event burgee venue burgee

2024 Icicle Open Series Conventionals

Bough Beech Sailing Club

Results are provisional as of 9:45 on February 26, 2024

Overall

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 69, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Race 1
07/01/2024 1100
Race 2
07/01/2024 1238
Race 3
14/01/2024 1107
Race 4
14/01/2024 1234
Race 5
21.01.2024 1112
Race 6
  12.24.00
Race 7
  11:03
Race 8
  1345
Race 9
  11:00
Race 10
  1215
Race 11
  11:00
Race 12
  13:15
Race 13
  11:00
Race 14
  13:15
Race 15
26/02/2023 11:00
Race 16
26/02/2023 1213
Total Nett
1st 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 2.0 (4.0) (5.0) 1.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 1.0 (24.0 OCS) 3.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 2.0 195.0 13.0
2nd 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1.0 1.0 (22.0) (8.0) (4.0) 1.0 (6.0) 4.0 1.0 2.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (20.0) 1.0 2.0 1.0 214.0 14.0
3rd 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 (3.0) 2.0 1.0 2.0 (13.0 DNF) (70.0 DNC) (11.0) 1.0 (5.0) 3.0 (7.0) 2.0 3.0 (27.0 DNF) 3.0 3.0 156.0 20.0
4th 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 3.0 7.0 7.0 4.0 10.0 4.0 2.0 2.0 (12.0) 4.0 475.0 43.0
5th 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 6.0 3.0 3.0 9.0 9.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 6.0 OOD 6.0 OOD 9.0 3.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 544.0 54.0
6th 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 (14.0) (13.0) 3.0 (24.0) (11.0) 4.0 5.0 10.0 4.0 8.0 (17.0) (11.0) (16.0) 10.0 6.0 10.0 166.0 60.0
7th 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 (18.0) (32.0 RET) 12.0 9.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 4.0 (24.0 OCS) (18.0) (16.0) 11.0 5.0 7.0 6.0 10.0 5.0 317.0 69.0
8th 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 (15.0) 11.0 14.0 12.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 2.0 3.0 15.0 7.0 4.5 7.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 510.5 75.5
9th 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 11.0 (18.0) 9.0 5.0 13.0 6.0 8.7 OOD 8.7 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 8.0 9.0 516.4 78.4
10th 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 10.0 12.0 7.0 17.0 7.0 6.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 3.0 (27.0 OCS) 14.0 18.0 (29.0) (70.0 DNC) 500.0 94.0
11th 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 13.0 6.0 9.0 11.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (16.0) 14.0 10.0 13.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 8.0 11.0 (27.0) (20.0) 438.0 95.0
12th 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 (20.0) (17.0) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (15.0) 11.0 13.0 14.5 4.5 12.0 10.0 12.0 7.0 14.0 430.0 98.0
13th 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 9.0 14.0 (23.0) (23.0) 1.0 (70.0 DNC) (23.0) (70.0 DNC) 2.0 1.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 22.0 8.0 22.0 22.0 450.0 101.0
14th 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 22.0 32.0 RET (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 11.0 11.0 6.0 3.0 5.0 7.0 (70.0 DNC) 8.0 595.0 105.0
15th 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 6.5 7.0 30.0 19.0 8.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 25.0 9.0 9.0 12.5 616.0 126.0
16th 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 6.5 3.0 24.0 (27.0) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 18.0 (70.0 DNC) 9.0 26.0 DNF (70.0 DNC) (70.0 DNC) 21.0 16.0 (30.0) 17.0 547.5 140.5
17th 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 5.0 9.0 DNF 16.1 OOD 16.1 OOD 8.0 12.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 4.0 5.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 635.2 145.2
18th 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 (24.0) 24.0 20.0 14.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 17.0 13.0 14.0 17.0 15.0 16.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 594.0 150.0
19th 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 17.0 OOD 17.0 OOD 18.0 15.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 10.0 12.0 16.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 17.0 31.0 DNF 643.0 153.0
20th 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 8.0 5.0 25.0 26.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 25.0 (70.0 DNC) 6.0 6.0 24.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (34.0 DNF) 31.0 DNF 610.0 156.0
21st 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 26.0 21.0 15.0 22.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 22.0 (70.0 DNC) 16.0 14.0 12.0 15.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 653.0 163.0
22nd 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 30.0 (70.0 DNC) 16.0 (70.0 DNC) 19.5 OOD 19.5 OOD 20.0 (70.0 DNC) 27.0 (70.0 DNC) 12.0 (70.0 DNC) 17.0 (70.0 DNC) 14.5 (70.0 DNC) 665.5 175.5
23rd 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 (29.0) (32.0 RET) 21.0 (25.0) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 19.0 15.0 (23.0) 20.0 22.0 20.0 (24.0) 19.0 20.0 23.0 452.0 179.0
24th 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 25.0 (70.0 DNC) 13.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 14.0 10.0 13.0 14.0 18.0 12.5 679.5 189.5
25th 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 (32.0) 25.0 28.0 21.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 24.0 18.0 19.0 19.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 21.0 18.0 645.0 193.0
26th 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 27.0 (70.0 DNC) 8.0 10.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 8.0 20.0 21.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 15.0 20.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 689.0 199.0
27th 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 23.0 22.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 21.0 (70.0 DNC) 17.0 14.5 13.0 (70.0 DNC) 11.0 13.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 694.5 204.5
28th 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 (31.0) 23.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (28.0) (70.0 DNC) 25.0 22.0 26.0 22.0 26.0 22.0 24.0 19.0 618.0 209.0
29th 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 (41.0 RET) (70.0 DNC) (33.0) (31.0) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 27.0 24.0 OCS 28.0 (70.0 DNC) 25.0 27.0 OCS 27.0 23.0 19.0 24.0 609.0 224.0
30th 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 4.0 9.0 19.0 20.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 12.0 9.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 25.0 70.0 DNC 728.0 238.0
31st 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 41.0 RET (70.0 DNC) 31.0 29.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 26.0 17.0 29.0 24.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 23.0 21.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 731.0 241.0
32nd 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 (36.0) (70.0 DNC) (34.0) 33.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 29.0 19.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 28.0 23.0 28.0 25.0 32.0 26.0 663.0 243.0
33rd 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 28.0 19.0 (70.0 DNC) 16.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 12.0 2.0 24.0 10.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 741.0 251.0
34th 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 32.2 OOD 32.2 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) 8.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 31.0 DNS 17.0 70.0 DNC 70.0 DNC 14.5 15.0 779.9 289.9
35th 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 4.0 3.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 32.4 OOD 32.4 OOD (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 4.0 6.0 781.8 291.8
36th 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 17.0 15.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 14.0 24.0 OCS (70.0 DNC) (70.0 DNC) 18.0 8.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 796.0 306.0
37th 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 2.0 7.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 37.6 OOD 37.6 OOD (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 28.0 16.0 828.2 338.2
38th 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 11.0 32.0 RET (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 7.0 5.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 37.9 OOD 37.9 OOD (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 830.8 340.8
39th 803 Richard Smith   RS600   920 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 20.0 27.0 OCS 19.0 17.0 23.0 25.0 831.0 341.0
40th 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 26.0 23.0 27.0 21.0 70.0 DNC 70.0 DNC 26.0 21.0 844.0 354.0
41st 215168 Joe Warwicker   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 10.0 5.0 2.0 2.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 859.0 369.0
42nd 29408 John Reed Liz Reed Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 5.0 10.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 16.0 11.0 882.0 392.0
43rd 11120 Guy Marks Ellie Seddon Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 16.0 32.0 RET 6.0 4.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 898.0 408.0
44th 670 James O'Leary   Blaze   1033 21.0 18.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 10.0 9.0 DNF (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 898.0 408.0
45th 182481 Toby Ayre   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 12.0 8.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 11.0 31.0 DNF 902.0 412.0
46th 2267 Steve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 17.0 13.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 13.0 31.0 DNS 914.0 424.0
47th 5563 Richard Southern   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 2.0 9.0 6.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 927.0 437.0
48th 193444 Michael Clark   ILCA 7   1101 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 9.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 5.0 7.0 931.0 441.0
49th 176346 Nick Leng-Smith   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 34.0 26.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 21.0 15.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 936.0 446.0
50th 477 Tony Witham   Supernova Bexhill 1077 41.0 RET (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 19.0 18.0 18.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 936.0 446.0
51st 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 (70.0 DNC) 20.0 27.0 (70.0 DNC) 51.3 OOD 51.3 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) 32.0 DNF (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 951.6 461.6
52nd 2003 Simon Gillow Adam Gillow Scorpion   1043 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 8.0 6.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 994.0 504.0
53rd 603 Richard Metcalfe   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 57.1 OOD 57.1 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 31.0 DNF 19.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,004.2 514.2
54th 653 Ian Rumble   Blaze Bough Beech Sailing Club 1033 (70.0 DNC) (70.0 DNC) 26.0 28.0 57.7 OOD 57.7 OOD (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,009.4 519.4
55th 647 Rhys Triffitt   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 41.0 RET (70.0 DNC) 29.0 30.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,010.0 520.0
56th 456 Hana Bolton   ILCA 7 Bexhill 1101 35.0 (70.0 DNC) 35.0 32.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,012.0 522.0
57th 213554 Dave Robinson   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 19.0 16.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,015.0 525.0
58th 204036 Henry Wilkinson   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 23.0 13.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,016.0 526.0
59th 28 Kim May-Papailliou   Devoti D-Zero Reduced Bough Beech Sailing Club 1059 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 22.0 16.0 (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,018.0 528.0
60th 637 Peter Cook   Finn Bough Beech Sailing Club 1049 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 21.0 18.0 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,019.0 529.0
61st 308 Richard Bratton   Europe Bexhill 1141 33.0 (70.0 DNC) 32.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,045.0 555.0
62nd 190294 Andy Fryer   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 6.0 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,056.0 566.0
63rd 4           (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 24.0 70.0 DNC 70.0 DNC 1,074.0 584.0
64th 216616           (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 31.0 70.0 DNC 1,081.0 591.0
65th 182565 Finn Southon   ILCA 6   1150 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 32.0 DNF 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,082.0 592.0
66th 5570           (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,120.0 630.0
66th 14 Scarlett Burgess   ILCA 4 Bough Beech Sailing Club 1210 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,120.0 630.0
66th 184 Chris Heath   Devoti D-Zero Bexhill 1029 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,120.0 630.0
66th 191316 Katy Hanton   ILCA 6 ESSC 1150 (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) (70.0 DNC) 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 70.0 DNC 1,120.0 630.0

