event burgee venue burgee

2019 Thursday Evening Series

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 21:29 on June 13, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Thursday Evening - Race 1
23/05/2019 19:30
Thursday Evening - Race 2
30/05/2019 19:30
Thursday Evening - Race 3
06/06/2019 19:30
Thursday Evening - Race 4
13/06/2019 18:30
Total Nett
1st 5235 Karen Irons   SOLO 1143 3.0 4.0 6.0 (11.0) 24.0 13.0
2nd 1654 Mike Warwicker Kate RS 200 1046 5.0 (28.0 DNC) 2.0 7.5 42.5 14.5
3rd 346 Trevor Chanter Will Chanter National 18 995 1.0 3.0 (28.0 DNC) 12.0 44.0 16.0
4th 155889 Rob Howe   LASER 1099 (28.0 DNC) 5.0 8.0 4.0 45.0 17.0
5th 5822 Jon Hill   SOLO 1143 6.0 OOD 8.0 4.0 (28.0 DNC) 46.0 18.0
6th 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 9.0 2.0 (15.0) 7.5 33.5 18.5
7th 90 Richard Sharp   FINN 1051 6.0 1.0 (28.0 DNC) 13.0 48.0 20.0
8th 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 2.0 (28.0 DNC) 9.0 10.0 49.0 21.0
9th 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1145 (28.0 DNC) 6.0 11.0 5.0 50.0 22.0
10th 988 George Smith   RS 600 916 11.0 10.0 (28.0 DNC) 2.0 51.0 23.0
11th 5061 Jim King   SOLO 1143 8.0 11.0 (28.0 DNC) 9.0 56.0 28.0
12th 11120 Elliot Marks Guy Marks WAYFARER 1102 (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 3.0 60.0 32.0
13th 47077 Joe Warwicker   TOPPER 1363 10.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 67.0 39.0
14th 209833 Peter Young   LASER 1099 (28.0 DNC) 14.0 OCS 3.0 28.0 DNC 73.0 45.0
15th 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 (28.0 DNC) 9.0 12.0 28.0 DNC 77.0 49.0
16th 4879 Keith Runacres   SOLO 1143 (28.0 DNC) 19.0 OOD 10.0 28.0 DNC 85.0 57.0
17th 165630 Connie Hill   LASER RADIAL 1145 4.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 88.0 60.0
18th 203314 Neil Peters   LASER 1099 (28.0 DNC) 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC 89.0 61.0
19th 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 90.0 62.0
20th 186047 Vyv Townend   LASER 1099 (28.0 DNC) 28.0 DNC 7.0 28.0 DNC 91.0 63.0
21st 174464 Heather Denbigh   LASER RADIAL 1145 (28.0 DNC) 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 91.0 63.0
22nd 23764 Richard Hudson Ian Hudson 2000 1112 7.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 91.0 63.0
23rd 5119 Peter Copely   SOLO 1143 (28.0 DNC) 12.0 28.0 DNC 28.0 DNC 96.0 68.0
24th 506 Tim Pryke   SUPERNOVA 1077 (28.0 DNC) 28.0 DNC 13.0 28.0 DNC 97.0 69.0
25th 173573 Paul Patrick   LASER 1099 13.0 DNF (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 97.0 69.0
26th 603 Richard Metcalf   SUPERNOVA 1077 (28.0 DNC) 28.0 DNC 14.0 28.0 DNC 98.0 70.0
27th 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128 28.0 OOD (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 112.0 84.0

Thursday Evening - Race 1 - 23/05/2019 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 346 Trevor Chanter Will Chanter National 18 995 1930 20:10:30 0:40:30 4 0:40:42 1.0
2 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 1930 20:06:29 0:36:29 3 0:42:34 2.0
3 5235 Karen Irons   SOLO 1143 1930 20:18:42 0:48:42 4 0:42:36 3.0
4 165630 Connie Hill   LASER RADIAL 1145 1930 20:07:39 0:37:39 3 0:43:51 4.0
5 1654 Mike Warwicker Kate RS 200 1046 1930 20:16:33 0:46:33 4 0:44:30 5.0
6 5822 Jon Hill   SOLO 1143     OOD     6.0
6 90 Richard Sharp   FINN 1051 1930 20:17:01 0:47:01 4 0:44:44 6.0
8 23764 Richard Hudson Ian Hudson 2000 1112 1930 20:20:42 0:50:42 4 0:45:36 7.0
9 5061 Jim King   SOLO 1143 1930 20:10:05 0:40:05 3 0:46:45 8.0
10 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 1930 20:21:41 0:51:41 4 0:47:02 9.0
11 47077 Joe Warwicker   TOPPER 1363 1930 20:18:55 0:48:55 3 0:47:51 10.0
12 988 George Smith   RS 600 916 1930 20:15:11 0:45:11 4 0:49:20 11.0
13 173573 Paul Patrick   LASER 1099     DNF     13.0
14 1941 Sandra Hill   STREAKER 1128     OOD     28.0

