event burgee venue burgee

2020 Icicle Open Series Conventionals

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 16:52 on February 2, 2020

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 64, Scoring system: Appendix A
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Race 1
05/01/2020 11:10.00
Race 2
05/01/2020 14:11:00
Race 3
12/01/2020 1100
Race 4
12/01/2020 14:00
Race 5
19/01/2020 11:00
Race 6
19/01/2020 14:00
Race 7
26/01/2020 11:10
Race 8
26/01/2020 13:55
Race 9
02/02/2020 11:00
Race 10
02/02/2020 14:00
Total Nett
1st 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 (3.0) 1.0 (12.0) (5.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 32.0 8.0
2nd 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 5.0 (17.0) 2.0 2.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 6.0 2.0 (65.0 DNC) 3.0 232.0 20.0
3rd 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1.0 2.0 (11.0) (8.0) (8.0) 6.0 1.0 7.0 5.0 (22.0 RET) 71.0 22.0
4th 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 7.0 (12.0) (65.0 DNC) 3.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 7.0 3.0 1.0 1.0 229.0 22.0
5th 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 2.0 (9.0) 5.0 (10.0) 2.0 2.0 (9.0) (12.0) 9.0 9.0 69.0 29.0
6th 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 6.0 5.0 7.0 (14.0) 5.0 (9.0) (13.0) (10.0) 7.0 4.0 80.0 34.0
7th 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 11.0 (21.0) 1.0 (13.0) (34.0) 11.0 (19.5) 4.0 3.0 5.0 122.5 35.0
8th 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 20.0 (22.0) 3.0 1.0 (35.0) (21.0) 10.0 5.0 2.0 (65.0 DNC) 184.0 41.0
9th 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 (12.0) 4.0 (13.0) 12.0 11.0 3.0 4.0 9.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 198.0 43.0
10th 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 13.0 14.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (21.0) 4.0 5.0 6.0 (18.0) 7.0 218.0 49.0
11th 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 11.0 4.0 (13.0) 8.5 OOD 8.5 OOD 6.0 13.0 259.0 51.0
12th 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 9.0 8.0 9.0 (65.0 DNC) 7.0 7.0 11.0 (18.0) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 264.0 51.0
13th 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 10.0 7.0 9.5 OOD 9.5 OOD 8.0 (16.0) 13.0 (65.0 DNC) 268.0 57.0
14th 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 8.0 6.0 22.0 (65.0 DNC) 6.0 (65.0 DNC) 3.0 14.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 319.0 59.0
15th 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 (24.0) (23.0) 6.0 9.0 (33.0) 16.0 (25.0) 13.0 10.0 6.0 165.0 60.0
16th L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 22.0 (30.0) 14.0 6.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (23.0) 11.0 8.0 10.5 254.5 71.5
17th 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13.3 OOD 13.3 OOD (17.0) 15.0 9.0 14.0 (17.0) (22.0) (16.0) 15.0 151.6 79.6
18th 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 15.0 13.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 15.0 20.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 11.0 8.0 342.0 82.0
19th 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 (19.0) 10.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 17.0 17.0 15.0 (20.0) 17.0 12.0 257.0 88.0
20th 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 (33.0) (32.0) 8.0 18.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 29.0 19.0 14.0 14.0 297.0 102.0
21st 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 19.0 (22.0) 20.0 10.0 18.0 (24.0) 21.0 22.0 RET 286.0 110.0
22nd 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 20.0 OOD 20.0 OOD 23.0 21.0 (65.0 DNC) (25.0) (34.0) (28.0) 20.0 16.0 272.0 120.0
23rd 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 29.0 27.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 27.0 15.0 19.0 10.5 387.5 127.5
24th 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 27.0 15.0 21.3 OOD 21.3 OOD (65.0 DNC) (65.0 DNC) (35.0) (29.0) 24.0 19.0 321.6 127.6
25th 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 (36.0) 31.0 15.0 19.0 (40.0) (32.0) (36.0) 23.0 23.0 17.0 272.0 128.0
26th 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 4.0 3.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 3.0 (65.0 DNC) 12.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 412.0 152.0
27th 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 25.0 24.0 (65.0 DNC) 20.0 (31.0) 29.0 28.0 31.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 383.0 157.0
28th 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 31.0 19.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 32.0 12.0 33.0 34.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 421.0 161.0
29th 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 32.0 26.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 29.0 23.0 26.0 27.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 423.0 163.0
30th 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 (35.0) 34.0 DNF 24.0 23.0 (36.0) 33.0 (41.0) 33.0 25.0 (65.0 DNC) 349.0 172.0
31st 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 17.0 (65.0 DNC) 29.3 OOD 29.3 OOD 13.0 (65.0 DNC) 22.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 435.6 175.6
32nd 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 21.0 11.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 23.0 19.0 38.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 437.0 177.0
33rd 29611 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 18.0 8.0 14.0 17.0 65.0 DNC 65.0 DNC 447.0 187.0
34th 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill SC 1141 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 18.0 16.0 10.0 18.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 452.0 192.0
35th 48405 Ella Cantor   TOPPER Chipstead 1363 10.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 17.0 (65.0 DNC) 30.0 16.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 463.0 203.0
36th 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 30.0 29.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 28.0 (65.0 DNC) 31.0 25.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 468.0 208.0
37th 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 23.0 18.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 19.0 22.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 472.0 212.0
38th 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 (65.0 DNC) 20.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 39.0 27.0 32.0 30.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 473.0 213.0
39th 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 25.0 24.0 30.0 28.0 42.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 474.0 214.0
40th 139191 Johnny Moss   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 20.0 (65.0 DNC) 38.0 15.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 15.0 65.0 DNC 478.0 218.0
41st 28541 Matthew Wolstenholme William Maguire SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) 7.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 14.0 5.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 481.0 221.0
42nd 2410 Simon Dodds   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 34.0 28.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 37.0 31.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 520.0 260.0
43rd 4373 Dave Marshall   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 45.0 OOD 45.0 OOD (65.0 DNC) (65.0 DNC) 26.0 24.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 530.0 270.0
44th 209833 Pete Young   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 4.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 8.0 65.0 DNC 65.0 DNC 532.0 272.0
45th 1234 Patrick Southon   RS AERO 5 Bough Beech Sailing Club 1136 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 16.0 65.0 DNC 37.0 65.0 DNC 27.0 RET 65.0 DNC 535.0 275.0
46th 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 26.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 22.0 (65.0 DNC) 39.0 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 542.0 282.0
47th 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 21.0 4.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 545.0 285.0
48th 5506 Noel West   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 16.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 12.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 548.0 288.0
49th 203314 Richard McAdam   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 18.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 19.5 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 557.5 297.5
50th 758 Nick Lett   BLAZE   1027 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 22.0 18.0 560.0 300.0
51st 30315 Brian Gregory Nick Marden SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 21.0 21.0 65.0 DNC 65.0 DNC 562.0 302.0
52nd 1843 Finn Southon   RS TERA PRO Bough Beech Sailing Club 1359 (65.0 DNC) (65.0 DNC) 27.0 RET (65.0 DNC) 25.0 (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 572.0 312.0
53rd 47501 Finn Southon   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 28.0 25.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 573.0 313.0
54th 5426 Tony Treasure   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 27.0 26.0 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 573.0 313.0
55th 333 Tim Humphries   RS 300 Pevensey Bay 970 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 30.0 26.0 65.0 DNC 65.0 DNC 576.0 316.0
56th 165630 Connie Hill   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 52.8 OOD 52.8 OOD 16.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 576.6 316.6
57th 176346 Nick Leng-Smith   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 40.0 32.0 65.0 DNC 65.0 DNC 592.0 332.0
58th 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL   1145 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 12.0 65.0 DNC 597.0 337.0
59th 4378 Les Aldous   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 14.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 599.0 339.0
60th 422 Alastair Wood   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 (65.0 DNC) 16.0 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 601.0 341.0
61st 28451 Ian Gregory Olivia Gregory SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 24.0 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 609.0 349.0
62nd 3 Ed Smith   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 24.0 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 609.0 349.0
63rd 2044 Ali Moppett Rory Moppett LARK Bough Beech Sailing Club 1073 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 650.0 390.0
63rd 91 Bill Chalker   Finn Bough Beech Sailing Club 1051 (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) (65.0 DNC) 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 65.0 DNC 650.0 390.0