Race 1 - 07/01/2024 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 111600 12:20:06 1:04:06 5 1:09:40 1.0
2 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 111600 12:18:22 1:02:22 4 1:10:33 2.0
3 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 111600 12:18:38 1:02:38 4 1:10:51 3.0
4 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 111600 12:17:13 1:01:13 4 1:11:03 4.0
5 29408 John Reed Liz Reed Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 111600 12:19:34 1:03:34 4 1:11:43 5.0
6 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 111600 12:26:15 1:10:15 4 1:12:34 6.5
6 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 111600 12:26:19 1:10:19 5 1:12:34 6.5
8 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 111600 12:26:35 1:10:35 5 1:12:50 8.0
9 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 111600 12:23:29 1:07:29 5 1:13:21 9.0
10 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 111600 12:21:10 1:05:10 4 1:13:31 10.0
11 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 111600 12:20:59 1:04:59 4 1:13:47 11.0
12 182481 Toby Ayre   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 111600 12:24:10 1:08:10 4 1:14:06 12.0
13 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 111600 12:22:02 1:06:02 4 1:14:30 13.0
14 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 111600 12:27:19 1:11:19 5 1:14:55 14.0
15 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 111600 12:18:19 1:02:19 4 1:15:03 15.0
16 11120 Guy Marks Ellie Seddon Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 111600 12:22:42 1:06:42 4 1:15:27 16.0
17 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     17.0
17 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 111600 12:25:23 1:09:23 4 1:15:57 17.0
19 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 111600 12:25:57 1:09:57 5 1:16:02 18.0
20 213554 Dave Robinson   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 111600 12:26:00 1:10:00 4 1:16:05 19.0
21 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 111600 12:26:18 1:10:18 4 1:16:57 20.0
22 670 James O'Leary   Blaze   1033 111600 12:19:59 1:03:59 4 1:17:25 21.0
23 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 111600 12:26:50 1:10:50 4 1:17:32 22.0
24 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 111600 12:26:50 1:10:50 4 1:17:36 23.0
25 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 111600 12:23:08 1:07:08 4 1:17:55 24.0
26 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 111600 12:27:33 1:11:33 4 1:18:19 25.0
27 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 111600 12:28:31 1:12:31 4 1:19:22 26.0
28 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 111600 12:29:46 1:13:46 4 1:20:45 27.0
29 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 111600 12:28:19 1:12:19 4 1:21:48 28.0
30 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 111600 12:16:13 1:00:13 4 1:21:49 29.0
31 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 111600 12:22:01 1:06:01 4 1:22:56 30.0
32 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 111600 12:18:32 1:02:32 3 1:26:08 31.0
33 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 111600 12:17:36 1:01:36 3 1:29:17 32.0
34 308 Richard Bratton   Europe Bexhill 1141 111600 12:18:45 1:02:45 3 1:31:40 33.0
35 176346 Nick Leng-Smith   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 111600 12:21:04 1:05:04 3 1:38:30 34.0
36 456 Hana Bolton   ILCA 7 Bexhill 1101 111600 12:22:47 1:06:47 3 1:41:06 35.0
37 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 111600 12:13:54 0:57:54 2 2:11:28 36.0
38 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150     RET     41.0
38 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063     RET     41.0
38 477 Tony Witham   Supernova Bexhill 1077     RET     41.0
38 647 Rhys Triffitt   RS600 Bough Beech Sailing Club 920     RET     41.0

