event burgee venue burgee

2022 Icicle Open Series Conventionals

Bough Beech Sailing Club

Results are provisional as of 15:17 on January 23, 2022

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 69, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Race 1
02-01-2022 1107
Race 2
02-01-2022 12:37
Race 3
  1105
Race 4
  13.45
Race 5
  1127
Race 6
  1402
Total Nett
1st 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 13.0 7.0
2nd 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 (70.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 (11.0) 3.0 91.0 10.0
3rd 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 (11.0) (9.0) 1.0 7.0 1.0 5.0 34.0 14.0
4th 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920 2.0 5.0 (23.0) (6.0) 3.5 OOD 3.5 OOD 43.0 14.0
5th 44 Joe Warwicker Hugo Valentine 420 Shoreham Sailing Club 1105 1.0 1.0 12.0 5.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 159.0 19.0
6th 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 (9.0) 6.0 7.0 3.0 6.0 (24.0 OCS) 55.0 22.0
7th 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 4.0 (24.0) (13.0) 13.0 3.0 4.0 61.0 24.0
8th 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 (20.0) (13.0) 5.0 11.0 4.0 8.0 61.0 28.0
9th 142 Barrry Wolfenden   HADRON H2 Bough Beech Sailing Club 1034 16.0 8.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 7.0 2.0 173.0 33.0
10th 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 17.0 7.0 (25.0) (27.0) 9.0 7.0 92.0 40.0
11th 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 10.0 11.0 9.0 (23.0) 19.0 (70.0 DNC) 142.0 49.0
12th 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 5.0 18.0 (26.0) 10.0 (26.0) 17.0 102.0 50.0
13th 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 17.0 12.0 8.0 24.0 RET 201.0 61.0
14th 4551 Bill Hutchings   SOLO Tonbridge 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 20.0 28.0 5.0 11.0 204.0 64.0
15th 2068 Steve Cooke   OK Minis Bay Sailing Club 1104 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 24.0 20.0 15.0 6.0 205.0 65.0
16th 195243 Miles Vidler   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 16.0 22.0 20.0 9.0 207.0 67.0
17th 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 13.0 20.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 14.0 24.0 OCS 211.0 71.0
18th 29408 John Reed Liz Reed SNIPE BBSC 1108 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 15.0 21.0 18.0 OOD 18.0 OOD 212.0 72.0
19th 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 25.0 32.0 DNF (37.0) (36.0) 21.0 14.0 165.0 92.0
20th 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 23.0 22.0 30.0 (31.0) 23.0 (70.0 DNC) 199.0 98.0
21st 362 James O'Leary   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 22.0 25.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 33.0 19.0 239.0 99.0
22nd 373 Trevor Chanter L Smith National 18 - Special Handicap Bough Beech Sailing Club 995 29.0 (70.0 DNC) 22.0 26.0 22.0 (70.0 DNC) 239.0 99.0
23rd 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 8.0 (70.0 DNC) 11.0 16.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 245.0 105.0
24th 176346 Nick Leng-Smith   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 36.0 29.0 25.0 15.0 245.0 105.0
25th 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 31.0 29.0 (35.0) (39.0) 28.0 18.0 180.0 106.0
26th 146162 Zoe McCoy   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 33.0 33.0 30.0 13.0 249.0 109.0
27th 2649 Johnathan Drake   RS AERO 7 Minis Bay Sailing Club 1065 19.0 21.0 34.0 38.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 252.0 112.0
28th 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 26.0 32.0 DNF 29.0 (34.0) 29.0 (70.0 DNC) 220.0 116.0
29th 56383 Lauren Hetherington Emily Hetherington 420 Bough Beech Sailing Club 1105 28.0 23.0 38.0 40.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 269.0 129.0
30th 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040 30.0 28.0 (43.0 DSQ) 41.0 35.0 (70.0 DNC) 247.0 134.0
31st 695 Duncan Tanner   BLAZE Pevensey Bay Sailing Club 1033 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 41.0 42.0 36.0 20.0 279.0 139.0
32nd 5061 Jim King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 27.0 27.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 16.0 70.0 DNC 280.0 140.0
33rd 197693 Sergio Messina   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 34.0 DNF (70.0 DNC) 18.0 19.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 281.0 141.0
34th 4879 Keith Runacres   SOLO BBSC 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 28.0 32.0 17.0 70.0 DNC 287.0 147.0