Race 1 - 05/01/2020 at 11:10.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 111000 12:13:26 1:03:26 3 0:57:34 1.0
2 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 111000 12:10:55 1:00:55 3 0:57:58 2.0
3 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 111000 12:14:33 1:04:33 3 0:58:35 3.0
4 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:17:46 1:07:46 3 0:59:17 4.0
5 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 111000 12:04:06 0:54:06 2 0:59:32 5.0
6 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 111000 12:15:41 1:05:41 3 0:59:46 6.0
7 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 111000 12:04:21 0:54:21 2 0:59:49 7.0
8 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 111000 12:15:59 1:05:59 3 0:59:53 8.0
9 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 111000 12:16:33 1:06:33 3 1:00:33 9.0
10 48405 Ella Cantor   TOPPER Chipstead 1363 111000 12:05:10 0:55:10 2 1:00:43 10.0
11 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 111000 12:05:49 0:55:49 3 1:00:56 11.0
12 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 111000 12:16:59 1:06:59 3 1:00:57 12.0
13 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 111000 12:13:16 1:03:16 3 1:01:04 13.0
14 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     13.3
15 4378 Les Aldous   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:20:29 1:10:29 3 1:01:40 14.0
16 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 111000 12:17:52 1:07:52 3 1:01:45 15.0
17 5506 Noel West   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:22:38 1:12:38 3 1:03:33 16.0
18 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 111000 12:20:43 1:10:43 3 1:04:10 17.0
19 203314 Richard McAdam   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 111000 12:20:33 1:10:33 3 1:04:12 18.0
20 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:23:25 1:13:25 3 1:04:14 19.0
21 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 111000 12:08:55 0:58:55 3 1:04:19 20.0
21 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     20.0
23 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:23:41 1:13:41 3 1:04:28 21.0
24 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 111000 12:01:53 0:51:53 2 1:04:29 22.0
25 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:23:53 1:13:53 3 1:04:38 23.0
26 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 111000 12:12:39 1:02:39 3 1:04:39 24.0
27 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 111000 12:13:04 1:03:04 3 1:05:01 25.0
28 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 111000 12:24:34 1:14:34 3 1:05:07 26.0
29 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000 12:24:41 1:14:41 3 1:05:20 27.0
30 47501 Finn Southon   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 111000 12:09:35 0:59:35 2 1:05:34 28.0
31 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 111000 12:09:42 0:59:42 2 1:05:42 29.0
32 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 111000 12:10:26 1:00:26 2 1:06:30 30.0
33 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 111000 12:14:55 1:04:55 3 1:06:55 31.0
34 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 111000 12:18:51 1:08:51 3 1:07:02 32.0
35 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 111000 12:15:29 1:05:29 3 1:07:35 33.0
36 2410 Simon Dodds   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 111000 12:15:45 1:05:45 3 1:07:51 34.0
37 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 111000 12:23:29 1:13:29 3 1:10:48 35.0
38 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 111000 12:19:10 1:09:10 3 1:11:23 36.0
39 4373 Dave Marshall   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 111000   OOD 3   45.0
40 165630 Connie Hill   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145     OOD     52.8

