event burgee venue burgee

2019 Late Summer Series Handicap AM

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 17:09 on August 18, 2019

Overall

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 1
07/07/2019 1122
Race 2
07/07/2019 1242
Race 3
14/07/2019 11:10
Race 4
14/07/2019 11:55
Race 5
21/7/19 11:10
Race 6
21/7/19 11:55
Race 7
28/07/2019 11:10
Race 8
28/07/2019 11:55
Race 9
04/08/2019 11:25
Race 10
04/08/2019 11:55
Race 11
110819 11:10
Race 12
110819 1205
Race 13
18/08/2019 11:11
Race 14
18/08/2019 12:26
Total Nett
1st 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (3.0) (5.0) 1.0 2.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.3 OOD 1.3 OOD 100.6 10.6
2nd 1166 Richard Lambert   supernova 1077 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.0 3.0 7.0 2.0 1.5 4.0 2.0 1.0 249.5 21.5
3rd 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1.0 (5.0) 2.0 1.0 5.0 4.0 (7.0) (9.0) 1.0 3.0 (9.0) (9.0) 5.0 (6.0) 67.0 22.0
4th 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 2.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 4.0 6.0 1.0 4.0 257.0 29.0
5th 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 2.0 5.0 6.0 4.0 5.0 5.0 3.0 3.0 261.0 33.0
6th 90 Richard Sharp   FINN 1051 7.0 DNF (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 2.0 1.0 9.0 4.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 6.0 2.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 297.0 69.0
7th 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 4.0 3.0 5.0 3.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 1.5 1.0 38.0 DNC 38.0 DNC 321.5 93.5
8th 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 5.0 2.0 6.0 5.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 4.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 364.0 136.0
9th 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 6.0 8.0 12.0 RET 5.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 380.0 152.0
10th 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 2.0 1.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 3.0 10.0 RET 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 396.0 168.0
11th 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1102 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 3.0 5.0 6.0 8.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 402.0 174.0
12th 21748 Brian Gregory Steve Drain 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 8.0 8.0 7.0 8.0 411.0 183.0
13th 22216 Paul Gilbert James Selby 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 10.0 12.0 RET 8.0 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 417.0 189.0
14th 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 10.0 8.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 11.0 10.0 38.0 DNC 38.0 DNC 419.0 191.0
15th 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 11.0 RET 5.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 442.0 214.0
16th 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 9.0 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 11.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 447.0 219.0
17th 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 3.0 2.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 461.0 233.0
18th 2218 Richard Sharp   OK 1104 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 4.0 2.0 462.0 234.0
19th 1654 Mike Warwicker Kate Fitzsimmons RS 200 1046 3.0 4.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 463.0 235.0
20th 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 3.0 7.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 466.0 238.0
21st 2127 Stephen Curl   RS AERO 9 1014 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 4.0 6.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 466.0 238.0
22nd 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 6.0 5.0 467.0 239.0
23rd 2965 John Reed Emma Reed GRADUATE 1129 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 6.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 469.0 241.0
24th 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 6.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 469.0 241.0
25th 45 Peter Cook   FINN 1051 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 7.0 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 470.0 242.0
26th 9494 Sam Boniface Chris Boniface WAYFARER 1102 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 6.0 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 471.0 243.0
27th 637 Peter Cook   FINN 1051 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 8.0 7.0 471.0 243.0
28th 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 7.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 471.0 243.0
29th 21660 Patsy David Tony David 2000 1112 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 9.0 8.0 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 473.0 245.0
30th 881 Richard Southern Esme Southern RS 200 1046 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 8.0 10.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 474.0 246.0
31st 91 Bill Chalker   FINN 1051 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 10.0 11.0 38.0 DNC 38.0 DNC 477.0 249.0
32nd 34399 Richard Millett   TOPPER 1363 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 10.0 11.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 477.0 249.0
33rd 6 Georgina Millett   TOPPER 1363 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 11.0 14.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 481.0 253.0
34th 678 Elliot Marks   RS 600 916 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 12.0 15.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 483.0 255.0
35th 715     RS 400 942 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 9.0 (38.0 DNC) (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 503.0 275.0
36th 46977 Samuel Nash   TOPPER 1363 (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 12.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 506.0 278.0
37th 1         (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) (38.0 DNC) 13.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 507.0 279.0

