event burgee venue burgee

2022 Early Summer Series AM Handicap

Bough Beech Sailing Club

Results will appear here when available.

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 2.0 1.0 2.0 (6.0) (6.0) 4.0 21.0 9.0
2nd 2322 G Lawson J Voaden 2000 1114 4.0 4.0 3.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 45.0 13.0
3rd 881 Elliot Marks   RS 600 920 3.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 1.0 46.0 14.0
4th 2869 Bruce Liz 2000 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 3.0 3.5 OOD 3.5 OOD 46.0 14.0
5th 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 (16.0 DNC) (7.0) 6.0 5.0 2.0 6.0 42.0 19.0
6th 11218 James Maynard Debbie MAYNARD WAYFARER 1102 6.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 7.0 55.0 23.0
7th 373 Trevor Chanter L Trim National 18 - Special Handicap 995 5.0 5.0 7.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 56.0 24.0
8th 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.5 OOD 6.5 OOD 5.0 8.0 58.0 26.0
9th 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1029 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 66.0 34.0
10th 1721 Jo Warwicker Mike Warwicker RS 200 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 2.0 67.0 35.0
11th 29408 John Reed Liz Reed SNIPE 1108 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 67.0 35.0
12th 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1102 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 3.0 70.0 38.0
13th 3585 Peter Howe   BYTE CII 1135 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 76.0 44.0
14th 21003 Alex Smith Sarah Seddon 2000 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 5.0 77.0 45.0
15th 91 B Chalder   FINN 1049 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 85.0 53.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 29408 John Reed Liz Reed SNIPE 1108 12:12:46 0:40:46 3 0:36:48 1.0
2 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 12:13:09 0:41:09 3 0:37:20 2.0
3 881 Elliot Marks   RS 600 920 12:06:45 0:34:45 3 0:37:46 3.0
4 2322 G Lawson J Voaden 2000 1114 12:15:10 0:43:10 3 0:38:45 4.0
5 373 Trevor Chanter L Trim National 18 - Special Handicap 995 12:10:49 0:38:49 3 0:39:01 5.0
6 11218 James Maynard Debbie MAYNARD WAYFARER 1102 12:15:26 0:43:26 3 0:39:25 6.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 13:21:52 0:51:52 4 0:47:04 1.0
2 29408 John Reed Liz Reed SNIPE 1108 13:23:41 0:53:41 4 0:48:27 2.0
3 11218 James Maynard Debbie MAYNARD WAYFARER 1102 13:24:23 0:54:23 4 0:49:21 3.0
4 2322 G Lawson J Voaden 2000 1114 13:25:15 0:55:15 4 0:49:36 4.0
5 373 Trevor Chanter L Trim National 18 - Special Handicap 995 13:19:46 0:49:46 4 0:50:01 5.0
6 881 Elliot Marks   RS 600 920 13:16:04 0:46:04 4 0:50:04 6.0
7 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 13:17:32 0:47:32 3 0:54:38 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1029 11.53.04 0.36.04 3 0.35.03 1.0
2 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 11.56.58 0.39.58 3 0.36.16 2.0
3 2322 G Lawson J Voaden 2000 1114 11.57.35 0.40.35 3 0.36.26 3.0
4 2869 Bruce Liz 2000 1114 11.58.57 0.41.57 3 0.37.39 4.0
5 91 B Chalder   FINN 1049 11.56.40 0.39.40 3 0.37.49 5.0
6 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 11.47.56 0.30.56 2 0.40.00 6.0
7 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077   OOD     6.5
8 373 Trevor Chanter L Trim National 18 - Special Handicap 995 11.57.24 0.40.24 3 0.40.36 7.0
9 3585 Peter Howe   BYTE CII 1135 11.48.10 0.31.10 2 0.41.11 8.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1029 12.53.20 0.36.20 3 0.35.19 1.0
2 2322 G Lawson J Voaden 2000 1114 12.56.39 0.39.39 3 0.35.36 2.0
3 2869 Bruce Liz 2000 1114 12.58.03 0.41.03 3 0.36.51 3.0
4 3585 Peter Howe   BYTE CII 1135 12.45.56 0.28.56 2 0.38.14 4.0
5 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 12.47.06 0.30.06 2 0.38.55 5.0
6 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 13.00.19 0.43.19 3 0.39.18 6.0
7 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077   OOD     6.5
8 373 Trevor Chanter L Trim National 18 - Special Handicap 995 12.56.18 0.39.18 3 0.39.30 7.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1721 Jo Warwicker Mike Warwicker RS 200 1046 115835 0.51.35 4 0.49.19 1.0
2 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 115316 0.46.16 3 0.53.11 2.0
3 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1102 120640 0.59.40 4 0.54.09 3.0
4 2869 Bruce Liz 2000 1114   OOD     3.5
5 881 Elliot Marks   RS 600 920 11.57.00 0.50.00 4 0.54.21 4.0
6 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 120718 1.00.18 4 0.55.59 5.0
7 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 120859 1.01.59 4 0.56.15 6.0
8 11218 James Maynard Debbie MAYNARD WAYFARER 1102 120915 1.02.15 4 0.56.29 7.0
9 21003 Alex Smith Sarah Seddon 2000 1114 115552 0.48.52 3 0.58.29 8.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 881 Elliot Marks   RS 600 920 12.53.50 0.27.50 3 0.30.15 1.0
2 1721 Jo Warwicker Mike Warwicker RS 200 1046 125942 0.33.42 3 0.32.13 2.0
3 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1102 130136 0.35.36 3 0.32.18 3.0
4 2869 Bruce Liz 2000 1114   OOD     3.5
5 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER 1102 130225 0.36.25 3 0.33.03 4.0
6 21003 Alex Smith Sarah Seddon 2000 1114 125045 0.24.45 2 0.33.20 5.0
7 897 Nick Marden   BRITISH MOTH 1160 130811 0.42.11 3 0.36.22 6.0
8 11218 James Maynard Debbie MAYNARD WAYFARER 1102 130645 0.40.45 3 0.36.59 7.0
9 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1077 130551 0.39.51 3 0.37.00 8.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com