Race 2 - 07/01/2024 at 1238

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 123800 13:24:48 0:46:48 4 0:50:52 1.0
2 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 123800 13:22:47 0:44:47 3 0:54:02 2.0
3 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 123800 13:30:25 0:52:25 4 0:54:06 3.0
4 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 123800 13:23:02 0:45:02 3 0:54:20 4.0
5 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 123800 13:31:38 0:53:38 4 0:55:21 5.0
6 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 123800 13:24:45 0:46:45 3 0:56:15 6.0
7 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 123800 13:29:12 0:51:12 3 0:56:25 7.0
8 182481 Toby Ayre   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 123800 13:26:41 0:48:41 3 0:56:27 8.0
9 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 123800 13:23:54 0:45:54 3 0:56:49 9.0
10 29408 John Reed Liz Reed Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 123800 13:25:14 0:47:14 3 0:56:50 10.0
11 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 123800 13:22:17 0:44:17 3 0:56:53 11.0
12 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 123800 13:25:17 0:47:17 3 0:56:54 12.0
13 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 123800 13:18:42 0:40:42 3 0:57:00 13.0
14 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 123800 13:30:36 0:52:36 4 0:57:10 14.0
15 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 123800 13:27:01 0:49:01 3 0:57:14 15.0
16 213554 Dave Robinson   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 123800 13:28:06 0:50:06 3 0:58:05 16.0
17 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 123800 13:27:57 0:49:57 3 0:58:19 17.0
17 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     17.0
19 670 James O'Leary   Blaze   1033 123800 13:23:14 0:45:14 3 0:58:23 18.0
20 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 123800 13:26:40 0:48:40 3 0:58:43 19.0
21 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 123800 13:29:22 0:51:22 3 0:59:33 20.0
22 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 123800 13:29:02 0:51:02 3 0:59:35 21.0
23 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 123800 13:30:00 0:52:00 3 1:00:46 22.0
24 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 123800 13:34:28 0:56:28 3 1:02:13 23.0
25 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 123800 13:29:22 0:51:22 3 1:03:36 24.0
26 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 123800 13:33:59 0:55:59 3 1:04:54 25.0
27 176346 Nick Leng-Smith   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 123800 13:34:21 0:56:21 3 1:08:14 26.0
28 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920     RET     32.0
28 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     RET     32.0
28 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920     RET     32.0
28 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     RET     32.0
28 11120 Guy Marks Ellie Seddon Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105     RET     32.0

Race 3 - 14/01/2024 at 1107

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1107
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1107 12:02:35 0:55:35 2 0:50:18 1.0
2 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1107 12:02:53 0:55:53 2 0:50:26 2.0
3 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 1107 11:56:28 0:49:28 2 0:51:58 3.0
4 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1107 12:04:47 0:57:47 2 0:52:09 4.0
5 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 1107 12:05:05 0:58:05 2 0:52:34 5.0
6 11120 Guy Marks Ellie Seddon Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1107 12:05:43 0:58:43 2 0:53:08 6.0
7 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1107 12:06:02 0:59:02 2 0:53:17 7.0
8 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 1107 12:09:20 1:02:20 2 0:54:35 8.0
9 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 1107 12:07:37 1:00:37 2 0:54:42 9.0
10 215168 Joe Warwicker   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 1107 12:09:55 1:02:55 2 0:54:43 10.0
11 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1107 12:09:33 1:02:33 2 0:54:46 11.0
12 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1107 11:57:27 0:50:27 2 0:54:50 12.0
13 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1107 12:10:49 1:03:49 2 0:55:53 13.0
14 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 1107 12:05:08 0:58:08 2 0:56:00 14.0
15 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1107 12:11:02 1:04:02 2 0:56:04 15.0
16 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 1107 12:03:20 0:56:20 2 0:56:37 16.0
17 2267 Steve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 1107 12:09:46 1:02:46 2 0:56:51 17.0
18 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 1107 12:10:07 1:03:07 2 0:57:20 18.0
19 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1107 12:09:05 1:02:05 2 0:57:39 19.0
20 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1107 12:09:13 1:02:13 2 0:57:46 20.0
21 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1107 12:02:32 0:55:32 2 1:00:22 21.0
22 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1107 12:02:39 0:55:39 2 1:00:29 22.0
23 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 1107 12:02:40 0:55:40 2 1:00:30 23.0
24 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 1107 12:06:04 0:59:04 2 1:00:57 24.0
25 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 1107 12:07:00 1:00:00 2 1:01:55 25.0
26 653 Ian Rumble   Blaze Bough Beech Sailing Club 1033 1107 12:12:08 1:05:08 2 1:03:03 26.0
27 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 1107 11:44:38 0:37:38 1 1:05:27 27.0
28 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 1107 11:44:56 0:37:56 1 1:05:58 28.0
29 647 Rhys Triffitt   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1107 12:07:42 1:00:42 2 1:05:59 29.0
30 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 1107 11:48:54 0:41:54 1 1:09:15 30.0
31 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 1107 11:44:13 0:37:13 1 1:10:01 31.0
32 308 Richard Bratton   Europe Bexhill 1141 1107 11:50:06 0:43:06 1 1:15:33 32.0
33 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029     OOD     32.2
34 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 1107 11:50:30 0:43:30 1 1:15:39 33.0
35 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 1107 11:54:48 0:47:48 1 1:26:50 34.0
36 456 Hana Bolton   ILCA 7 Bexhill 1101 1107 11:56:16 0:49:16 1 1:29:30 35.0

