event burgee venue burgee

2019 Icicle Open Series Asymmetrics

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 16:11 on January 13, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Race 1
06/01/2019 11:25:00
Race 2
06/01/2019 14:20
Race 3
13/01/2019 11.10
Race 4
13/01/2019 1350
Race 5
20/01/2019 14:56
Race 6
20/01/2019 13:20
Race 7
27/01/2019 11:08
Race 8
27/01/2019 13:50
Race 9
03/02/2019 11:10
Race 10
03/02/2019 13:57
Race 11
10/02/2019 11:05
Race 12
10/02/2019 13:20
Race 13
17/02/2019 11:05
Race 14
17/02/2019 13:20
Race 15
24/02/2019 11:18
Race 16
24/02/2019 13:40
Total Nett
1st 2374 Richard Hudson Ian Hudson 2000 BBSC 1109 3.0 (4.0) 1.0 1.0                         9.0 5.0
2nd 1628 Matt Fowler Lyn Ratcliffe RS 200 Pevensey Bay SC 1046 1.0 (3.0) 2.0 2.0                         8.0 5.0
3rd 1479 Mick Whitmore Sarah Whitmore RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 2.0 1.0 3.0 (10.0 RET)                         16.0 6.0
4th 1654 Mike Warwicker Mike Ker RS 200 BBSC 1046 (6.0) 2.0 5.0 5.0                         18.0 12.0
5th 1062 Tim Humphries Paula Baytun RS 200 Pevensey Bay SC 1046 4.0 5.0 (9.0) 4.0                         22.0 13.0
6th 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 BBSC 1109 7.0 (8.0) 8.0 6.0                         29.0 21.0
7th 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 BBSC 1109 9.0 (10.0) 7.0 7.0                         33.0 23.0
8th 21697 Luke Boughton Heather Boughton 2000 Itchenor Sailing Club 1109 (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 3.0                         49.0 29.0
9th 22321 Rich Sheridan Rachel Sheridan 2000 Wilsonian SC 1109 5.0 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC                         51.0 31.0
10th 21314 Phil Cope Gavin Cope 2000 Wilsonian SC 1109 (15.0) 13.0 13.0 RET 10.0 RET                         51.0 36.0
11th 694 Ali Moppett Rory Moppett B14 BBSC 862 11.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC                         58.0 38.0
12th 1253 Freddie Sutton Tom Hirst RS 200 Broadstairs SC 1046 12.0 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC                         61.0 41.0
13th 547 Serega Samus   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 10.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC                         61.0 41.0
14th 22527 Ian Patrick R Wilkinson 2000   1109 (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC                         64.0 44.0
15th 2924 Darren Horton Andy Ktenas 2000 Wilsonian SC 1109 14.0 12.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC                         66.0 46.0
16th 1382 Andrew Hunt Matt Hunt RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 13.0 (20.0 DNC) 13.0 RET 20.0 DNC                         66.0 46.0
17th 556 Graeme Oliver   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC                         68.0 48.0
18th 22262 G Thorpe A Duffield 2000   1109 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 20.0 DNC                         70.0 50.0
19th 545 Nick Lett   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC                         80.0 60.0

Race 1 - 06/01/2019 at 11:25:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1628 Matt Fowler Lyn Ratcliffe RS 200 Pevensey Bay SC 1046 1125 12:30:47 1:05:47 5 1:02:53 1.0
2 1479 Mick Whitmore Sarah Whitmore RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 1125 12:25:27 1:00:27 5 1:04:10 2.0
3 2374 Richard Hudson Ian Hudson 2000 BBSC 1109 1125 12:23:28 0:58:28 4 1:05:54 3.0
4 1062 Tim Humphries Paula Baytun RS 200 Pevensey Bay SC 1046 1125 12:21:10 0:56:10 4 1:07:07 4.0
5 22321 Rich Sheridan Rachel Sheridan 2000 Wilsonian SC 1109 1125 12:27:13 1:02:13 4 1:10:08 5.0
6 1654 Mike Warwicker Mike Ker RS 200 BBSC 1046 1125 12:23:43 0:58:43 4 1:10:10 6.0
7 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 BBSC 1109 1125 12:28:18 1:03:18 4 1:11:21 7.0
8 556 Graeme Oliver   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 1125 12:26:07 1:01:07 5 1:11:59 8.0
9 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 BBSC 1109 1125 12:29:44 1:04:44 4 1:12:58 9.0
10 547 Serega Samus   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 1125 12:28:12 1:03:12 5 1:14:26 10.0
11 694 Ali Moppett Rory Moppett B14 BBSC 862 1125 12:30:33 1:05:33 5 1:16:03 11.0
12 1253 Freddie Sutton Tom Hirst RS 200 Broadstairs SC 1046 1125 12:29:05 1:04:05 4 1:16:35 12.0
13 1382 Andrew Hunt Matt Hunt RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 1125 12:27:51 1:02:51 4 1:23:24 13.0
14 2924 Darren Horton Andy Ktenas 2000 Wilsonian SC 1109 1125 12:20:59 0:55:59 3 1:24:08 14.0
15 21314 Phil Cope Gavin Cope 2000 Wilsonian SC 1109 1125 12:26:23 1:01:23 3 1:32:15 15.0