Race 2 - 05/01/2020 at 14:11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 141100 15:27:15 1:16:15 3 1:09:12 1.0
2 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 141100 15:29:45 1:18:45 3 1:11:28 2.0
3 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100 15:35:03 1:24:03 3 1:13:32 3.0
4 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 141100 15:31:58 1:20:58 3 1:13:40 4.0
5 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 141100 15:32:13 1:21:13 3 1:13:54 5.0
6 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 141100 15:33:03 1:22:03 3 1:14:27 6.0
7 28541 Matthew Wolstenholme William Maguire SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 141100 15:32:55 1:21:55 3 1:14:32 7.0
8 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 141100 15:33:19 1:22:19 3 1:14:54 8.0
9 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 141100 15:30:37 1:19:37 3 1:15:45 9.0
10 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100 15:38:47 1:27:47 3 1:16:48 10.0
11 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100 15:39:24 1:28:24 3 1:17:20 11.0
12 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 141100 15:22:32 1:11:32 2 1:18:43 12.0
13 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 141100 15:37:33 1:26:33 3 1:18:45 13.0
14 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     13.3
15 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 141100 15:32:54 1:21:54 3 1:19:03 14.0
16 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100 15:41:58 1:30:58 3 1:19:35 15.0
17 422 Alastair Wood   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 141100 15:28:18 1:17:18 3 1:19:41 16.0
18 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 141100 15:24:01 1:13:01 2 1:20:21 17.0
19 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100 15:44:17 1:33:17 3 1:21:37 18.0
20 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 141100 15:31:09 1:20:09 3 1:22:38 19.0
21 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     20.0
21 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 141100 15:42:15 1:31:15 3 1:23:02 20.0
23 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 141100 15:27:21 1:16:21 3 1:23:21 21.0
24 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 141100 15:27:31 1:16:31 3 1:23:32 22.0
25 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 141100 15:32:50 1:21:50 3 1:24:27 23.0
26 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 141100 15:33:30 1:22:30 3 1:25:03 24.0
27 47501 Finn Southon   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 141100 15:28:40 1:17:40 2 1:25:28 25.0
28 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 141100 15:38:58 1:27:58 3 1:25:39 26.0
29 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 141100 15:29:13 1:18:13 2 1:26:05 27.0
30 2410 Simon Dodds   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 141100 15:36:18 1:25:18 3 1:28:02 28.0
31 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 141100 15:32:29 1:21:29 2 1:29:40 29.0
32 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 141100 15:23:32 1:12:32 2 1:30:08 30.0
33 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 141100 15:39:47 1:28:47 3 1:31:37 31.0
34 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 141100 15:39:59 1:28:59 3 1:31:50 32.0
35 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038     DNF     34.0
36 4373 Dave Marshall   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 141100   OOD 3   45.0
37 165630 Connie Hill   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145     OOD     52.8

