event burgee venue burgee

2024 Spring Series AM Handicap

Bough Beech Sailing Club

Results are provisional as of 13:53 on April 9, 2024

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 (3.0) (28.0 DNC) 43.0 6.0
2nd 1774 N Marden   STREAKER 1124 2.0 3.0 5.5 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 136.5 24.5
3rd 881 E Marks   RS600 917 4.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.0 6.0 6.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 144.0 32.0
4th 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 3.0 6.0 5.5 4.0 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 166.5 54.5
5th 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 5.0 5.0 9.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 28.0 DNC 171.0 59.0
6th 335 I Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 3.0 5.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 182.0 70.0
7th 21003 Alastair Moppett Sarah Seddon 2000 1118 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 1.0 1.0 205.0 93.0
8th 29611 L Roberts   SNIPE 1110 6.0 2.0 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 RET 28.0 DNC 212.0 100.0
9th 1507 Patrick Southon A Southon RS200 1046 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 RET 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 2.0 214.0 102.0
10th 142 B. Wolfendon   HADRON H2 1045 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 227.0 115.0
11th 817 Ian Foxwell   BLAZE 1033 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 227.0 115.0
12th 31016 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE 1110 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 229.0 117.0
13th 11218 J Maynard J Maynard WAYFARER 1109 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 231.0 119.0
14th 808 George Smith   RS600 917 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 232.0 120.0
15th 22594 Dave Robinson Will Robinson 2000 1118 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 RET 28.0 DNC 234.0 122.0
16th 637 Peter Cook   FINN 1047 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 7.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 235.0 123.0
17th 3602 M Wolstenholm S Seddon LASER 3000 1085 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 RET 28.0 DNC 235.0 123.0
18th 988 N Lett   RS600 917 7.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 238.0 126.0
19th 9494 Joe Warwicker Edie Carter WAYFARER 1109 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 239.0 127.0
20th 28 Kim   DEVOTI D-ZERO 1032 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 11.0 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 243.0 131.0
21st 9611 P Wolfstendon   SNIPE 1110 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 28.0 OCS 254.0 142.0
22nd 11170 Ian Foxwell Hannah Foxwell WAYFARER 1109 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 28.0 RET 28.0 DNC 28.0 DNC 254.0 142.0
23rd 2217 Edie Carter Jeremy Carter 2000 1118 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 28.0 RET 256.0 144.0
24th 21155 Harry Burgess Scarlett Burgess 2000 1118 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 28.0 RET 28.0 DNC 28.0 DNC 259.0 147.0
25th 1345 D Fox A Sabberton RS400 939 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 261.0 149.0
26th 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 261.0 149.0
27th 1190 G. Thorpe   SUPERNOVA 1075 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 12.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 264.0 152.0

R1 - 03/03/2024 at 11:19

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 11:55:47 0:36:47 4 0:33:10 1.0
2 1774 N Marden   STREAKER 1124 11:57:20 0:38:20 4 0:34:06 2.0
3 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 11:54:27 0:35:27 4 0:35:38 3.0
4 881 E Marks   RS600 917 11:52:27 0:33:27 4 0:36:29 4.0
5 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 11:58:18 0:39:18 4 0:36:33 5.0
6 29611 L Roberts   SNIPE 1110 12:01:21 0:42:21 4 0:38:09 6.0
7 988 N Lett   RS600 917 11:56:41 0:37:41 4 0:41:06 7.0

R2 - 05/03/2023 at 1216

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 12:39:30 0:23:30 2 0:21:11 1.0
2 29611 L Roberts   SNIPE 1110 12:39:45 0:23:45 2 0:21:24 2.0
3 1774 N Marden   STREAKER 1124 12:40:33 0:24:33 2 0:21:50 3.0
4 881 E Marks   RS600 917 12:36:06 0:20:06 2 0:21:55 4.0
5 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 12:40:07 0:24:07 2 0:22:26 5.0
6 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 12:40:55 0:24:55 2 0:25:03 6.0
7 988 N Lett   RS600 917 12:39:20 0:23:20 2 0:25:27 7.0

R3 - 12/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 11:59:26 0:43:26 3 0:39:10 1.0
2 335 I Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 11:59:11 0:43:11 3 0:41:51 2.0
3 31016 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE 1110 12:02:38 0:46:38 3 0:42:01 3.0
4 22594 Dave Robinson Will Robinson 2000 1118 12:03:39 0:47:39 3 0:42:37 4.0
5 1774 N Marden   STREAKER 1124 12:03:57 0:47:57 3 0:42:40 5.5
5 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 11:58:27 0:42:27 3 0:42:40 5.5
7 21003 Alastair Moppett Sarah Seddon 2000 1118 12:03:57 0:47:57 3 0:42:53 7.0
8 29611 L Roberts   SNIPE 1110 12:04:11 0:48:11 3 0:43:25 8.0
9 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 12:04:22 0:48:22 3 0:45:00 9.0
10 1507 Patrick Southon A Southon RS200 1046 12:04:15 0:48:15 3 0:46:08 10.0
11 28 Kim   DEVOTI D-ZERO 1032 12:03:40 0:47:40 3 0:46:11 11.0
12 1190 G. Thorpe   SUPERNOVA 1075 12:09:04 0:53:04 3 0:49:22 12.0