Race 2 - 06/01/2019 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1479 Mick Whitmore Sarah Whitmore RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 1420 15:35:18 1:15:18 6 1:19:56 1.0
2 1654 Mike Warwicker Mike Ker RS 200 BBSC 1046 1420 15:32:50 1:12:50 5 1:23:33 2.0
3 1628 Matt Fowler Lyn Ratcliffe RS 200 Pevensey Bay SC 1046 1420 15:35:56 1:15:56 5 1:27:07 3.0
4 2374 Richard Hudson Ian Hudson 2000 BBSC 1109 1420 15:26:54 1:06:54 4 1:30:29 4.0
5 1062 Tim Humphries Paula Baytun RS 200 Pevensey Bay SC 1046 1420 15:39:06 1:19:06 5 1:30:45 5.0
6 22321 Rich Sheridan Rachel Sheridan 2000 Wilsonian SC 1109 1420 15:29:23 1:09:23 4 1:33:51 6.0
7 694 Ali Moppett Rory Moppett B14 BBSC 862 1420 15:28:13 1:08:13 5 1:34:58 7.0
8 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 BBSC 1109 1420 15:31:48 1:11:48 4 1:37:07 8.0
9 1253 Freddie Sutton Tom Hirst RS 200 Broadstairs SC 1046 1420 15:28:14 1:08:14 4 1:37:51 9.0
10 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 BBSC 1109 1420 15:33:24 1:13:24 4 1:39:17 10.0
11 547 Serega Samus   MUSTO SKIFF Wilsonian SC 849 1420 15:30:50 1:10:50 5 1:40:07 11.0
12 2924 Darren Horton Andy Ktenas 2000 Wilsonian SC 1109 1420 15:38:40 1:18:40 4 1:46:24 12.0
13 21314 Phil Cope Gavin Cope 2000 Wilsonian SC 1109 1420 15:26:17 1:06:17 3 1:59:32 13.0

Race 3 - 13/01/2019 at 11.10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2374 Richard Hudson Ian Hudson 2000 BBSC 1109 111500 12:14:23 0:59:23 7 0:53:33 1.0
2 1628 Matt Fowler Lyn Ratcliffe RS 200 Pevensey Bay SC 1046 111500 12:13:51 0:58:51 7 0:56:16 2.0
3 1479 Mick Whitmore Sarah Whitmore RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942 111500 12:09:19 0:54:19 7 0:57:40 3.0
4 22527 Ian Patrick R Wilkinson 2000   1109 111500 12:10:44 0:55:44 6 0:58:38 4.0
5 1654 Mike Warwicker Mike Ker RS 200 BBSC 1046 111500 12:16:39 1:01:39 7 0:58:56 5.0
6 21697 Luke Boughton Heather Boughton 2000 Itchenor Sailing Club 1109 111500 12:11:14 0:56:14 6 0:59:09 6.0
7 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 BBSC 1109 111500 12:11:32 0:56:32 6 0:59:28 7.0
8 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 BBSC 1109 111500 12:11:35 0:56:35 6 0:59:32 8.0
9 1062 Tim Humphries Paula Baytun RS 200 Pevensey Bay SC 1046 111500 12:08:55 0:53:55 6 1:00:08 9.0
10 22262 G Thorpe A Duffield 2000   1109 111500 12:12:49 0:57:49 6 1:00:49 10.0
11 21314 Phil Cope Gavin Cope 2000 Wilsonian SC 1109     RET     13.0
11 1382 Andrew Hunt Matt Hunt RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942     RET     13.0

Race 4 - 13/01/2019 at 1350

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2374 Richard Hudson Ian Hudson 2000 BBSC 1109 140500 14:35:03 0:30:03 4 0:27:06 1.0
2 1628 Matt Fowler Lyn Ratcliffe RS 200 Pevensey Bay SC 1046 140500 14:36:10 0:31:10 4 0:29:48 2.0
3 21697 Luke Boughton Heather Boughton 2000 Itchenor Sailing Club 1109 140500 14:34:36 0:29:36 3 0:35:35 3.0
4 1062 Tim Humphries Paula Baytun RS 200 Pevensey Bay SC 1046 140500 14:34:53 0:29:53 3 0:38:06 4.0
5 1654 Mike Warwicker Mike Ker RS 200 BBSC 1046 140500 14:35:11 0:30:11 3 0:38:28 5.0
6 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 BBSC 1109 140500 14:37:28 0:32:28 3 0:39:02 6.0
7 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 BBSC 1109 140500 14:37:58 0:32:58 3 0:39:38 7.0
8 1479 Mick Whitmore Sarah Whitmore RS 400 Eastbourne Sovereign SC 942     RET     10.0
8 21314 Phil Cope Gavin Cope 2000 Wilsonian SC 1109     RET     10.0


www.boughbeechsc.org.uk
sailing@bougbhbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com