Race 3 - 12/01/2020 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 11:08 12:06:56 0:58:56 5 1:04:20 1.0
2 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 11:08 12:19:40 1:11:40 4 1:05:44 2.0
3 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 11:08 12:08:21 1:00:21 5 1:05:53 3.0
4 209833 Pete Young   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 11:08 12:20:30 1:12:30 5 1:05:58 4.0
5 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 11:08 12:18:11 1:10:11 5 1:06:47 5.0
6 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 11:08 12:13:13 1:05:13 5 1:07:18 6.0
7 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 11:08 12:07:34 0:59:34 4 1:07:45 7.0
8 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 11:08 12:14:00 1:06:00 5 1:08:07 8.0
9 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 11:08 12:08:28 1:00:28 4 1:08:46 9.0
10 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 11:08 12:07:16 0:59:16 4 1:08:47 10.0
11 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 11:08 12:08:56 1:00:56 4 1:09:07 11.0
12 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 11:08 12:08:57 1:00:57 4 1:09:08 12.0
13 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 11:08 12:09:00 1:01:00 4 1:09:23 13.0
14 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 11:08 12:16:03 1:08:03 4 1:10:28 14.0
15 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 11:08 12:16:37 1:08:37 5 1:10:49 15.0
16 165630 Connie Hill   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 11:08 12:13:00 1:05:00 4 1:10:58 16.0
17 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 11:08 12:13:32 1:05:32 4 1:11:40 17.0
18 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill SC 1141 11:08 12:14:17 1:06:17 4 1:12:37 18.0
19 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 11:08 12:12:27 1:04:27 4 1:12:58 19.0
20 139191 Johnny Moss   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 11:08 12:14:20 1:06:20 4 1:15:27 20.0
21 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 11:08 12:14:25 1:06:25 4 1:17:05 21.0
22 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     21.3
23 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 11:08 12:16:48 1:08:48 4 1:18:02 22.0
24 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 11:08 12:20:38 1:12:38 4 1:19:26 23.0
25 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 11:08 12:15:51 1:07:51 4 1:21:42 24.0
26 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 11:08 12:07:56 0:59:56 3 1:27:14 25.0
27 1843 Finn Southon   RS TERA PRO Bough Beech Sailing Club 1359 11:08   RET 4   27.0
28 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102     OOD     29.3

Race 4 - 12/01/2020 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 13:55:00 14:52:46 0:57:46 5 1:03:04 1.0
2 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 13:55:00 14:47:28 0:52:28 3 1:04:09 2.0
3 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 13:55:00 14:47:51 0:52:51 3 1:04:37 3.0
4 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 13:55:00 14:51:58 0:56:58 4 1:06:07 4.0
5 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 13:55:00 14:53:18 0:58:18 4 1:06:08 5.0
6 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 13:55:00 14:59:41 1:04:41 4 1:06:59 6.0
7 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 13:55:00 14:52:53 0:57:53 4 1:07:11 7.0
8 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 13:55:00 14:54:17 0:59:17 4 1:07:15 8.0
9 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55:00 14:47:12 0:52:12 4 1:07:20 9.0
10 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 13:55:00 14:51:40 0:56:40 4 1:07:24 10.0
11 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55:00 14:56:49 1:01:49 4 1:07:36 11.0
12 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 13:55:00 14:54:36 0:59:36 4 1:07:47 12.0
13 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 13:55:00 14:57:08 1:02:08 5 1:07:50 13.0
14 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 13:55:00 14:54:58 0:59:58 4 1:08:12 14.0
15 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55:00 14:57:29 1:02:29 4 1:08:20 15.0
16 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill SC 1141 13:55:00 14:57:40 1:02:40 4 1:08:39 16.0
17 48405 Ella Cantor   TOPPER Chipstead 1363 13:55:00 14:51:13 0:56:13 3 1:08:44 17.0
18 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55:00 14:49:12 0:54:12 4 1:09:55 18.0
19 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55:00 14:49:28 0:54:28 4 1:10:16 19.0
20 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 13:55:00 14:50:41 0:55:41 4 1:11:45 20.0
21 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55:00 15:00:46 1:05:46 4 1:11:55 21.0
22 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     21.3
23 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 13:55:00 15:00:08 1:05:08 4 1:13:45 22.0
24 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 13:55:00 14:59:02 1:04:02 4 1:17:07 23.0
25 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 13:55:00 15:01:56 1:06:56 3 1:37:26 24.0
26 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102     OOD     29.3