Race 4 - 14/01/2024 at 1234

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1234
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 1234 13:34:16 1:00:16 3 0:54:32 1.0
2 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1234 13:16:14 0:42:14 2 0:57:20 2.0
3 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1234 13:16:52 0:42:52 2 0:58:02 3.0
4 11120 Guy Marks Ellie Seddon Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1234 13:16:52 0:42:52 2 0:58:11 4.0
5 215168 Joe Warwicker   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 1234 13:18:37 0:44:37 2 0:58:12 5.0
6 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 1234 13:17:01 0:43:01 2 0:58:36 6.0
7 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1234 13:17:18 0:43:18 2 0:58:37 7.0
8 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1234 13:28:43 0:54:43 3 0:59:28 8.0
9 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1234 13:28:52 0:54:52 3 0:59:38 9.0
10 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 1234 13:19:27 0:45:27 2 0:59:42 10.0
11 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 1234 13:19:04 0:45:04 2 1:01:01 11.0
12 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 1234 13:16:25 0:42:25 2 1:01:18 12.0
13 2267 Steve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 1234 13:19:10 0:45:10 2 1:01:22 13.0
14 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1234 13:18:08 0:44:08 2 1:01:28 14.0
15 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 1234 13:19:32 0:45:32 2 1:02:02 15.0
16 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 1234 13:20:06 0:46:06 2 1:02:35 16.0
17 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 1234 13:20:26 0:46:26 2 1:02:52 17.0
18 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1234 13:22:06 0:48:06 2 1:03:11 18.0
19 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 1234 13:25:13 0:51:13 2 1:03:30 19.0
20 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1234 13:19:57 0:45:57 2 1:04:00 20.0
21 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 1234 13:23:08 0:49:08 2 1:04:05 21.0
22 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1234 13:22:56 0:48:56 2 1:04:16 22.0
23 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 1234 13:33:30 0:59:30 3 1:04:40 23.0
24 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 1234 13:15:15 0:41:15 2 1:05:00 24.0
25 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1234 13:34:19 1:00:19 3 1:05:34 25.0
26 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 1234 13:16:34 0:42:34 2 1:05:54 26.0
27 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 1234 13:17:00 0:43:00 2 1:06:34 27.0
28 653 Ian Rumble   Blaze Bough Beech Sailing Club 1033 1234 13:21:32 0:47:32 2 1:09:01 28.0
29 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 1234 13:22:56 0:48:56 2 1:09:03 29.0
30 647 Rhys Triffitt   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1234 13:16:40 0:42:40 2 1:09:34 30.0
31 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 1234 13:27:28 0:53:28 2 1:09:44 31.0
32 456 Hana Bolton   ILCA 7 Bexhill 1101 1234 13:29:20 0:55:20 2 1:15:23 32.0
33 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029     OOD     32.2
34 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 1234 13:33:21 0:59:21 2 1:20:51 33.0

Race 5 - 21.01.2024 at 1112

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 11.12.00 12.03.20 0.51.20 5 0.55.48 1.0
2 215168 Joe Warwicker   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 11.12.00 12.03.29 0.51.29 4 0.55.58 2.0
3 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 11.12.00 12.13.49 1.01.49 5 0.56.09 3.0
4 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11.12.00 12.03.57 0.51.57 5 0.56.28 4.0
5 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.12.00 12.05.04 0.53.04 4 0.58.05 5.0
6 190294 Andy Fryer   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 11.12.00 12.05.59 0.53.59 4 0.58.41 6.0
7 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11.12.00 12.04.24 0.52.24 4 0.59.07 7.0
8 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 11.12.00 12.10.34 0.58.34 4 1.00.30 8.0
9 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.12.00 12.07.39 0.55.39 4 1.00.55 9.0
10 670 James O'Leary   Blaze   1033 11.12.00 12.15.06 1.03.06 5 1.01.05 10.0
11 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 11.12.00 12.10.11 0.58.11 5 1.01.07 11.0
12 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105     DNF     13.0
13 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995     OOD     19.5
14 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150     OOD     51.3
15 603 Richard Metcalfe   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077     OOD     57.1
16 653 Ian Rumble   Blaze Bough Beech Sailing Club 1033     OOD     57.7

Race 6 at 12.24.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12.24.00 13.04.17 0.40.17 4 0.43.47 1.0
2 215168 Joe Warwicker   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 12.24.00 13.05.02 0.41.02 3 0.47.34 2.0
3 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 12.24.00 13.03.59 0.39.59 3 0.48.25 3.0
4 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 12.24.00 13.00.39 0.36.39 3 0.51.20 4.0
5 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12.24.00 13.08.54 0.44.54 3 0.52.25 5.0
6 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 12.24.00 13.11.43 0.47.43 3 0.57.25 6.0
7 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     DNF     9.0
7 670 James O'Leary   Blaze   1033     DNF     9.0
9 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995     OOD     19.5
10 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150     OOD     51.3
11 603 Richard Metcalfe   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 12.24.00   OOD 3   57.1
12 653 Ian Rumble   Blaze Bough Beech Sailing Club 1033     OOD     57.7

