 0:46:26 7.0
4 5426     SOLO 1143 1940 20:22:43 0:42:43 5 0:44:51 4.0
12 5 Luca Franklin   TOPPER 1358 1940 20:33:04 0:53:04 4 0:58:37 11.0
13 3 Frances Daubeny   TOPPER 1358 1940 20:35:57 0:55:57 4 1:01:48 12.0
14 43376 Hugo Sadowski   TOPPER 1358     DNF     14.0

Race 3 - 07/06/2018 at 1930

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
2 11050 Guy Marks Debbie Marks WAYFARER 1102     49.41 3 0.45.05 2.0
6 346 Trevor Chanter Will Chanter NATIONAL 18 995     46.38 3 0.46.52 6.0
1 7470 Elliot Marks Jess Gillett WAYFARER 1102     49.33 3 0.44.58 1.0
3 5235 Karen Irons   SOLO 1143     52.30 3 0.45.56 3.0
9 5385 Kevin Powley   SOLO 1143     37.57 2 0.49.48 9.0
10 155889 Robert Howe   LASER 1098     36.56 2 0.50.27 10.0
14 192654 Andy Fryer   LASER 1098     37.30 2 0.51.14 14.0
13 5119 Peter Copley   SOLO 1143     39.00 2 0.51.11 13.0
12 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1142     38.50 2 0.51.00 12.0
4 27098 Richard Lambert   SNIPE 1099     51.14 3 0.46.37 4.0
16 506 Tim Pryke   SUPERNOVA 1075     38.03 2 0.53.06 16.0
7 5359 Peter Edwards   SOLO 1143     36.47 2 0.48.16 7.0
11 1202 Peter Wibroe   SUPERNOVA 1075     36.28 2 0.50.53 11.0
15 22259     2000 1109     37.55 2 0.51.17 15.0
17 1769     RS TERA PRO 1364     49.51 2 0.54.49 17.0
5 1234 Patrick Southon   RS AERO 7 1068     49.59 3 0.46.48 5.0
8 Sail Navy     2000 1109     35.58 2 0.48.39 8.0

Race 4 - 14/06/2018 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11050 Guy Marks Debbie Marks WAYFARER 1102 192900 20:23:29 0:54:29 3 0:49:26 1.0
2 2024 Barry Wolfenden Linda Wolfelden SCORPION 1036 192900 20:21:05 0:52:05 3 0:50:16 2.0
3 346 Trevor Chanter Will Chanter NATIONAL 18 995 192900 20:20:31 0:51:31 3 0:51:47 3.0
4 1654 Mike Warwicker Kate Fitzsimmons RS 200 1046 192900 20:23:42 0:54:42 3 0:52:18 4.0
5 5554 Richard Hudson   SOLO 1143 192900 20:30:15 1:01:15 3 0:53:35 5.0
6 7470 Elliot Marks Jess Gillett WAYFARER 1102 192900 20:29:15 1:00:15 3 0:54:40 6.5
6 5235 Karen Irons   SOLO 1143 192900 20:31:29 1:02:29 3 0:54:40 6.5
8 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 192900 20:34:17 1:05:17 3 0:57:07 8.0
9 155889 Robert Howe   LASER 1098 192900 20:32:20 1:03:20 3 0:57:41 9.0
10 192654 Andy Fryer   LASER 1098 192900 20:33:10 1:04:10 3 0:58:26 10.0
11 5119 Peter Copley   SOLO 1143 192900 20:13:41 0:44:41 2 0:58:38 11.0
12 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1142 192900 20:13:47 0:44:47 2 0:58:49 12.0
13 27098 Richard Lambert   SNIPE 1099 192900 20:33:57 1:04:57 3 0:59:06 13.0
14 165630 Connie Hill   LASER RADIAL 1142 192900 20:14:13 0:45:13 2 0:59:23 14.0
15 2073 John Ballantyne   SOLO 1143 192900 20:14:30 0:45:30 2 0:59:43 15.0
16 10068 Roy Bushell S Bushell WAYFARER 1102 192900 20:13:30 0:44:30 2 1:00:34 16.0
17 3211 Jo Warwicker   RS TERA SPORT 1432 192900 20:26:57 0:57:57 2 1:00:42 17.0
18 506 Tim Pryke   SUPERNOVA 1075 192900 20:13:12 0:44:12 2 1:01:40 18.0
19 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1109 192900 20:15:50 0:46:50 2 1:03:21 19.0
20 3363 J King   SOLO 1143 192900 20:20:18 0:51:18 2 1:07:19 20.0
21 4766 Finley Southon Patrick Southon RS FEVA XL 1240 192900 20:02:25 0:33:25 1 1:20:51 21.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com