35th 101 M Raymond   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 (70.0 DNC) 17.0 32.0 30.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 289.0 149.0
36th 193444 Michael Clark   LASER/ ILCA 7   1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 6.0 4.0 70.0 DNC 70.0 DNC 290.0 150.0
37th 28541 M Wolstenholm Sue Roberts SNIPE BBSC 1108 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 3.0 9.0 70.0 DNC 70.0 DNC 292.0 152.0
38th 174464 Heather Denbigh   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 7.0 12.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 299.0 159.0
39th 215168 Joe Warwicker   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 10.0 10.0 300.0 160.0
40th 215283 Millie Lewis   LASER 4.7/ ILCS 4 Medway Yacht Club 1208 6.0 15.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 301.0 161.0
41st 11211 Mark Lee Sam Pygall WAYFARER Medway YC 1102 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 8.0 15.0 70.0 DNC 70.0 DNC 303.0 163.0
42nd 637 Peter Cook   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 14.0 10.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 304.0 164.0
43rd 155889 Rob Howe   LASER/ ILCA 7   1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 12.0 12.0 304.0 164.0
44th 7 Casper Barton   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 12.0 14.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 306.0 166.0
45th 1709 S Gillow   STREAKER   1128 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 10.0 18.0 70.0 DNC 70.0 DNC 308.0 168.0
46th 1420 Clive Morely   PHANTOM Minis Bay Sailing Club 1004 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 21.0 8.0 70.0 DNC 70.0 DNC 309.0 169.0
47th 177861 Jo West   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 31.0 37.0 31.0 70.0 DNC 309.0 169.0
48th 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 18.0 16.0 314.0 174.0
49th 308 Graham Griffiths   DEVOTI D-ZERO   1029 18.0 16.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 314.0 174.0
50th 197941 Bea West   LASER 4.7/ ILCS 4 BBSC 1208 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 39.0 35.0 32.0 70.0 DNC 316.0 176.0
51st 0 Andy Cornah   RS Neo Bough Beech Sailing Club 1180 21.0 19.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 320.0 180.0
52nd 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO BBSC 1029 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 27.0 14.0 70.0 DNC 70.0 DNC 321.0 181.0
53rd 186047 Vyv Townend   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 19.0 25.0 70.0 DNC 70.0 DNC 324.0 184.0
54th 165310 Brett Lewis   LASER/ ILCA 7 Medway Yacht Club 1100 24.0 26.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 330.0 190.0
55th 209833 Pete Young   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 (70.0 DNC) 4.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 354.0 214.0
56th 0 Jonny Moss   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 13.0 70.0 DNC 363.0 223.0
57th 516 A Herron   BLAZE   1033 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 40.0 43.0 70.0 DNC 70.0 DNC 363.0 223.0
58th 204036 James Maynard   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 14.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 364.0 224.0
59th 53328 Finlay Southon Rhys Griffiths 420 Bough Beech Sailing Club 1105 15.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 365.0 225.0
60th 3018 Andy Cornah   RS AERO 7 BBSC 1065 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 17.0 70.0 DNC 70.0 DNC 367.0 227.0
61st 100307 Michael Tanner   LASER RADIAL/ ILCA 6 Pevensey Bay Sailing Club 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 24.0 70.0 DNC 374.0 234.0
62nd 4378 Les Aldous   SOLO BBSC 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 24.0 70.0 DNC 70.0 DNC 374.0 234.0
63rd 91 B Chalker   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 27.0 70.0 DNC 377.0 237.0
64th 47335 Izzy Johnson   TOPPER   1365 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 34.0 70.0 DNC 384.0 244.0
65th 182565 Patrick Southern   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 34.0 DNF (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 384.0 244.0
66th 7 Dom Johnson Sophia Johnson FIREFLY   1172 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 38.0 OCS 70.0 DNC 388.0 248.0
67th 21528 Millie Lewis   LASER RADIAL/ ILCA 6 Medway YC 1147 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 420.0 280.0
67th 5045 John Reed   SOLO BBSC 1142 70.0 OOD 70.0 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 420.0 280.0
67th 96 Mark Mawhinney   FINN I of Sheppy Sailing Club 1049 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 420.0 280.0