Race 7 at 11:03

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 12:32:00 13:35:26 1:03:26 4 0:57:24 1.0
2 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 12:32:00 13:32:05 1:00:05 4 0:57:53 2.0
3 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 12:32:00 13:36:42 1:04:42 4 0:58:05 3.0
4 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:32:00 13:26:06 0:54:06 4 0:58:48 4.0
5 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 12:32:00 13:28:16 0:56:16 4 0:59:06 5.0
6 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:32:00 13:26:23 0:54:23 4 0:59:07 6.0
7 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 12:32:00 13:37:28 1:05:28 4 0:59:28 7.0
8 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029 12:32:00 13:33:41 1:01:41 4 0:59:57 8.0
9 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 12:32:00 13:38:05 1:06:05 4 1:00:01 9.0
10 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 12:32:00 133809 1:06:09 4 1:00:05 10.0
11 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 12:32:00 13:38:33 1:06:33 4 1:00:14 11.0
12 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 12:32:00 13:38:49 1:06:49 4 1:00:28 12.0
13 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:32:00 13:41:04 1:09:04 4 1:00:29 13.0
14 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:32:00 13:41:44 1:09:44 4 1:01:04 14.0
15 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 12:32:00 13:41:52 1:09:52 4 1:01:11 15.0
16 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 12:32:00 13:40:52 1:08:52 4 1:02:09 16.0
17 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     OOD     16.1
18 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 12:32:00 13:40:23 1:08:23 4 1:03:30 17.0
19 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 12:32:00 13:33:40 1:01:40 4 1:03:38 18.0
20 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:32:00 13:31:22 0:59:22 4 1:04:32 19.0
21 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 12:32:00 13:36:29 1:04:29 4 1:04:48 20.0
22 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 12:32:00 13:28:20 0:56:20 3 1:05:50 21.0
23 28 Kim May-Papailliou   Devoti D-Zero Reduced Bough Beech Sailing Club 1059 12:32:00 13:42:03 1:10:03 4 1:06:09 22.0
24 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 12:32:00 13:33:05 1:01:05 4 1:06:24 23.0
25 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 12:32:00 13:29:20 0:57:20 3 1:06:28 24.0
26 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 12:32:00 13:37:11 1:05:11 4 1:07:16 25.0
27 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 12:32:00 13:27:22 0:55:22 3 1:09:27 26.0
28 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 12:32:00 13:35:07 1:03:07 3 1:13:11 27.0
29 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 12:32:00 13:24:25 0:52:25 2 1:26:38 28.0
30 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 12:32:00 13:26:10 0:54:10 2 1:38:24 29.0

Race 8 at 1345

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 13:53:00 14:50:36 0:57:36 4 0:52:08 1.0
2 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 13:53:00 14:37:54 0:44:54 3 0:54:11 2.0
3 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 13:53:00 14:50:50 0:57:50 4 0:55:43 3.0
4 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 13:53:00 14:44:30 0:51:30 4 0:55:59 4.0
5 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 13:53:00 14:39:19 0:46:19 3 0:56:05 5.0
6 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 13:53:00 14:41:19 0:48:19 3 0:56:25 6.0
7 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 13:53:00 14:40:32 0:47:32 3 0:56:54 7.0
8 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 13:53:00 14:42:32 0:49:32 3 0:57:50 8.0
9 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 13:53:00 14:40:55 0:47:55 3 0:58:02 9.0
10 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 13:53:00 14:48:17 0:55:17 4 0:58:04 10.0
11 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 13:53:00 14:43:17 0:50:17 3 0:58:42 11.0
12 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 13:53:00 14:41:43 0:48:43 3 0:59:00 12.0
13 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 13:53:00 14:41:45 0:48:45 3 1:00:21 13.0
14 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 13:53:00 14:43:46 0:50:46 3 1:01:05 14.0
15 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 13:53:00 14:50:13 0:57:13 4 1:02:12 15.0
16 28 Kim May-Papailliou   Devoti D-Zero Reduced Bough Beech Sailing Club 1059 13:53:00 14:43:23 0:50:23 3 1:03:26 16.0
17 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     OOD     16.1
18 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 13:53:00 14:44:12 0:51:12 3 1:04:13 17.0
19 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 13:53:00 14:48:40 0:55:40 3 1:04:32 18.0
20 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 13:53:00 14:53:00 1:00:00 3 1:12:40 19.0
21 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105     OCS     24.0
21 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920     OCS     24.0
21 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150     OCS     24.0
21 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 13:53:00 14:41:59 OCS 3   24.0

Race 9 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1100 11:51:28 0:51:28 4 0:55:57 1.0
2 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 1100 11:51:57 0:51:57 4 0:56:28 2.0
3 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 1100 11:49:04 0:49:04 3 0:59:12 3.0
4 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 1100 11:56:23 0:56:23 4 0:59:14 4.0
5 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1100 11:49:30 0:49:30 3 0:59:44 5.0
6 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 1100 11:57:55 0:57:55 4 0:59:46 6.0
7 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 1100 11:50:08 0:50:08 3 1:00:00 7.0
8 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1100 11:51:38 0:51:38 3 1:00:17 8.0
9 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     OOD     8.7
10 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 1100 11:58:33 0:58:33 4 1:00:25 9.0
11 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 1100 11:50:49 0:50:49 3 1:01:09 10.0
12 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1100 11:52:45 0:52:45 3 1:01:35 11.0
13 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1100 11:49:49 0:49:49 3 1:01:40 12.0
14 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 1100 11:53:19 0:53:19 3 1:02:15 13.0
15 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1100 11:50:18 0:50:18 3 1:02:16 14.0
16 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 1100 11:48:40 0:48:40 3 1:02:31 15.0
17 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 1100 11:51:54 0:51:54 3 1:02:51 16.0
18 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 1100 11:54:16 0:54:16 3 1:03:25 17.0
19 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1100 11:59:05 0:59:05 4 1:04:13 18.0
20 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 1100 11:56:22 0:56:22 3 1:05:21 19.0
21 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 1100 11:56:06 0:56:06 3 1:05:30 20.0
22 637 Peter Cook   Finn Bough Beech Sailing Club 1049 1100 11:52:15 0:52:15 3 1:06:25 21.0
23 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1100 11:58:17 0:58:17 3 1:08:03 22.0
24 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1100 12:02:54 1:02:54 4 1:08:22 23.0
25 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 1100 11:57:09 0:57:09 3 1:08:58 24.0
26 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 1100 12:02:50 1:02:50 3 1:09:14 25.0
27 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 1100 12:03:29 1:03:29 3 1:09:57 26.0
28 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 1100 11:54:09 0:54:09 3 1:12:34 27.0
29 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 1100 12:06:51 1:06:51 3 1:17:30 28.0
30 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 1100 12:05:35 1:05:35 3 1:22:16 29.0
31 219359 Patrick Southon   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150     DNF     32.0
31 182565 Finn Southon   ILCA 6   1150     DNF     32.0
33 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108     OOD     32.4
34 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108     OOD     37.6