Race 1 - 07/07/2019 at 1122

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 112200 12:05:52 0:43:52 2 0:44:05 1.0
2 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 112200 12:14:03 0:52:03 2 0:47:14 2.0
3 1654 Mike Warwicker Kate Fitzsimmons RS 200 1046 112200 12:13:33 0:51:33 2 0:49:17 3.0
4 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 112200 12:12:34 0:50:34 2 0:50:28 4.0
5 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 112200 12:13:34 0:51:34 2 0:50:51 5.0
6 90 Richard Sharp   FINN 1051     DNF     7.0

Race 2 - 07/07/2019 at 1242

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 124200 13:23:09 0:41:09 2 0:37:20 1.0
2 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 124200 13:21:37 0:39:37 2 0:39:04 2.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 124200 13:21:17 0:39:17 2 0:39:12 3.0
4 1654 Mike Warwicker Kate Fitzsimmons RS 200 1046 124200 13:23:10 0:41:10 2 0:39:21 4.0
5 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 124200 13:22:59 0:40:59 2 0:41:11 5.0

Race 3 - 14/07/2019 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 11:20 120514 0:45:14 3 0:41:03 1.0
2 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 11:20 12:01:31 0:41:31 3 0:41:44 2.0
3 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 11:20 12:06:34 0:46:34 3 0:42:22 3.0
4 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 11:20 12:07:31 0:47:31 3 0:42:44 4.0
5 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 11:20 12:02:50 0:42:50 3 0:42:45 5.0
6 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 11:20 12:04:31 0:44:31 3 0:43:54 6.0
7 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 11:20 12:10:16 0:50:16 3 0:44:34 7.0
8 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1112 11:20 12:10:23 0:50:23 3 0:45:19 8.0
9 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 11:20 12:11:16 0:51:16 3 0:46:31 9.0
10 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 11:20 12:09:30 0:49:30 3 0:47:19 10.0

Race 4 - 14/07/2019 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 12:30 13:20:52 0:50:52 3 0:51:07 1.0
2 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 12:30 13:30:37 1:00:37 3 0:55:00 2.0
3 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 12:30 13:25:10 0:55:10 3 0:55:03 3.0
4 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 12:30 13:32:39 1:02:39 3 0:56:20 4.0
5 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 12:30 13:29:02 0:59:02 3 0:58:13 5.0
6 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 12:30 13:36:42 1:06:42 3 0:59:08 6.0
7 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 12:30 13:36:49 1:06:49 3 1:00:48 7.0
8 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 12:30 13:35:26 1:05:26 3 1:02:33 8.0
9 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 12:30 13:42:55 1:12:55 3 1:06:10 9.0

Race 5 - 21/7/19 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 1110 11:49:05 0:39:05 3 0:35:28 1.0
2 90 Richard Sharp   FINN 1051 1110 11:47:57 0:37:57 3 0:36:07 2.0
3 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1102 1110 11:50:00 0:40:00 3 0:36:18 3.0
4 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 1110 11:50:30 0:40:30 3 0:36:25 4.0
5 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1110 11:46:51 0:36:51 3 0:37:02 5.0
6 9494 Sam Boniface Chris Boniface WAYFARER 1102 1110 11:51:30 0:41:30 3 0:37:40 6.0
7 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046 1110 11:50:09 0:40:09 3 0:38:23 7.0
8 881 Richard Southern Esme Southern RS 200 1046 1110 11:51:24 0:41:24 3 0:39:35 8.0
9 715     RS 400 942 1110 11:49:20 0:39:20 3 0:41:45 9.0
10 34399 Richard Millett   TOPPER 1363 1110 11:49:39 0:39:39 2 0:43:38 10.0
11 6 Georgina Millett   TOPPER 1363 1110 11:57:27 0:47:27 2 0:52:13 11.0
12 678 Elliot Marks   RS 600 916 1110 11:45:00 0:35:00 1 1:54:38 12.0

Race 6 - 21/7/19 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 90 Richard Sharp   FINN 1051 1215 12:59:45 0:44:45 4 0:42:35 1.0
2 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 1215 13:03:13 0:48:13 4 0:43:22 2.0
3 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 1215 13:02:48 0:47:48 4 0:43:23 3.0
4 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1215 12:59:26 0:44:26 4 0:44:39 4.0
5 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1102 1215 13:05:02 0:50:02 4 0:45:24 5.0
6 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046 1215 13:03:27 0:48:27 4 0:46:19 6.0
7 2965 John Reed Emma Reed GRADUATE 1129 1215 13:07:55 0:52:55 4 0:46:52 7.0
8 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 1215 13:05:50 0:50:50 4 0:47:12 8.0
9 9494 Sam Boniface Chris Boniface WAYFARER 1102 1215 13:07:53 0:52:53 4 0:47:59 9.0
10 881 Richard Southern Esme Southern RS 200 1046 1215 13:05:19 0:50:19 4 0:48:06 10.0
11 34399 Richard Millett   TOPPER 1363 1215 13:04:37 0:49:37 3 0:48:32 11.0
12 46977 Samuel Nash   TOPPER 1363 1215 13:04:59 0:49:59 3 0:48:54 12.0
13 1         1215 13:05:37 0:50:37 4 0:50:37 13.0
14 6 Georgina Millett   TOPPER 1363 1215 13:08:08 0:53:08 3 0:51:59 14.0
15 678 Elliot Marks   RS 600 916 1215 131004 0:55:04 4 1:00:07 15.0