Race 5 - 19/01/2020 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 110500 12:10:12 1:05:12 3 0:59:10 1.0
2 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 110500 12:10:27 1:05:27 3 1:02:16 2.0
3 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:17:45 1:12:45 3 1:03:39 3.0
4 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:17:48 1:12:48 3 1:03:42 4.0
5 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:15:10 1:10:10 3 1:03:51 5.0
6 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 110500 12:15:25 1:10:25 3 1:03:54 6.0
7 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:15:51 1:10:51 3 1:04:28 7.0
8 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 110500 12:16:04 1:11:04 3 1:04:29 8.0
9 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:18:53 1:13:53 3 1:04:38 9.0
10 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077     OOD     9.5
11 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill SC 1141 110500 12:18:47 1:13:47 3 1:04:40 10.0
12 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:16:28 1:11:28 3 1:05:02 11.0
13 5506 Noel West   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:20:31 1:15:31 3 1:06:04 12.0
14 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 110500 12:18:00 1:13:00 3 1:06:15 13.0
15 28541 Matthew Wolstenholme William Maguire SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:17:53 1:12:53 3 1:06:19 14.0
16 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:18:07 1:13:07 3 1:06:32 15.0
17 1234 Patrick Southon   RS AERO 5 Bough Beech Sailing Club 1136 110500 12:20:54 1:15:54 3 1:06:49 16.0
18 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:21:26 1:16:26 3 1:06:52 17.0
19 29611 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:18:31 1:13:31 3 1:06:54 18.0
20 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:22:08 1:17:08 3 1:07:29 19.0
21 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 110500 12:19:40 1:14:40 3 1:07:38 20.0
22 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 110500 12:15:29 1:10:29 3 1:08:02 21.0
23 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 110500 12:23:12 1:18:12 3 1:08:18 22.0
24 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:23:18 1:18:18 3 1:08:30 23.0
25 3 Ed Smith   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 110500 12:07:17 1:02:17 2 1:08:33 24.0
26 1843 Finn Southon   RS TERA PRO Bough Beech Sailing Club 1359 110500 12:07:14 1:02:14 2 1:08:41 25.0
27 4373 Dave Marshall   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:23:51 1:18:51 3 1:08:59 26.0
28 5426 Tony Treasure   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 110500 12:24:47 1:19:47 3 1:09:48 27.0
29 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 110500 12:08:44 1:03:44 2 1:10:08 28.0
30 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 110500 12:17:32 1:12:32 3 1:10:38 29.0
31 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 110500 12:26:32 1:21:32 3 1:11:12 30.0
32 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 110500 12:14:18 1:09:18 3 1:11:27 31.0
33 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 110500 12:15:39 1:10:39 3 1:12:50 32.0
34 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 110500 12:15:38 1:10:38 3 1:12:54 33.0
35 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 110500 12:12:10 1:07:10 3 1:13:20 34.0
36 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 110500 12:13:29 1:08:29 3 1:14:46 35.0
37 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 110500 12:23:35 1:18:35 3 1:15:42 36.0
38 2410 Simon Dodds   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 110500 12:18:23 1:13:23 3 1:15:44 37.0
39 139191 Johnny Moss   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 110500 12:18:05 1:13:05 2 1:39:45 38.0
40 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 110500 12:21:59 1:16:59 2 1:45:04 39.0
41 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 110500 12:19:42 1:14:42 2 1:55:38 40.0