Race 1 - 02-01-2022 at 1107

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 44 Joe Warwicker Hugo Valentine 420 Shoreham Sailing Club 1105 110700 12:09:50 1:02:50 6 1:06:20 1.0
2 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920 110700 12:09:49 1:02:49 7 1:08:17 2.0
3 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 110700 12:12:01 1:05:01 6 1:08:50 3.0
4 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 110700 12:01:15 0:54:15 5 1:08:55 4.0
5 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 110700 12:00:03 0:53:03 5 1:08:58 5.0
6 215283 Millie Lewis   LASER 4.7/ ILCS 4 Medway Yacht Club 1208 110700 12:07:38 1:00:38 5 1:10:16 6.0
7 174464 Heather Denbigh   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 110700 12:04:53 0:57:53 5 1:10:39 7.0
8 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 110700 12:05:29 0:58:29 5 1:11:23 8.0
9 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 110700 12:11:36 1:04:36 6 1:11:51 9.0
10 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 110700 12:04:54 0:57:54 5 1:11:52 10.0
11 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 110700 12:05:46 0:58:46 5 1:12:03 11.0
12 7 Casper Barton   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 110700 12:06:19 0:59:19 5 1:12:24 12.0
13 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 110700 12:06:38 0:59:38 5 1:13:06 13.0
14 637 Peter Cook   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 110700 12:01:47 0:54:47 5 1:13:07 14.0
15 53328 Finlay Southon Rhys Griffiths 420 Bough Beech Sailing Club 1105 110700 12:04:47 0:57:47 5 1:13:13 15.0
16 142 Barrry Wolfenden   HADRON H2 Bough Beech Sailing Club 1034 110700 12:11:54 1:04:54 6 1:13:14 16.0
17 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 110700 12:06:55 0:59:55 5 1:13:31 17.0
18 308 Graham Griffiths   DEVOTI D-ZERO   1029 110700 12:01:24 0:54:24 5 1:14:01 18.0
19 2649 Johnathan Drake   RS AERO 7 Minis Bay Sailing Club 1065 110700 12:05:01 0:58:01 5 1:16:16 19.0
20 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 110700 12:09:28 1:02:28 5 1:16:35 20.0
21 0 Andy Cornah   RS Neo Bough Beech Sailing Club 1180 110700 12:13:23 1:06:23 5 1:18:46 21.0
22 362 James O'Leary   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 110700 12:12:39 1:05:39 6 1:18:58 22.0
23 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 110700 12:07:56 1:00:56 5 1:19:12 23.0
24 165310 Brett Lewis   LASER/ ILCA 7 Medway Yacht Club 1100 110700 12:09:25 1:02:25 5 1:19:26 24.0
25 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 110700 12:13:11 1:06:11 5 1:21:08 25.0
26 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 110700 12:13:48 1:06:48 5 1:21:32 26.0
27 5061 Jim King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 110700 12:00:20 0:53:20 4 1:21:44 27.0
28 56383 Lauren Hetherington Emily Hetherington 420 Bough Beech Sailing Club 1105 110700 12:12:37 1:05:37 5 1:23:08 28.0
29 373 Trevor Chanter L Smith National 18 - Special Handicap Bough Beech Sailing Club 995 110700 12:10:39 1:03:39 5 1:29:33 29.0
30 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040 110700 12:14:13 1:07:13 5 1:30:29 30.0
31 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 110700 12:06:18 0:59:18 4 1:36:21 31.0
32 197693 Sergio Messina   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100     DNF     34.0
32 182565 Patrick Southern   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147     DNF     34.0
34 5045 John Reed   SOLO BBSC 1142 110700   OOD 5   70.0

