event burgee venue burgee

2023 Winter PM Series

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 13:34 on December 26, 2023

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Race 1 Race 2 R5 R6 Total Nett
1st 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1105 1.0 (13.0 DNC) 2.0 1.0 17.0 4.0
2nd 21003 Ali Moppett Sarah Seddon 2000 1114 2.0 (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 29.0 16.0
3rd 373 Trevor Chanter Laurence Trim & Claire Smith National 18 (Penultimate) 995 (13.0 DNC) 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 40.0 27.0
4th 28541 M Wolstenholm Scarlett Burgess Snipe 1108 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 41.0 28.0
5th 212003 Alastair Moppett Ellie Seddon 2000 1114 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 41.0 28.0
6th 27782 Joe Warwicker Finlay Southern Snipe 1108 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 42.0 29.0
7th 21155 H burgess S burgess 2000 1114 (13.0 DNC) 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 42.0 29.0
8th 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe 1108 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 42.0 29.0
9th 9611 James Alexander Fin Waterhouse Snipe 1108 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 43.0 30.0
10th 161 G Burgess   Topaz Uno 1251 (13.0 DNC) 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 30.0
11th 9611 Peter Wolstenholme   Snipe 1108 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 30.0
12th 11120x Elliot Marks Harrison Williams WAYFARER 1105 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 44.0 31.0

Race 1 - 05/11/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.25.00
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1105 14.48 15.33.13 0.45.13 3 0.40.55 1.0
2 21003 Ali Moppett Sarah Seddon 2000 1114 14.48 15.35.01 0.47.01 3 0.42.12 2.0
3 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe 1108 14.48 15.35.39 0.47.39 3 0.43.00 3.0
4 9611 Peter Wolstenholme   Snipe 1108 14.48 15.35.48 0.47.48 3 0.43.08 4.0
5 11120x Elliot Marks Harrison Williams WAYFARER 1105 14.48 15.36.43 0.48.43 3 0.44.05 5.0

Race 2 - 12/11/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 373 Trevor Chanter Laurence Trim & Claire Smith National 18 (Penultimate) 995 1425 15:09:28 0:44:28 4 0:44:41 1.0
2 212003 Alastair Moppett Ellie Seddon 2000 1114 1425 15:08:30 0:43:30 3 0:52:04 2.0
3 21155 H burgess S burgess 2000 1114 1425 15:10:15 0:45:15 3 0:54:10 3.0
4 161 G Burgess   Topaz Uno 1251 1425 14:44:24 0:19:24 1 1:02:02 4.0

Race 3 - 20/11/2022 at 1415

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Place Points

Race 4 - 27/11/2022 at Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Place Points

R5 - 19 at 140500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 21003 Ali Moppett Sarah Seddon 2000 1114 1405 14:48:09 0:43:09 3 0:38:44 1.0
2 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1105 1405 14:49:24 0:44:24 3 0:40:11 2.0

R6 - 27/11/2022 at Abandoned

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1415
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER 1105 1419 14:49:21 0:30:21 4 0:27:28 1.0
2 28541 M Wolstenholm Scarlett Burgess Snipe 1108 1419 14:50:44 0:31:44 4 0:28:38 2.0
3 27782 Joe Warwicker Finlay Southern Snipe 1108 1419 14:51:09 0:32:09 4 0:29:01 3.0
4 9611 James Alexander Fin Waterhouse Snipe 1108 1419 14:51:43 0:32:43 4 0:29:32 4.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com