Race 10 at 1215

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 1215 13:05:30 0:50:30 4 0:54:53 1.0
2 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1215 13:06:02 0:51:02 4 0:55:28 2.0
3 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 1215 13:02:02 0:47:02 3 0:56:45 3.0
4 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 1215 13:02:43 0:47:43 3 0:57:07 4.0
5 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 1215 13:03:05 0:48:05 3 0:58:01 5.0
6 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 1215 13:11:27 0:56:27 4 0:58:15 6.0
7 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 1215 13:01:12 0:46:12 3 0:59:21 7.0
8 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 1215 13:11:59 0:56:59 4 0:59:51 8.0
9 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142     OOD     8.7
10 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1215 13:03:25 0:48:25 3 0:59:56 9.0
11 11118 John Goudie Sam Boniface Wayfarer Wilsonians 1105 1215 13:04:44 0:49:44 3 1:00:01 10.0
12 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1215 13:06:28 0:51:28 3 1:00:05 11.0
13 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 1215 13:06:45 0:51:45 3 1:00:25 12.0
14 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 1215 13:05:53 0:50:53 3 1:01:14 13.0
15 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 1215 13:07:45 0:52:45 3 1:01:35 14.5
15 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 1215 13:07:42 0:52:42 3 1:01:35 14.5
17 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1215 13:11:44 0:56:44 4 1:01:40 16.0
18 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 1215 13:05:45 0:50:45 3 1:02:50 17.0
19 637 Peter Cook   Finn Bough Beech Sailing Club 1049 1215 13:05:55 0:50:55 3 1:04:43 18.0
20 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 1215 13:11:20 0:56:20 3 1:05:19 19.0
21 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 1215 13:00:08 0:45:08 3 1:05:25 20.0
22 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 1215 13:12:00 0:57:00 3 1:06:33 21.0
23 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 1215 13:16:32 1:01:32 3 1:07:48 22.0
24 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 1215 12:59:45 0:44:45 2 1:13:58 23.0
25 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 1215 13:14:55 0:59:55 3 1:15:09 24.0
26 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969     DNF     26.0
27 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108     OOD     32.4
28 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108     OOD     37.6

Race 11 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 113700 12:41:38 1:04:38 3 0:58:30 1.0
2 5563 Richard Southern   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 113700 12:44:22 1:07:22 3 0:58:59 2.0
3 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 113700 12:42:22 1:05:22 3 0:59:00 3.0
4 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 113700 12:40:16 1:03:16 3 1:00:57 4.5
4 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 113700 12:46:36 1:09:36 3 1:00:57 4.5
6 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     6.0
6 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 113700 12:47:23 1:10:23 3 1:01:38 6.0
8 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 113700 12:45:31 1:08:31 3 1:02:00 7.0
9 2003 Simon Gillow Adam Gillow Scorpion   1043 113700 12:41:50 1:04:50 3 1:02:10 8.0
10 193444 Michael Clark   ILCA 7   1101 113700 12:45:45 1:08:45 3 1:02:27 9.0
11 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 113700 12:47:00 1:10:00 3 1:02:50 10.0
12 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 113700 12:34:53 0:57:53 3 1:02:55 11.0
13 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 113700 12:39:41 1:02:41 3 1:03:00 12.0
14 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 113700 12:48:55 1:11:55 3 1:03:02 13.0
15 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 113700 12:50:10 1:13:10 3 1:04:04 14.0
16 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 113700 12:46:04 1:09:04 3 1:04:08 15.0
17 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 113700 12:51:04 1:14:04 3 1:04:51 16.0
18 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 113700 12:39:26 1:02:26 3 1:05:35 17.0
19 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 113700 12:52:14 1:15:14 3 1:05:53 18.0
20 477 Tony Witham   Supernova Bexhill 1077 113700 12:49:20 1:12:20 3 1:07:10 19.0
21 803 Richard Smith   RS600   920 113700 12:39:18 1:02:18 3 1:07:43 20.0
22 176346 Nick Leng-Smith   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 113700 12:52:33 1:15:33 3 1:08:37 21.0
23 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 113700 12:41:30 1:04:30 3 1:10:07 22.0
24 204036 Henry Wilkinson   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 113700 12:29:58 0:52:58 2 1:12:10 23.0
25 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969 113700 12:47:57 1:10:57 3 1:13:13 24.0
26 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 113700 12:33:27 0:56:27 2 1:13:38 25.0
27 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 113700 123700 1:00:00 2 1:14:23 26.0
28 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 113700 12:41:57 1:04:57 2 1:20:31 27.0
29 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 113700 12:41:08 1:04:08 2 1:27:23 28.0
30 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029     DNS     31.0
30 603 Richard Metcalfe   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077     DNF     31.0
32 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     37.9