Race 2 - 02-01-2022 at 12:37

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 44 Joe Warwicker Hugo Valentine 420 Shoreham Sailing Club 1105 1237 13:37:45 1:00:45 5 0:54:59 1.0
2 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 1237 13:38:10 1:01:10 5 0:55:12 2.0
3 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 1237 13:38:05 1:01:05 5 0:55:26 3.0
4 209833 Pete Young   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 1237 13:38:31 1:01:31 5 0:55:55 4.0
5 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920 1237 13:29:11 0:52:11 5 0:56:43 5.0
6 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 1237 13:37:23 1:00:23 5 0:57:34 6.0
7 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 1237 13:29:50 0:52:50 4 0:57:53 7.0
8 142 Barrry Wolfenden   HADRON H2 Bough Beech Sailing Club 1034 1237 13:37:40 1:00:40 5 0:58:40 8.0
9 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 1237 13:30:42 0:53:42 4 0:58:47 9.0
10 637 Peter Cook   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 1237 13:38:42 1:01:42 5 0:58:49 10.0
11 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 1237 13:30:46 0:53:46 4 0:59:35 11.0
12 174464 Heather Denbigh   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 1237 13:31:57 0:54:57 4 0:59:53 12.0
13 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 1237 13:31:53 0:54:53 4 1:00:04 13.0
14 7 Casper Barton   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 1237 13:32:18 0:55:18 4 1:00:16 14.0
15 215283 Millie Lewis   LASER 4.7/ ILCS 4 Medway Yacht Club 1208 1237 13:35:45 0:58:45 4 1:00:48 15.0
16 308 Graham Griffiths   DEVOTI D-ZERO   1029 1237 13:27:24 0:50:24 4 1:01:13 16.0
17 101 M Raymond   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 1237 13:33:22 0:56:22 4 1:01:26 17.0
18 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 1237 13:30:08 0:53:08 4 1:01:40 18.0
19 0 Andy Cornah   RS Neo Bough Beech Sailing Club 1180 1237 13:35:19 0:58:19 4 1:01:47 19.0
20 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 1237 13:33:38 0:56:38 4 1:01:59 20.0
21 2649 Johnathan Drake   RS AERO 7 Minis Bay Sailing Club 1065 1237 13:29:51 0:52:51 4 1:02:02 21.0
22 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 1237 13:30:41 0:53:41 4 1:02:18 22.0
23 56383 Lauren Hetherington Emily Hetherington 420 Bough Beech Sailing Club 1105 1237 13:33:55 0:56:55 4 1:04:23 23.0
24 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 1237 13:35:20 0:58:20 4 1:06:10 24.0
25 362 James O'Leary   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 1237 13:16:10 0:39:10 3 1:07:18 25.0
26 165310 Brett Lewis   LASER/ ILCA 7 Medway Yacht Club 1100 1237 13:37:20 1:00:20 4 1:08:34 26.0
27 5061 Jim King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 1237 13:39:44 1:02:44 4 1:08:40 27.0
28 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040 1237 13:37:58 1:00:58 4 1:13:17 28.0
29 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 1237 13:48:46 1:11:46 4 1:23:18 29.0
30 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142     DNF     32.0
30 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147     DNF     32.0
32 5045 John Reed   SOLO BBSC 1142 1237   OOD 4   70.0