Race 6 - 19/01/2020 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 140000 15:00:38 1:00:38 3 0:55:01 1.0
2 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 140000 15:01:29 1:01:29 3 0:58:30 2.0
3 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:06:16 1:06:16 3 1:00:18 3.0
4 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 140000 150244 1:02:44 3 1:00:33 4.0
5 28541 Matthew Wolstenholme William Maguire SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:07:53 1:07:53 3 1:01:46 5.0
6 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 140000 15:08:18 1:08:18 3 1:01:59 6.0
7 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:09:08 1:09:08 3 1:02:54 7.0
8 29611 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:10:18 1:10:18 3 1:03:58 8.0
9 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:10:42 1:10:42 3 1:04:20 9.0
10 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077     OOD     9.5
11 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 140000 15:11:30 1:11:30 3 1:04:46 10.0
12 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 140000 14:59:28 0:59:28 3 1:04:55 11.0
13 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 140000 15:03:37 1:03:37 3 1:05:35 12.0
14 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:15:42 1:15:42 3 1:06:14 13.0
15 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:15:57 1:15:57 3 1:06:27 14.0
16 139191 Johnny Moss   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:13:10 1:13:10 3 1:06:35 15.0
17 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 140000 15:04:40 1:04:40 3 1:06:44 16.0
18 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:16:29 1:16:29 3 1:06:55 17.0
19 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill SC 1141 140000 15:16:31 1:16:31 3 1:07:04 18.0
20 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:17:13 1:17:13 3 1:07:33 19.0
21 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 140000 15:15:02 1:15:02 3 1:08:16 20.0
22 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 140000 15:03:17 1:03:17 3 1:09:05 21.0
23 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:19:48 1:19:48 3 1:09:49 22.0
24 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 140000 15:11:51 1:11:51 3 1:09:58 23.0
25 4373 Dave Marshall   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:20:06 1:20:06 3 1:10:05 24.0
26 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:20:14 1:20:14 3 1:10:12 25.0
27 5426 Tony Treasure   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 140000 15:21:03 1:21:03 3 1:10:55 26.0
28 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 140000 15:18:10 1:18:10 3 1:11:08 27.0
29 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 140000 15:21:28 1:21:28 3 1:11:09 28.0
30 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 140000 15:09:54 1:09:54 3 1:12:04 29.0
31 48405 Ella Cantor   TOPPER Chipstead 1363 140000 15:06:40 1:06:40 2 1:13:22 30.0
32 2410 Simon Dodds   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 140000 15:13:14 1:13:14 3 1:15:35 31.0
33 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 140000 15:14:28 1:14:28 3 1:16:51 32.0
34 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 140000 14:59:15 0:59:15 2 1:25:37 33.0

Race 7 - 26/01/2020 at 11:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1110 12:23:23 1:13:23 5 1:19:55 1.0
2 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 1110 12:23:30 1:13:30 5 1:20:02 2.0
3 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1110 12:25:08 1:15:08 5 1:21:49 3.0
4 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:25:00 1:15:00 5 1:21:54 4.0
5 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 1110 12:20:49 1:10:49 5 1:22:02 5.0
6 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 1110 12:24:40 1:14:40 4 1:22:10 6.0
7 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 1110 12:24:44 1:14:44 4 1:22:15 7.0
8 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 1110 12:23:52 1:13:52 5 1:22:18 8.0
9 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     8.5
10 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 1110 12:22:25 1:12:25 5 1:22:41 9.0
11 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 1110 12:25:57 1:15:57 6 1:22:55 10.0
12 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:26:41 1:16:41 5 1:23:44 11.0
13 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:30:27 1:20:27 5 1:24:28 12.0
14 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:27:30 1:17:30 5 1:24:37 13.0
15 29611 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:27:45 1:17:45 5 1:24:54 14.0
16 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:30:56 1:20:56 5 1:24:58 15.0
17 48405 Ella Cantor   TOPPER Chipstead 1363 1110 12:27:18 1:17:18 4 1:25:04 16.0
18 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:31:51 1:21:51 5 1:25:56 17.0
19 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 1110 12:29:07 1:19:07 5 1:26:00 18.0
20 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 1110 12:29:00 1:19:00 6 1:26:15 19.5
20 203314 Richard McAdam   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:28:59 1:18:59 5 1:26:15 19.5
22 30315 Brian Gregory Nick Marden SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:29:13 1:19:13 5 1:26:30 21.0
23 11218 James Maynard Richard Meakin WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1110 12:29:49 1:19:49 5 1:26:55 22.0
24 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 1110 12:20:42 1:10:42 4 1:27:52 23.0
25 28451 Ian Gregory Olivia Gregory SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:30:29 1:20:29 5 1:27:53 24.0
26 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1110 12:21:04 1:11:04 5 1:28:00 25.0
27 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 1110 12:25:44 1:15:44 5 1:28:29 26.0
28 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 1110 12:30:40 1:20:40 4 1:28:46 27.0
29 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 1110 12:22:08 1:12:08 5 1:29:14 28.0
30 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1110 12:22:34 1:12:34 5 1:29:52 29.0
31 333 Tim Humphries   RS 300 Pevensey Bay 970 1110 12:22:39 1:12:39 5 1:29:53 30.0
32 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 1110 12:32:27 1:22:27 4 1:30:44 31.0
33 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 1110 12:33:35 1:23:35 5 1:31:16 32.0
34 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 1110 12:24:00 1:14:00 5 1:31:33 33.0
35 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:20:21 1:10:21 4 1:32:19 34.0
36 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:20:28 1:10:28 4 1:32:29 35.0
37 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1110 12:24:47 1:14:47 5 1:32:37 36.0
38 1234 Patrick Southon   RS AERO 5 Bough Beech Sailing Club 1136 1110 122009 1:10:09 4 1:32:38 37.0
39 4879 Keith Runacres   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1110 12:21:10 1:11:10 4 1:33:24 38.0
40 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL Bough Beech Sailing Club 1145 1110 12:21:54 1:11:54 4 1:34:12 39.0
41 176346 Nick Leng-Smith   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1110 12:19:05 1:09:05 4 1:34:17 40.0
42 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 1110 12:32:09 1:22:09 5 1:34:58 41.0
43 184314 Chris Burchell   LASER RADIAL Bexhill SC 1145 1110 12:23:41 1:13:41 4 1:36:32 42.0