Race 12 at 13:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 130200 13:52:10 0:50:10 3 0:45:24 1.0
2 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 130200 13:52:32 0:50:32 3 0:45:44 2.0
3 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 130200 13:55:48 0:53:48 3 0:47:07 3.0
4 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 130200 13:54:45 0:52:45 3 0:47:21 4.0
5 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 130200 13:46:08 0:44:08 3 0:47:58 5.0
6 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     6.0
6 2003 Simon Gillow Adam Gillow Scorpion   1043 130200 13:52:38 0:50:38 3 0:48:33 6.0
8 142 Barry Wolfenden   Hadron Bough Beech Sailing Club 1038 130200 13:52:40 0:50:40 3 0:48:49 7.0
9 5213 Mark Stones   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 130200 13:57:50 0:55:50 3 0:48:53 8.0
10 5563 Richard Southern   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 130200 13:58:10 0:56:10 3 0:49:11 9.0
11 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 130200 13:58:34 0:56:34 3 0:49:32 10.0
12 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 130200 13:49:41 0:47:41 3 0:50:05 11.0
13 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 130200 13:59:14 0:57:14 3 0:50:07 12.0
14 204036 Henry Wilkinson   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 130200 13:58:12 0:56:12 3 0:51:03 13.0
15 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 130200 14:00:41 0:58:41 3 0:51:23 14.0
16 176346 Nick Leng-Smith   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 130200 13:58:52 0:56:52 3 0:51:39 15.0
17 1202 Martin Burgess   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 130200 13:57:40 0:55:40 3 0:51:41 16.0
18 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029 130200 13:56:45 0:54:45 3 0:53:12 17.0
19 477 Tony Witham   Supernova Bexhill 1077 130200 13:59:29 0:57:29 3 0:53:22 18.0
20 603 Richard Metcalfe   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 130200 13:59:48 0:57:48 3 0:53:40 19.0
21 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 130200 13:52:22 0:50:22 3 0:54:45 20.0
22 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 130200 13:46:39 0:44:39 2 0:55:21 21.0
23 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 130200 13:46:54 0:44:54 2 0:55:40 22.0
24 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 130200 13:51:23 0:49:23 2 1:07:17 23.0
25 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 130200 13:52:57 OCS 3   27.0
25 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 130200 13:48:10 OCS 2   27.0
25 803 Richard Smith   RS600   920 130200 13:47:29 OCS 3   27.0
28 197693 Sergio Messina   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     OOD     37.9

Race 13 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 11.01 12.05.18 1.04.18 3 0.58.11 1.0
2 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 11.01 12.08.28 1.07.28 3 1.00.34 2.0
3 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 11.01 12.08.09 1.07.09 3 1.00.46 3.0
4 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.01 12.11.28 1.10.28 3 1.01.42 4.0
5 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.01 12.11.35 1.10.35 3 1.01.48 5.0
6 5563 Richard Southern   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.01 12.12.24 1.11.24 3 1.02.31 6.0
7 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11.01 11.59.00 0.58.00 3 1.03.03 7.0
8 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 11.01 12.11.08 1.10.08 3 1.03.18 8.0
9 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 11.01 12.10.58 1.09.58 3 1.03.33 9.0
10 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 11.01 12.14.07 1.13.07 3 1.04.02 10.0
11 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 11.01 12.14.24 1.13.24 3 1.04.20 11.0
12 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.01 12.14.37 1.13.37 3 1.04.28 12.0
13 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11.01 12.15.22 1.14.22 3 1.05.07 13.0
14 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11.01 12.13.37 1.12.37 3 1.05.32 14.0
15 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 11.01 12.16.13 1.15.13 3 1.05.52 15.0
16 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 11.01 12.03.45 1.02.45 3 1.05.55 16.0
17 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 11.01 12.08.16 1.07.16 3 1.07.36 17.0
18 477 Tony Witham   Supernova Bexhill 1077 11.01 12.14.08 1.13.08 3 1.07.54 18.0
19 803 Richard Smith   RS600   920 11.01 12.03.53 1.02.53 3 1.08.21 19.0
20 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11.01 12.03.57 1.02.57 3 1.08.25 20.0
21 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 11.01 12.08.32 1.07.32 3 1.09.42 21.0
22 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 11.01 12.05.59 1.04.59 3 1.10.38 22.0
23 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 11.01 12.17.08 1.16.08 3 1.11.37 23.0
24 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11.01 12.07.01 1.06.01 3 1.11.45 24.0
25 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 11.01 12.05.05 1.04.05 2 1.19.27 25.0
26 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 11.01 12.05.22 1.04.22 2 1.19.48 26.0
27 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 11.01 12.04.15 1.03.15 2 1.22.30 27.0
28 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 11.01 12.07.01 1.06.01 2 1.29.56 28.0

Race 14 at 13:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:39:00 13:42:25 1:03:25 4 1:08:56 1.0
2 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 12:39:00 13:55:53 1:16:53 4 1:09:01 2.0
3 223679 Peter Young   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 12:39:00 13:56:00 1:17:00 4 1:09:56 3.0
4 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 12:39:00 13:37:00 0:58:00 3 1:09:59 4.0
5 5045 John Reed   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:39:00 13:40:54 1:01:54 3 1:12:16 5.0
6 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:39:00 13:45:32 1:06:32 4 1:12:19 6.0
7 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:39:00 13:41:19 1:02:19 3 1:12:45 7.0
8 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 12:39:00 13:46:13 1:07:13 4 1:13:04 8.0
9 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 12:39:00 13:46:16 1:07:16 3 1:14:07 9.0
10 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 12:39:00 13:49:46 1:10:46 4 1:14:20 10.0
11 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 12:39:00 13:41:09 1:02:09 3 1:14:47 11.0
12 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 12:39:00 13:43:35 1:04:35 3 1:15:24 12.0
13 425 Richard Eagleton   Europe Bexhill 1141 12:39:00 13:43:41 1:04:41 3 1:15:35 13.0
14 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:39:00 13:43:55 1:04:55 3 1:15:48 14.0
15 5061 Jim King   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 12:39:00 13:44:07 1:05:07 3 1:16:02 15.0
16 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 12:39:00 13:53:10 1:14:10 4 1:16:32 16.0
17 803 Richard Smith   RS600   920 12:39:00 13:49:30 1:10:30 4 1:16:38 17.0
18 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 12:39:00 13:42:53 1:03:53 3 1:16:53 18.0
19 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 12:39:00 13:51:40 1:12:40 4 1:18:59 19.0
20 4551 Bill Hutchings   Solo Tonbridge 1142 12:39:00 13:46:55 1:07:55 3 1:19:18 20.0
21 3174 Lawrence Wright   RS Aero 7 Bexhill 1063 12:39:00 13:44:40 1:05:40 3 1:22:22 21.0
22 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 12:39:00 13:54:56 1:15:56 3 1:23:40 22.0
23 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 12:39:00 13:51:20 1:12:20 3 1:23:52 23.0
24 4           12:39:00 13:51:20 1:12:20 3 1:36:27 24.0
25 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 12:39:00 13:59:15 1:20:15 3 1:37:11 25.0
26 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105     DNF     27.0