Race 3 at 1105

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 111100 12:06:16 0:55:16 3 0:48:24 1.0
2 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 111100 12:04:51 0:53:51 3 0:48:52 2.0
3 28541 M Wolstenholm Sue Roberts SNIPE BBSC 1108 111100 12:05:21 0:54:21 3 0:49:03 3.0
4 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 111100 12:05:25 0:54:25 3 0:49:07 4.0
5 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 111100 12:07:15 0:56:15 3 0:49:15 5.0
6 193444 Michael Clark   LASER/ ILCA 7   1100 111100 12:05:32 0:54:32 3 0:49:35 6.0
7 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 111100 12:03:05 0:52:05 3 0:49:39 7.0
8 11211 Mark Lee Sam Pygall WAYFARER Medway YC 1102 111100 12:06:00 0:55:00 3 0:49:55 8.0
9 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 111100 12:07:23 0:56:23 3 0:49:59 9.0
10 1709 S Gillow   STREAKER   1128 111100 12:07:31 0:56:31 3 0:50:06 10.0
11 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 111100 12:08:36 0:57:36 3 0:50:13 11.0
12 44 Joe Warwicker Hugo Valentine 420 Shoreham Sailing Club 1105 111100 12:06:45 0:55:45 3 0:50:27 12.0
13 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 111100 12:06:37 0:55:37 3 0:50:28 13.0
14 204036 James Maynard   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 111100 12:06:54 0:55:54 3 0:50:49 14.0
15 29408 John Reed Liz Reed SNIPE BBSC 1108 111100 12:07:20 0:56:20 3 0:50:51 15.0
16 195243 Miles Vidler   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 111100 12:09:30 0:58:30 3 0:51:00 16.0
17 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 111100 12:07:15 0:56:15 3 0:51:03 17.0
18 197693 Sergio Messina   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 111100 12:07:12 0:56:12 3 0:51:05 18.0
19 186047 Vyv Townend   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 111100 12:07:20 0:56:20 3 0:51:13 19.0
20 4551 Bill Hutchings   SOLO Tonbridge 1142 111100 12:09:48 0:58:48 3 0:51:29 20.0
21 1420 Clive Morely   PHANTOM Minis Bay Sailing Club 1004 111100 12:02:42 0:51:42 3 0:51:30 21.0
22 373 Trevor Chanter L Smith National 18 - Special Handicap Bough Beech Sailing Club 995 111100 12:02:26 0:51:26 3 0:51:42 22.0
23 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920 111100 11:58:44 0:47:44 3 0:51:53 23.0
24 2068 Steve Cooke   OK Minis Bay Sailing Club 1104 111100 12:08:19 0:57:19 3 0:51:55 24.0
25 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 111100 12:10:20 0:59:20 3 0:52:00 25.0
26 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 111100 12:07:39 0:56:39 3 0:52:36 26.0
27 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO BBSC 1029 111100 12:05:50 0:54:50 3 0:53:17 27.0
28 4879 Keith Runacres   SOLO BBSC 1142 111100 12:11:54 1:00:54 3 0:53:20 28.0
29 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 111100 12:12:12 1:01:12 3 0:53:21 29.0
30 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 111100 12:09:10 0:58:10 3 0:54:00 30.0
31 177861 Jo West   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 111100 12:13:33 1:02:33 3 0:54:32 31.0
32 101 M Raymond   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 111100 12:13:53 1:02:53 3 0:54:49 32.0
33 146162 Zoe McCoy   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 111100 12:14:12 1:03:12 3 0:55:06 33.0
34 2649 Johnathan Drake   RS AERO 7 Minis Bay Sailing Club 1065 111100 12:10:08 0:59:08 3 0:55:31 34.0
35 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 111100 12:10:56 0:59:56 3 0:55:39 35.0
36 176346 Nick Leng-Smith   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 111100 12:12:27 1:01:27 3 0:55:52 36.0
37 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 111100 12:15:00 1:04:00 3 0:56:03 37.0
38 56383 Lauren Hetherington Emily Hetherington 420 Bough Beech Sailing Club 1105 111100 12:13:19 1:02:19 3 0:56:24 38.0
39 197941 Bea West   LASER 4.7/ ILCS 4 BBSC 1208 111100 11:58:15 0:47:15 2 0:58:40 39.0
40 516 A Herron   BLAZE   1033 111100 12:13:26 1:02:26 3 1:00:26 40.0
41 695 Duncan Tanner   BLAZE Pevensey Bay Sailing Club 1033 111100 12:13:40 1:02:40 3 1:00:40 41.0
42 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040     DSQ     43.0

