event burgee venue burgee

2024 Late Summer Series AM Handicap

Bough Beech Sailing Club

Results are final as of 9:52 on July 15, 2024

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 142 Barry Wolfenden   HADRON H2 1045 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 4.0 49.0 7.0
2nd 1774 Nick Marden   STREAKER 1124 2.5 OOD 2.5 OOD 2.0 (21.0 RET) 3.0 (21.0 RET) 52.0 10.0
3rd 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1109 5.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 3.0 63.0 21.0
4th 21003 Rory Moppett Sarah Seddon 2000 1118 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 1.0 10.0 10.0 67.0 25.0
5th 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 9.0 78.0 36.0
6th 11170 Ian Foxwell Hannah & Izzy Foxwell WAYFARER 1109 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 1.0 87.0 45.0
7th 808 George Smith   RS600 917 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 87.0 45.0
8th 31720 Sue Roberts   SNIPE 1110 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 2.0 90.0 48.0
9th 980 Richard Bone   RS600 917 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 91.0 49.0
10th 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 3.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 91.0 49.0
11th 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1118 6.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 93.0 51.0
12th 31016 Lloyd Roberts Andy SNIPE 1110 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 5.0 94.0 52.0
13th 27106 Joe Holland Guy Marks SNIPE 1110 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 6.0 97.0 55.0
14th 373 Trevor Chanter Sam Boniface NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 7.0 97.0 55.0
15th 7 Jamie Middleburgh J. Beverly FIREFLY 1174 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 8.0 101.0 59.0
16th 21155 George Burgess Harry 2000 1118 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 11.0 11.0 106.0 64.0
17th 1507 Patrick Southon Archie Southon RS200 1046 2.0 (21.0 DNF) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 107.0 65.0
18th 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 108.0 66.0
19th 22594 Dave Robinson Robinson Will Robinson 2000 1118 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 21.0 DNS 21.0 DNC 21.0 DNC 110.0 68.0
20th 694 Ali Moppett Rory Moppett B14 853 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 111.0 69.0

R1 - 30/06/2024 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 142 Barry Wolfenden   HADRON H2 1045 11:52:51 0:37:51 3 0:36:13 1.0
2 1507 Patrick Southon Archie Southon RS200 1046 11:53:19 0:38:19 3 0:36:38 2.0
3 1774 Nick Marden   STREAKER 1124   OOD     2.5
4 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 11:53:06 0:38:06 3 0:36:55 3.0
5 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 11:56:00 0:41:00 3 0:39:12 4.0
6 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1109 11:58:36 0:43:36 3 0:39:19 5.0
7 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1118 11:59:51 0:44:51 3 0:40:07 6.0

R2 - 30/06/2024 at 12:17

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 142 Barry Wolfenden   HADRON H2 1045 12:54:52 0:37:52 3 0:36:14 1.0
2 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 12:55:03 0:38:03 3 0:36:23 2.0
3 1774 Nick Marden   STREAKER 1124   OOD     2.5
4 2869 Bruce Kidd Liz Denbigh 2000 1118 12:57:44 0:40:44 3 0:36:26 3.0
5 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO 1032 12:54:56 0:37:56 3 0:36:45 4.0
6 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1109 12:58:01 0:41:01 3 0:36:59 5.0
7 694 Ali Moppett Rory Moppett B14 853 12:51:57 0:34:57 3 0:40:58 6.0
8 1507 Patrick Southon Archie Southon RS200 1046   DNF     21.0

R3 - 07/07/2024 at 1105

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 808 George Smith   RS600 917 11:47:33 0:42:33 5 0:46:24 1.0
2 1774 Nick Marden   STREAKER 1124 11:47:00 0:42:00 4 0:46:42 2.0
3 980 Richard Bone   RS600 917 11:48:08 0:43:08 5 0:47:02 3.0
4 21003 Rory Moppett Sarah Seddon 2000 1118 11:47:18 0:42:18 4 0:47:18 4.0
5 22594 Dave Robinson Robinson Will Robinson 2000 1118 11:47:40 0:42:40 4 0:47:42 5.0

R4 - 12/03/2023

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 21003 Rory Moppett Sarah Seddon 2000 1118 12:34:25 0:39:25 5 0:42:18 1.0
2 808 George Smith   RS600 917 12:34:33 0:39:33 6 0:43:08 2.0
3 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA 1075 12:36:32 0:41:32 5 0:46:22 3.0
4 980 Richard Bone   RS600 917 12:38:52 0:43:52 6 0:47:50 4.0
5 1774 Nick Marden   STREAKER 1124   RET     21.0
5 22594 Dave Robinson Robinson Will Robinson 2000 1118   DNS     21.0

R5 - 14/07/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 142 Barry Wolfenden   HADRON H2 1045 12:07:40 0:46:40 5 0:44:39 1.0
2 11170 Ian Foxwell Hannah & Izzy Foxwell WAYFARER 1109 12:01:49 0:40:49 4 0:46:00 2.0
3 1774 Nick Marden   STREAKER 1124 12:02:38 0:41:38 4 0:46:18 3.0
4 31720 Sue Roberts   SNIPE 1110 12:02:23 0:41:23 4 0:46:36 4.0
5 31016 Lloyd Roberts Andy SNIPE 1110 12:02:24 0:41:24 4 0:46:37 5.0
6 373 Trevor Chanter Sam Boniface NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 12:07:49 0:46:49 5 0:47:03 6.0
7 27106 Joe Holland Guy Marks SNIPE 1110 12:02:51 0:41:51 4 0:47:08 7.0
8 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1109 12:02:53 0:41:53 4 0:47:13 8.0
9 7 Jamie Middleburgh J. Beverly FIREFLY 1174 12:06:17 0:45:17 4 0:48:13 9.0
10 21003 Rory Moppett Sarah Seddon 2000 1118 12:04:24 0:43:24 4 0:48:31 10.0
11 21155 George Burgess Harry 2000 1118 12:05:32 0:44:32 4 0:49:47 11.0

R6 - 14/07/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:27
Rank SailNo HelmName CrewName Class PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11170 Ian Foxwell Hannah & Izzy Foxwell WAYFARER 1109 13:10:12 0:43:12 4 0:38:57 1.0
2 31720 Sue Roberts   SNIPE 1110 13:10:47 0:43:47 4 0:39:27 2.0
3 11218 James Maynard Debbie Maynard WAYFARER 1109 13:10:58 0:43:58 4 0:39:39 3.0
4 142 Barry Wolfenden   HADRON H2 1045 13:08:55 0:41:55 4 0:40:07 4.0
5 31016 Lloyd Roberts Andy SNIPE 1110 13:11:59 0:44:59 4 0:40:32 5.0
6 27106 Joe Holland Guy Marks SNIPE 1110 13:12:06 0:45:06 4 0:40:38 6.0
7 373 Trevor Chanter Sam Boniface NATIONAL 18 (SPECIAL) 995 13:07:29 0:40:29 4 0:40:41 7.0
8 7 Jamie Middleburgh J. Beverly FIREFLY 1174 13:03:12 0:36:12 3 0:41:07 8.0
9 312 Peter Williams Josie Williams RS200 1046 13:10:12 0:43:12 4 0:41:18 9.0
10 21003 Rory Moppett Sarah Seddon 2000 1118 13:13:29 0:46:29 4 0:41:35 10.0
11 21155 George Burgess Harry 2000 1118 13:05:16 0:38:16 3 0:45:38 11.0
12 1774 Nick Marden   STREAKER 1124   RET     21.0

www.boughbeechsc.org.uk

www.boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com