R4 - 12/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 13:37:30 0:49:30 3 0:44:38 1.0
2 31016 Sue Roberts Steve Roberts SNIPE 1110 13:40:28 0:52:28 3 0:47:16 2.0
3 335 I Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 13:37:14 0:49:14 3 0:47:42 3.0
4 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 13:35:35 0:47:35 3 0:47:49 4.0
5 1774 N Marden   STREAKER 1124 13:46:38 0:58:38 3 0:52:10 5.0
6 22594 Dave Robinson Will Robinson 2000 1118 13:46:32 0:58:32 3 0:52:21 6.0
7 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 13:46:03 0:58:03 3 0:54:00 7.0
8 28 Kim   DEVOTI D-ZERO 1032 13:45:42 0:57:42 3 0:55:55 8.0
9 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 13:46:35 0:58:35 3 0:56:00 9.0

R7 - 26/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 817 Ian Foxwell   BLAZE 1033 11:57:21 0:39:21 5 0:38:06 1.0
2 142 B. Wolfendon   HADRON H2 1045 11:58:02 0:40:02 5 0:38:19 2.0
3 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 12:00:39 0:42:39 5 0:38:27 3.0
4 637 Peter Cook   FINN 1047 12:01:25 0:43:25 5 0:41:28 4.0
5 335 I Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 12:02:53 0:44:53 5 0:43:29 5.0
6 3602 M Wolstenholm S Seddon LASER 3000 1085 12:05:41 0:47:41 5 0:43:57 6.0
7 9494 Joe Warwicker Edie Carter WAYFARER 1109 12:06:50 0:48:50 5 0:44:02 7.0
8 373 T Chanter   NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 11:58:42 0:40:42 4 0:51:08 8.0
9 1345 D Fox A Sabberton RS400 939 12:07:00 0:49:00 5 0:52:11 9.0
10 881 E Marks   RS600 917 12:04:40 0:46:40 4 1:03:37 10.0

R8 - 26/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 142 B. Wolfendon   HADRON H2 1045 12:53:16 0:30:16 4 0:28:58 1.0
2 817 Ian Foxwell   BLAZE 1033 12:53:11 0:30:11 4 0:29:13 2.0
3 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 12:58:42 0:35:42 4 0:32:11 3.0
4 335 I Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 12:56:17 0:33:17 4 0:32:15 4.0
5 3602 M Wolstenholm S Seddon LASER 3000 1085 12:58:06 0:35:06 4 0:32:21 5.0
6 881 E Marks   RS600 917 12:53:12 0:30:12 4 0:32:56 6.0
7 637 Peter Cook   FINN 1047 12:58:01 0:35:01 4 0:33:27 7.0
8 9494 Joe Warwicker Edie Carter WAYFARER 1109 13:00:52 0:37:52 4 0:34:09 8.0
9 1507 Patrick Southon A Southon RS200 1046   RET     28.0

R9 - 31.03.24 at 11.20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 11.53.46 0.33.46 3 0.30.27 1.0
2 11170 Ian Foxwell Hannah Foxwell WAYFARER 1109 11.53.59 0.33.59 3 0.30.39 2.0
3 11218 J Maynard J Maynard WAYFARER 1109 11.55.09 0.35.09 3 0.31.42 3.0
4 1774 N Marden   STREAKER 1124 11.56.41 0.36.41 3 0.32.38 4.0
5 808 George Smith   RS600 917 11.50.04 0.30.04 3 0.32.47 5.0
6 881 E Marks   RS600 917 11.52.53 0.32.53 3 0.35.52 6.0
7 21155 Harry Burgess Scarlett Burgess 2000 1118 11.49.02 0.29.02 2 0.38.57 7.0

R10 - 31.03.24 at 12.20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 12.48.29 0.28.29 3 0.34.15 1.0
2 881 E Marks   RS600 917 12.52.14 0.32.14 4 0.35.09 2.0
3 808 George Smith   RS600 917 12.52.44 0.32.44 4 0.35.42 3.0
4 11218 J Maynard J Maynard WAYFARER 1109 12.50.09 0.30.09 3 0.36.15 4.0
5 1774 N Marden   STREAKER 1124 12,50.44 51.14.24.00 3 61.5.02.21 5.0
6 11170 Ian Foxwell Hannah Foxwell WAYFARER 1109   RET     28.0
6 21155 Harry Burgess Scarlett Burgess 2000 1118   RET     28.0

R11 - 02/04/2023 at 111500

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 21003 Alastair Moppett Sarah Seddon 2000 1118 11:39:29 0:24:29 3 0:21:54 1.0
2 9611 P Wolfstendon   SNIPE 1110 11:42:10 0:27:10 3 0:24:28 2.0
3 11120 G Marks K Fitzsimmons WAYFARER 1109 11:42:14 0:27:14 3 0:24:33 3.0
4 2217 Edie Carter Jeremy Carter 2000 1118 11:48:46 0:33:46 3 0:30:12 4.0
5 1202 M Burgess   SUPERNOVA 1075 11:50:39 0:35:39 3 0:33:10 5.0
6 1507 Patrick Southon A Southon RS200 1046 11:47:54 0:32:54 2 0:47:11 6.0
7 29611 L Roberts   SNIPE 1110   RET     28.0
7 22594 Dave Robinson Will Robinson 2000 1118   RET     28.0
7 3602 M Wolstenholm S Seddon LASER 3000 1085   RET     28.0

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 21003 Alastair Moppett Sarah Seddon 2000 1118 12:21:13 0:25:13 3 0:22:33 1.0
2 1507 Patrick Southon A Southon RS200 1046 12:19:56 0:23:56 2 0:34:19 2.0
3 9611 P Wolfstendon   SNIPE 1110   OCS     28.0
3 2217 Edie Carter Jeremy Carter 2000 1118   RET     28.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com