Race 4 at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 123000 13:23:36 0:53:36 3 1:04:30 1.0
2 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 123000 13:23:53 0:53:53 3 1:05:12 2.0
3 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 123000 13:21:40 0:51:40 3 1:05:40 3.0
4 193444 Michael Clark   LASER/ ILCA 7   1100 123000 13:24:17 0:54:17 3 1:05:48 4.0
5 44 Joe Warwicker Hugo Valentine 420 Shoreham Sailing Club 1105 123000 13:25:02 0:55:02 3 1:06:24 5.0
6 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920 123000 13:31:29 1:01:29 4 1:06:50 6.0
7 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 123000 13:27:45 0:57:45 3 1:07:26 7.0
8 1420 Clive Morely   PHANTOM Minis Bay Sailing Club 1004 123000 13:20:53 0:50:53 3 1:07:34 8.0
9 28541 M Wolstenholm Sue Roberts SNIPE BBSC 1108 123000 13:26:18 0:56:18 3 1:07:45 9.0
10 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 123000 13:24:52 0:54:52 3 1:07:56 10.0
11 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 123000 13:28:35 0:58:35 3 1:08:24 11.0
12 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 123000 13:26:44 0:56:44 3 1:08:39 12.0
13 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 123000 13:27:16 0:57:16 3 1:09:17 13.0
14 335 Ian Patrick   DEVOTI D-ZERO BBSC 1029 123000 13:23:42 0:53:42 3 1:09:35 14.0
15 11211 Mark Lee Sam Pygall WAYFARER Medway YC 1102 123000 13:27:47 0:57:47 3 1:09:55 15.0
16 182481 Toby Ayre   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 123000 13:30:30 1:00:30 3 1:10:20 16.0
17 3018 Andy Cornah   RS AERO 7 BBSC 1065 123000 13:26:18 0:56:18 3 1:10:29 17.0
18 1709 S Gillow   STREAKER   1128 123000 13:29:39 0:59:39 3 1:10:30 18.0
19 197693 Sergio Messina   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 123000 13:28:20 0:58:20 3 1:10:42 19.0
20 2068 Steve Cooke   OK Minis Bay Sailing Club 1104 123000 13:29:03 0:59:03 3 1:11:19 20.0
21 29408 John Reed Liz Reed SNIPE BBSC 1108 123000 13:29:33 0:59:33 3 1:11:40 21.0
22 195243 Miles Vidler   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 123000 13:31:50 1:01:50 3 1:11:53 22.0
23 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 123000 13:30:50 1:00:50 3 1:11:54 23.0
24 4378 Les Aldous   SOLO BBSC 1142 123000 13:31:42 1:01:42 3 1:12:02 24.0
25 186047 Vyv Townend   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 123000 13:29:59 0:59:59 3 1:12:42 25.0
26 373 Trevor Chanter L Smith National 18 - Special Handicap Bough Beech Sailing Club 995 123000 13:24:27 0:54:27 3 1:12:58 26.0
27 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 123000 13:32:54 1:02:54 3 1:13:30 27.0
28 4551 Bill Hutchings   SOLO Tonbridge 1142 123000 13:33:00 1:03:00 3 1:13:33 28.0
29 176346 Nick Leng-Smith   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 123000 13:30:56 1:00:56 3 1:13:52 29.0
30 101 M Raymond   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 123000 13:33:36 1:03:36 3 1:13:56 30.0
31 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 123000 13:29:50 0:59:50 3 1:14:04 31.0
32 4879 Keith Runacres   SOLO BBSC 1142 123000 13:33:33 1:03:33 3 1:14:12 32.0
33 146162 Zoe McCoy   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 123000 13:34:19 1:04:19 3 1:14:46 33.0
34 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 123000 13:34:32 1:04:32 3 1:15:01 34.0
35 197941 Bea West   LASER 4.7/ ILCS 4 BBSC 1208 123000 13:38:10 1:08:10 3 1:15:14 35.0
36 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 123000 13:34:43 1:04:43 3 1:15:34 36.0
37 177861 Jo West   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 123000 13:35:14 1:05:14 3 1:15:50 37.0
38 2649 Johnathan Drake   RS AERO 7 Minis Bay Sailing Club 1065 123000 13:32:14 1:02:14 3 1:17:55 38.0
39 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 123000 13:35:23 1:05:23 3 1:20:57 39.0
40 56383 Lauren Hetherington Emily Hetherington 420 Bough Beech Sailing Club 1105 123000 13:37:15 1:07:15 3 1:21:09 40.0
41 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040 123000 13:33:46 1:03:46 3 1:21:45 41.0
42 695 Duncan Tanner   BLAZE Pevensey Bay Sailing Club 1033 123000 13:33:50 1:03:50 3 1:22:24 42.0
43 516 A Herron   BLAZE   1033 123000 13:35:20 1:05:20 3 1:24:20 43.0