Race 7 - 28/07/2019 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1166 Richard Lambert   supernova 1077 1110 11:44:20 0:34:20 4 0:31:53 1.0
2 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 1110 11:45:50 0:35:50 4 0:32:13 2.0
3 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1112 1110 11:45:57 0:35:57 4 0:32:20 3.0
4 2127 Stephen Curl   RS AERO 9 1014 1110 11:44:39 0:34:39 4 0:34:10 4.0
5 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 1110 11:48:13 0:38:13 4 0:34:41 5.0
6 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1102 1110 11:49:47 0:39:47 4 0:36:06 6.0
7 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1110 11:46:53 0:36:53 4 0:37:04 7.0
8 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046 1110 11:49:00 0:39:00 4 0:37:17 8.0
9 90 Richard Sharp   FINN 1051 1110 11:49:25 0:39:25 4 0:37:30 9.0
10 22216 Paul Gilbert James Selby 2000 1112 1110 11:52:29 0:42:29 4 0:38:12 10.0
11 10068 Roy Bushell Sue Bushell WAYFARER 1102 1110 11:43:35 0:33:35 3 0:40:38 11.0

Race 8 - 28/07/2019 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 121300 13:01:46 0:48:46 5 0:44:15 1.0
2 2322 Graham Lawson David Brewer 2000 1112 121300 13:04:11 0:51:11 5 0:46:02 2.0
3 1166 Richard Lambert   supernova 1077 121300 13:02:45 0:49:45 5 0:46:12 3.0
4 90 Richard Sharp   FINN 1051 121300 13:02:07 0:49:07 5 0:46:44 4.0
5 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 121300 13:05:03 0:52:03 5 0:46:48 5.0
6 2127 Stephen Curl   RS AERO 9 1014 121300 13:00:30 0:47:30 5 0:46:51 6.0
7 22262 Gavin Thorpe Alex Duffield 2000 1112 121300 13:05:46 0:52:46 5 0:47:27 7.0
8 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1102 121300 13:06:02 0:53:02 5 0:48:07 8.0
9 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 121300 13:02:46 0:49:46 5 0:50:01 9.0
10 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046     RET     12.0
10 22216 Paul Gilbert James Selby 2000 1112     RET     12.0

Race 9 - 04/08/2019 at 11:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 11.25 11.51.29 0.26.29 3 0.26.37 1.0
2 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 11.25 11.54.44 0.29.44 3 0.26.59 2.0
3 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102 11.25 11.56.22 0.31.22 3 0.28.28 3.0
4 2127 Peter Curl   RS AERO 9 1014 11.25 11.55.07 0.30.07 3 0.29.42 4.0
5 1475 Jonathan Fish Hugo Fish RS 200 1046 11.25 11.56.51 0.31.51 3 0.30.27 5.0
6 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 11.25 11.58.56 0.33.56 3 0.30.31 6.0
7 1166 Richard Lambert   supernova 1077 11.25 11.59.33 0.34.33 3 0.32.05 7.0
8 22216 Paul Gilbert James Selby 2000 1112 11.25 12.02.48 0.37.48 3 0.34.00 8.0
9 21660 Patsy David Tony David 2000 1112 11.25 11.53.06 0.28.06 2 0.37.54 9.0
10 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077     RET     11.0

Race 10 - 04/08/2019 at 11:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 12.20 12.56.32 0.36.32 4 0.33.09 1.0
2 1166 Richard Lambert   supernova 1077 12.20 12.56.11 0.36.11 4 0.33.36 2.0
3 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 12.20 12.54.40 0.34.40 4 0.34.50 3.0
4 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 12.20 12.59.45 0.39.45 4 0.35.45 4.0
5 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 12.20 13.00.04 0.40.04 4 0.37.12 5.0
6 2965 John Reed Emma Reed GRADUATE 1129 12.20 12.53.49 0.33.49 3 0.39.56 6.0
7 22216 Paul Gilbert James Selby 2000 1112 12.20 12.55.48 0.35.48 3 0.42.56 7.0
8 21660 Patsy David Tony David 2000 1112 12.20 12.56.14 0.36.14 3 0.43.27 8.0
9 10673 Dave Roberts Tinu Cornish WAYFARER 1102     RET     10.0