Race 8 - 26/01/2020 at 13:55

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 13:55 151520 1:20:20 6 1:25:03 1.0
2 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 13:55 15:18:06 1:23:06 5 1:25:21 2.0
3 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 13:55 15:18:31 1:23:31 5 1:25:47 3.0
4 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 13:55 15:14:12 1:19:12 7 1:26:28 4.0
5 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 13:55 15:14:37 1:19:37 7 1:26:55 5.0
6 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 13:55 15:14.12 1:19:00 6 1:28:58 6.0
7 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 13:55 15:05:30 1:10:30 5 1:29:34 7.0
8 209833 Pete Young   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:05:53 1:10:53 5 1:30:18 8.0
9 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143     OOD     8.5
10 9611 Peter Wolstenholme   SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:06:06 1:11:06 5 1:30:34 9.0
11 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:06:07 1:11:07 5 1:30:36 10.0
12 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 13:55 15:13:34 1:18:34 5 1:31:08 11.0
13 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 13:55 15:17:25 1:22:25 6 1:31:29 12.0
14 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55 15:11:12 1:16:12 6 1:31:45 13.0
15 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 13:55 15:07:16 1:12:16 5 1:31:49 14.0
16 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 13:55 15:06:36 1:11:36 4 1:31:56 15.0
17 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 13:55 15:06:49 1:11:49 5 1:33:21 16.0
18 29611 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:08:30 1:13:30 5 1:33:38 17.0
19 197693 Sergio Messina   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:08:40 1:13:40 5 1:33:51 18.0
20 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55 15:13:03 1:18:03 6 1:33:58 19.0
21 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55 15:12:03 1:17:03 5 1:34:22 20.0
22 30315 Brian Gregory Nick Marden SNIPE Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:09:32 1:14:32 5 1:34:57 21.0
23 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55 15:12:38 1:17:38 5 1:35:05 22.0
24 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 13:55 15:14:04 1:19:04 6 1:35:12 23.0
25 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 13:55 15:10:10 1:15:10 5 1:35:19 24.0
26 6 Matt Aitken   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 13:55 150947 1:14:47 4 1:36:01 25.0
27 333 Tim Humphries   RS 300 Pevensey Bay 970 13:55 151506 1:20:06 6 1:36:20 26.0
28 715 Adam Hampton   BLAZE Wilsonian 1027 13:55 15:05:49 1:10:49 5 1:36:32 27.0
29 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55 15:14:01 1:19:01 5 1:36:47 28.0
30 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 13:55 15:14:47 1:19:47 5 1:37:43 29.0
31 211347 Hugh Ashford   LASER Hastings & St Leonards 1099 13:55 15:12:32 1:17:32 5 1:38:46 30.0
32 362 James O'Leary   RS 300 Pevensey Bay 970 13:55 151720 1:22:20 6 1:39:02 31.0
33 176346 Nick Leng-Smith   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 13:55 15:13:52 1:18:52 5 1:40:28 32.0
34 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 13:55 15:12:19 1:17:19 5 1:44:17 33.0
35 472 Ian Foxwell   RS 300 Wilsonian 970 13:55 15:08:36 1:13:36 5 1:46:14 34.0