Race 5 at 1127

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 113500 12:40:32 1:05:32 4 0:57:23 1.0
2 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 113500 12:38:27 1:03:27 4 0:57:35 2.0
3 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 113500 12:39:27 1:04:27 4 0:58:29 3.0
4 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920     OOD     3.5
5 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 113500 12:42:09 1:07:09 4 0:58:48 4.0
6 4551 Bill Hutchings   SOLO Tonbridge 1142 113500 12:42:35 1:07:35 4 0:59:11 5.0
7 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 113500 12:37:09 1:02:09 4 0:59:15 6.0
8 142 Barrry Wolfenden   HADRON H2 Bough Beech Sailing Club 1034 113500 12:37:34 1:02:34 4 1:00:31 7.0
9 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 113500 12:41:43 1:06:43 4 1:00:32 8.0
10 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 113500 12:44:05 1:09:05 4 1:00:33 9.0
11 215168 Joe Warwicker   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 113500 12:44:30 1:09:30 4 1:00:36 10.0
12 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 113500 12:42:37 1:07:37 4 1:01:02 11.0
13 155889 Rob Howe   LASER/ ILCA 7   1100 113500 12:42:17 1:07:17 4 1:01:10 12.0
14 0 Jonny Moss   LASER/ ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1100 113500 12:42:20 1:07:20 4 1:01:13 13.0
15 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 113500 12:45:31 1:10:31 4 1:01:45 14.0
16 2068 Steve Cooke   OK Minis Bay Sailing Club 1104 113500 12:43:16 1:08:16 4 1:01:50 15.0
17 5061 Jim King   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 113500 12:45:59 1:10:59 4 1:02:09 16.0
18 4879 Keith Runacres   SOLO BBSC 1142 113500 12:46:21 1:11:21 4 1:02:29 17.0
19 29408 John Reed Liz Reed SNIPE BBSC 1108     OOD     18.0
19 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 113500 12:46:22 1:11:22 4 1:02:30 18.0
21 1689 Ian Foxwell   STREAKER Wilsonians 1128 113500 12:45:50 1:10:50 4 1:02:48 19.0
22 195243 Miles Vidler   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 113500 12:47:08 1:12:08 4 1:02:53 20.0
23 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 113500 12:46:58 1:11:58 4 1:03:01 21.0
24 373 Trevor Chanter L Smith National 18 - Special Handicap Bough Beech Sailing Club 995 113500 12:37:57 1:02:57 4 1:03:16 22.0
25 1202 Martin Burgess   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 113500 12:44:14 1:09:14 4 1:04:17 23.0
26 100307 Michael Tanner   LASER RADIAL/ ILCA 6 Pevensey Bay Sailing Club 1147 113500 12:49:04 1:14:04 4 1:04:34 24.0
27 176346 Nick Leng-Smith   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 113500 12:46:40 1:11:40 4 1:05:09 25.0
28 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 113500 12:46:50 1:11:50 4 1:06:42 26.0
29 91 B Chalker   FINN Bough Beech Sailing Club 1049 113500 12:45:41 1:10:41 4 1:07:23 27.0
30 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 113500 12:47:47 1:12:47 4 1:07:35 28.0
31 183950 Sam Boniface   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 113500 12:34:01 0:59:01 3 1:08:36 29.0
32 146162 Zoe McCoy   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 113500 12:36:42 1:01:42 3 1:11:43 30.0
33 177861 Jo West   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 113500 12:36:50 1:01:50 3 1:11:53 31.0
34 197941 Bea West   LASER 4.7/ ILCS 4 BBSC 1208 113500 12:40:49 1:05:49 3 1:12:39 32.0
35 362 James O'Leary   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 113500 12:45:42 1:10:42 4 1:12:53 33.0
36 47335 Izzy Johnson   TOPPER   1365 113500 12:49:55 1:14:55 3 1:13:11 34.0
37 6812 Nick Humphries Pat O'Leary ALBACORE Pevensey Bay Sailing Club 1040 113500 12:37:02 1:02:02 3 1:19:32 35.0
38 695 Duncan Tanner   BLAZE Pevensey Bay Sailing Club 1033 113500 12:38:16 1:03:16 3 1:21:40 36.0
39 7 Dom Johnson Sophia Johnson FIREFLY   1172     OCS     38.0