Thursday Evening - Race 2 - 30/05/2019 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 90 Richard Sharp   FINN 1051 1930 20:20:22 0:50:22 5 0:47:55 1.0
2 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 1930 20:12:12 0:42:12 4 0:48:00 2.0
3 346 Trevor Chanter Will Chanter National 18 995 1930 20:18:04 0:48:04 5 0:48:18 3.0
4 5235 Karen Irons   SOLO 1143 1930 20:14:46 0:44:46 4 0:48:57 4.0
5 155889 Rob Howe   LASER 1099 1930 20:13:18 0:43:18 4 0:49:15 5.0
6 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1145 1930 20:15:08 0:45:08 4 0:49:16 6.0
7 174464 Heather Denbigh   LASER RADIAL 1145 1930 20:15:09 0:45:09 4 0:49:17 7.0
8 5822 Jon Hill   SOLO 1143 1930 20:15:30 0:45:30 4 0:49:46 8.0
9 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 1930 20:12:57 0:42:57 4 0:49:51 9.0
10 988 George Smith   RS 600 916 1930 20:17:21 0:47:21 5 0:51:42 10.0
11 5061 Jim King   SOLO 1143 1930 20:18:05 0:48:05 4 0:52:35 11.0
12 5119 Peter Copely   SOLO 1143 1930 20:21:02 0:51:02 4 0:55:49 12.0
13 209833 Peter Young   LASER 1099     OCS     14.0
14 4879 Keith Runacres   SOLO 1143     OOD     19.0

Thursday Evening - Race 3 - 06/06/2019 at 19:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Elliot Marks Guy Marks WAYFARER 1102 1930 20:21:37 0:51:37 3 0:46:50 1.0
2 1654 Mike Warwicker Kate RS 200 1046 1930 20:19:54 0:49:54 3 0:47:42 2.0
3 209833 Peter Young   LASER 1099 1930 20:23:06 0:53:06 3 0:48:19 3.0
4 5822 Jon Hill   SOLO 1143 1930 20:25:53 0:55:53 3 0:48:54 4.0
5 203314 Neil Peters   LASER 1099 1930 202349 0:53:49 3 0:48:58 5.0
6 5235 Karen Irons   SOLO 1143 1930 20:26:53 0:56:53 3 0:49:46 6.0
7 186047 Vyv Townend   LASER 1099 1930 20:24:51 0:54:51 3 0:49:55 7.0
8 155889 Rob Howe   LASER 1099 1930 20:25:35 0:55:35 3 0:50:35 8.0
9 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 1930 20:27:51 0:57:51 3 0:50:37 9.0
10 4879 Keith Runacres   SOLO 1143 1930 20:28:00 0:58:00 3 0:50:45 10.0
11 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1145 1930 20:29:26 0:59:26 3 0:51:54 11.0
12 1163 Chris Watts   SUPERNOVA 1077 1930 20:27:13 0:57:13 3 0:53:08 12.0
13 506 Tim Pryke   SUPERNOVA 1077 1930 20:28:31 0:58:31 3 0:54:20 13.0
14 603 Richard Metcalf   SUPERNOVA 1077 1930 20:29:05 0:59:05 3 0:54:52 14.0
15 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 1930 20:31:47 1:01:47 3 0:56:13 15.0

Thursday Evening - Race 4 - 13/06/2019 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 47077 Joe Warwicker   TOPPER 1363 193000 20:09:28 0:39:28 3 0:48:16 1.0
2 988 George Smith   RS 600 916 193000 20:14:41 0:44:41 5 0:48:47 2.0
3 11120 Elliot Marks Guy Marks WAYFARER 1102 193000 20:13:58 0:43:58 4 0:49:52 3.0
4 155889 Rob Howe   LASER 1099 193000 20:14:01 0:44:01 4 0:50:04 4.0
5 212531 Tulloch Priest   LASER RADIAL 1145 193000 20:16:35 0:46:35 4 0:50:51 5.0
6 1143 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 193000 20:14:38 0:44:38 4 0:51:48 6.0
7 1654 Mike Warwicker Kate RS 200 1046 193000 20:14:00 0:44:00 4 0:52:35 7.5
7 27098 Richard Lambert John Williams SNIPE 1099 193000 20:16:14 0:46:14 4 0:52:35 7.5
9 5061 Jim King   SOLO 1143 193000 20:18:06 0:48:06 4 0:52:36 9.0
10 5385 Kevin Powley   SOLO 1143 193000 20:18:22 0:48:22 4 0:52:54 10.0
11 5235 Karen Irons   SOLO 1143 193000 20:18:27 0:48:27 4 0:52:59 11.0
12 346 Trevor Chanter Will Chanter National 18 995 193000 20:12:43 0:42:43 4 0:53:40 12.0
13 90 Richard Sharp   FINN 1051 193000 20:16:00 0:46:00 4 0:54:43 13.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com