Race 9 - 02/02/2020 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 1104 12:03:56 0:59:56 4 1:05:57 1.0
2 8 Richard Smith   RS 600 Wilsonian 916 1104 12:06:27 1:02:27 6 1:08:11 2.0
3 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 1104 12:06:44 1:02:44 6 1:08:29 3.0
4 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 1104 12:08:11 1:04:11 5 1:09:53 4.0
5 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1104 12:08:23 1:04:23 5 1:10:07 5.0
6 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1104 12:10:52 1:06:52 5 1:10:12 6.0
7 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1104 12:08:42 1:04:42 5 1:10:39 7.0
8 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 1104 12:15:10 1:11:10 5 1:10:45 8.0
9 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 1104 12:06:20 1:02:20 5 1:11:10 9.0
10 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1104 12:13:00 1:09:00 6 1:11:12 10.0
11 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1104 12:09:36 1:05:36 5 1:11:38 11.0
12 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL   1145 1104 12:12:24 1:08:24 5 1:11:41 12.0
13 1166 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 1104 12:08:30 1:04:30 5 1:11:52 13.0
14 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1104 12:13:56 1:09:56 6 1:12:10 14.0
15 139191 Johnny Moss   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1104 12:10:08 1:06:08 5 1:12:13 15.0
16 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1104 12:13:05 1:09:05 5 1:12:32 16.0
17 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1104 12:13:17 1:09:17 5 1:12:44 17.0
18 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 1104 12:07:03 1:03:03 5 1:13:02 18.0
19 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 1104 12:10:28 1:06:28 4 1:13:09 19.0
20 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1104 12:14:30 1:10:30 5 1:14:01 20.0
21 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 1104 12:12:54 1:08:54 5 1:14:53 21.0
22 758 Nick Lett   BLAZE   1027 1104 12:09:08 1:05:08 5 1:16:06 22.0
23 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1104 12:06:23 1:02:23 5 1:17:15 23.0
24 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1104 12:03:10 0:59:10 4 1:17:39 24.0
25 8152 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay 1038 1104 12:13:43 1:09:43 5 1:20:36 25.0
26 1234 Patrick Southon   RS AERO 5 Bough Beech Sailing Club 1136     RET     27.0

Race 10 - 02/02/2020 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Position SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 45170 Hugo Valentine   TOPPER Chipstead 1363 1350 14:52:51 1:02:51 5 1:13:47 1.0
2 11101 John Clementson Mel Titmus WAYFARER Chipstead 1102 1350 15:01:54 1:11:54 7 1:14:34 2.0
3 47077 Joe Warwicker   TOPPER Bough Beech Sailing Club 1363 1350 14:54:44 1:04:44 5 1:15:59 3.0
4 201959 Elliot Marks   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1350 14:52:57 1:02:57 6 1:16:22 4.0
5 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 916 1350 15:00:27 1:10:27 8 1:16:55 5.0
6 2203 Adrian Smith   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1350 14:55:25 1:05:25 7 1:17:09 6.0
7 2024 Barry Wolfenden Alex SCORPION Bough Beech Sailing Club 1036 1350 15:00:04 1:10:04 7 1:17:18 7.0
8 155889 Rob Howe   LASER Bough Beech Sailing Club 1099 1350 14:54:09 1:04:09 6 1:17:50 8.0
9 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1051 1350 15:02:08 1:12:08 7 1:18:26 9.0
10 L3 Casper Barton   LASER 4.7 Bough Beech Sailing Club 1207 1350 15:01:16 1:11:16 6 1:18:44 10.5
10 47077 Sam Walton   TOPPER Maidenhead Sailing Club 1363 1350 14:57:04 1:07:04 5 1:18:44 10.5
12 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1350 14:58:54 1:08:54 6 1:20:22 12.0
13 5045 John Reed   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1350 14:59:12 1:09:12 6 1:20:43 13.0
14 2710 Dan Hollands   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1350 14:58:54 1:08:54 7 1:21:16 14.0
15 5822 Jon Hill   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1350 15:00:01 1:10:01 6 1:21:41 15.0
16 5061 James King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1350 15:00:16 1:10:16 6 1:21:58 16.0
17 2361 Tom Coley   CONTENDER Hythe & Saltwood 969 1350 15:00:03 1:10:03 7 1:22:37 17.0
18 758 Nick Lett   BLAZE   1027 1350 14:54:15 1:04:15 6 1:23:25 18.0
19 5385 Kevin Powley   SOLO Bough Beech Sailing Club 1143 1350 15:04:24 1:14:24 6 1:26:47 19.0
20 11120 Guy Marks Sam Pygall WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102     RET     22.0
20 2068 Steeve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104     RET     22.0


http://www.boughbeechsc.org.uk
sailing@boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com