Race 6 at 1402

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11101 John Clemstson Melanie Titmus WAYFARER Chipstead Sailing Club 1102 135900 14:47:11 0:48:11 3 0:43:43 1.0
2 142 Barrry Wolfenden   HADRON H2 Bough Beech Sailing Club 1034 135900 14:48:07 0:49:07 3 0:47:30 2.0
3 9611 Peter Wolsenholme Lloyd Roberts SNIPE Bough Beech Sailing Club 1108 135900 14:52:38 0:53:38 3 0:48:24 3.0
4 988 George Smith   RS 600 Bough Beech Sailing Club 920     OOD     3.5
5 11120 Guy Marks Katy Seddon WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102 135900 14:53:23 0:54:23 3 0:49:21 4.0
6 5554 Richard Hudson   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 135900 14:55:44 0:56:44 3 0:49:41 5.0
7 2068 Steve Cooke   OK Minis Bay Sailing Club 1104 135900 14:57:07 0:58:07 3 0:52:39 6.0
8 377 Richard Eagleton   EUROPE Bexhill Sailing Club 1141 135900 15:00:54 1:01:54 3 0:54:15 7.0
9 5563 Richard Southern   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 135900 15:03:41 1:04:41 3 0:56:38 8.0
10 195243 Miles Vidler   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 135900 15:04:03 1:05:03 3 0:56:43 9.0
11 215168 Joe Warwicker   LASER RADIAL/ ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1147 135900 15:04:15 1:05:15 3 0:56:53 10.0
12 4551 Bill Hutchings   SOLO Tonbridge 1142 135900 15:04:22 1:05:22 3 0:57:14 11.0
13 155889 Rob Howe   LASER/ ILCA 7   1100 135900 15:02:58 1:03:58 3 0:58:09 12.0
14 146162 Zoe McCoy   LASER RADIAL/ ILCA 6 BBSC 1147 135900 15:06:04 1:07:04 3 0:58:28 13.0
15 3953 Russell Wheeler   SOLO I of Sheppy Sailing Club 1142 135900 15:06:04 1:07:04 3 0:58:44 14.0
16 176346 Nick Leng-Smith   LASER/ ILCA 7 BBSC 1100 135900 15:04:03 1:05:03 3 0:59:08 15.0
17 5737 Steve Knowles   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142 135900 15:07:45 1:08:45 3 1:00:12 16.0
18 1306 Richard Lambert   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 135900 15:06:04 1:07:04 3 1:02:16 17.0
19 29408 John Reed Liz Reed SNIPE BBSC 1108     OOD     18.0
19 603 Richard Metcalfe   SUPERNOVA Bough Beech Sailing Club 1077 135900 15:08:17 1:09:17 3 1:04:20 18.0
21 362 James O'Leary   RS 300 Bough Beech Sailing Club 970 135900 15:02:59 1:03:59 3 1:05:58 19.0
22 695 Duncan Tanner   BLAZE Pevensey Bay Sailing Club 1033 135900 14:54:16 0:55:16 2 1:20:15 20.0
23 90 Richard Sharp   FINN Bough Beech Sailing Club 1049     OCS     24.0
23 10673 Dave Roberts Mike Bryant WAYFARER Bough Beech Sailing Club 1102     RET     24.0
23 5213 Mark Stones   SOLO Bough Beech Sailing Club 1142     OCS     24.0


http://www.boughbeechsc.org.uk
sailing@boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com