Race 11 - 110819 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1166 Richard Lambert   supernova 1077 111000 11:47:07 0:37:07 3 0:34:28 1.5
1 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 111000 11:44:32 0:34:32 3 0:34:28 1.5
3 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 111000 11:48:07 0:38:07 3 0:34:35 3.0
4 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 111000 11:48:34 0:38:34 3 0:34:41 4.0
5 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 111000 11:48:35 0:38:35 3 0:34:42 5.0
6 90 Richard Sharp   FINN 1051 111000 11:47:20 0:37:20 3 0:35:31 6.0
7 45 Peter Cook   FINN 1051 111000 114856 0:38:56 3 0:37:03 7.0
8 21748 Brian Gregory Steve Drain 2000 1112 111000 11:51:28 0:41:28 3 0:37:17 8.0
9 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 111000 11:47:50 0:37:50 3 0:38:01 9.0
10 91 Bill Chalker   FINN 1051 111000 11:51:19 0:41:19 3 0:39:19 10.0
11 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 111000 11:51:18 0:41:18 3 0:39:29 11.0

Race 12 - 110819 at 1205

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1429 Steve Curl   PHANTOM 1002 120500 12:36:11 0:31:11 3 0:31:07 1.0
2 90 Richard Sharp   FINN 1051 120500 12:38:22 0:33:22 3 0:31:45 2.0
3 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102 120500 12:40:16 0:35:16 3 0:32:00 3.0
4 1166 Richard Lambert   supernova 1077 120500 12:39:45 0:34:45 3 0:32:16 4.0
5 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 120500 12:41:21 0:36:21 3 0:32:41 5.0
6 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 120500 12:41:49 0:36:49 3 0:33:07 6.0
7 45 Peter Cook   FINN 1051 120500 12:40:44 0:35:44 3 0:34:00 7.0
8 21748 Brian Gregory Steve Drain 2000 1112 120500 12:45:05 0:40:05 3 0:36:03 8.0
9 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 120500 12:41:12 0:36:12 3 0:36:23 9.0
10 987 Carl Beech Alan Beech RS 200 1046 120500 12:45:01 0:40:01 3 0:38:15 10.0
11 91 Bill Chalker   FINN 1051 120500 12:37:38 0:32:38 2 0:46:34 11.0

Race 13 - 18/08/2019 at 11:11

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 1111 12:03:43 0:52:43 2 0:47:24 1.0
2 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102     OOD     1.3
3 1166 Richard Lambert   supernova 1077 1111 12:02:14 0:51:14 2 0:47:34 2.0
4 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 1111 12:04:02 0:53:02 2 0:47:42 3.0
5 2218 Richard Sharp   OK 1104 1111 12:03:48 0:52:48 2 0:47:50 4.0
6 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1111 11:59:09 0:48:09 2 0:48:24 5.0
7 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 1111 12:05:08 0:54:08 2 0:50:16 6.0
8 21748 Brian Gregory Steve Drain 2000 1112 1111 12:07:03 0:56:03 2 0:50:24 7.0
9 637 Peter Cook   FINN 1051 1111 12:05:48 0:54:48 2 0:52:08 8.0

Race 14 - 18/08/2019 at 12:26

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1166 Richard Lambert   supernova 1077 1226 12:54:14 0:28:14 2 0:26:13 1.0
2 11120 Guy Marks Elliot Marks WAYFARER 1102     OOD     1.3
3 2218 Richard Sharp   OK 1104 1226 12:55:25 0:29:25 2 0:26:39 2.0
4 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1112 1226 12:55:39 0:29:39 2 0:26:40 3.0
5 22527 Ian Patrick Bob Wilkinson 2000 1112 1226 12:56:19 0:30:19 2 0:27:16 4.0
6 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 1226 12:55:29 0:29:29 2 0:27:23 5.0
7 346 Trevor Chanter William Chanter NATIONAL 18 995 1226 12:53:18 0:27:18 2 0:27:26 6.0
8 637 Peter Cook   FINN 1051 1226 12:55:16 0:29:16 2 0:27:51 7.0
9 21748 Brian Gregory Steve Drain 2000 1112 1226 12:58:51 0:32:51 2 0:29:32 8.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com