Race 15 - 26/02/2023 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 11:35 12:20:29 0:45:29 3 0:41:10 1.0
2 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11:35 121408 0:39:08 3 0:42:32 2.0
3 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 11:35 12:22:20 0:47:20 3 0:42:50 3.0
4 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11:35 12:22:37 0:47:37 3 0:42:59 4.0
5 193444 Michael Clark   ILCA 7   1101 11:35 12:22:40 0:47:40 3 0:43:18 5.0
6 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 11:35 12:17:24 0:42:24 3 0:44:32 6.0
7 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 11:35 12:26:30 0:51:30 3 0:45:06 7.0
8 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11:35 12:26:58 0:51:58 3 0:45:30 8.0
9 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 11:35 12:30:25 0:55:25 3 0:45:48 9.0
10 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11:35 12:17:15 0:42:15 3 0:45:55 10.0
11 182481 Toby Ayre   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150 11:35 12:27:56 0:52:56 3 0:46:02 11.0
12 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 11:35 12:26:21 0:51:21 3 0:46:06 12.0
13 2267 Steve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104 11:35 12:25:56 0:50:56 3 0:46:08 13.0
14 373 Trevor Chanter Laurence Trim/Clare Smith National 18 Bough Beech Sailing Club 995 11:35 12:21:03 0:46:03 3 0:46:17 14.5
14 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029 11:35 12:22:38 0:47:38 3 0:46:17 14.5
16 29408 John Reed Liz Reed Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11:35 12:26:30 0:51:30 3 0:46:29 16.0
17 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101 11:35 12:26:45 0:51:45 3 0:47:00 17.0
18 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 11:35 12:29:03 0:54:03 3 0:47:20 18.0
19 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 11:35 12:29:44 0:54:44 3 0:47:36 19.0
20 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 11:35 12:18:51 0:43:51 3 0:47:40 20.0
21 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 11:35 12:29:53 0:54:53 3 0:47:43 21.0
22 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 11:35 12:19:03 0:44:03 3 0:47:53 22.0
23 803 Richard Smith   RS600   920 11:35 12:19:18 0:44:18 3 0:48:09 23.0
24 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 11:35 12:13:51 0:38:51 2 0:48:10 24.0
25 1306 Richard Lambert   Supernova Bough Beech Sailing Club 1077 11:35 12:27:16 0:52:16 3 0:48:32 25.0
26 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 11:35 12:14:10 0:39:10 2 0:48:33 26.0
27 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 11:35 12:28:54 0:53:54 3 0:48:39 27.0
28 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11:35 122901 0:54:01 3 0:48:45 28.0
29 29611 Lloyd Roberts Harry Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 11:35 12:29:10 0:54:10 3 0:48:53 29.0
30 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 11:35 12:26:40 0:51:40 3 0:53:19 30.0
31 216616           11:35 12:28:34 0:53:34 3 0:53:34 31.0
32 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 11:35 12:14:34 0:39:34 2 0:53:54 32.0
33 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969     DNF     34.0

Race 16 - 26/02/2023 at 1213

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank SailNo HelmName CrewName Class Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1005 George Smith   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 125400 134526 0:51:26 4 0:55:54 1.0
2 11321 John Clementson Mel Titmus Wayfarer Chipstead Sailing Club 1105 125400 13:55:58 1:01:58 4 0:56:05 2.0
3 11170 Ian Foxwell Sam Pygall Wayfarer Bough Beech Sailing Club 1105 125400 13:56:52 1:02:52 4 0:56:54 3.0
4 55634 Joe Warwicker Eddie Carter 420 Bough Beech Sailing Club 1114 125400 13:58:18 1:04:18 4 0:57:43 4.0
5 881 Elliot Marks   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 125400 13:47:26 0:53:26 4 0:58:05 5.0
6 28541 Matthew Wolstenholme Scarlet Burgess Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 125400 13:42:26 0:48:26 3 0:58:17 6.0
7 193444 Michael Clark   ILCA 7   1101 125400 13:58:15 1:04:15 4 0:58:21 7.0
8 5770 Patrick Ward   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 125400 14:02:05 1:08:05 4 0:59:37 8.0
9 5635 Ben Biglin   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 125400 14:02:13 1:08:13 4 0:59:44 9.0
10 14664 Neal Gibson Keith Macey Fireball Downs SC 952 125400 13:51:16 0:57:16 4 1:00:09 10.0
11 29408 John Reed Liz Reed Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 125400 13:44:18 0:50:18 3 1:00:32 11.0
12 171735 Henry Moss   ILCA 4 Downs SC 1210 125400 13:49:05 0:55:05 3 1:00:42 12.5
12 5506 Noel West   Solo Bough Beech Sailing Club 1142 125400 13:45:59 0:51:59 3 1:00:42 12.5
14 5501 James Hart   Solo Chipstead Sailing Club 1142 125400 13:46:00 0:52:00 3 1:00:43 14.0
15 335 Ian Patrick   Devoti D-Zero Bough Beech Sailing Club 1029 125400 13:56:46 1:02:46 4 1:01:00 15.0
16 9611 Peter Wolstenhowe Emma Curran Snipe Bough Beech Sailing Club 1108 125400 14:01:36 1:07:36 4 1:01:01 16.0
17 2618 Brian Whitmey   Contender ESSC 969 125400 13:53:50 0:59:50 4 1:01:45 17.0
18 140119 Logan Adams   ILCA 6 Bexhill 1150 125400 13:47:43 0:53:43 3 1:02:17 18.0
19 85173 Eve Fifield   ILCA 4 Bexhill 1210 125400 13:50:32 0:56:32 3 1:02:18 19.0
20 29970 Richard Marshall Bonnie/Alan Snipe Blackwater 1108 125400 13:45:56 0:51:56 3 1:02:30 20.0
21 456 Hannah Bolton   ILCA 4   1210 125400 13:51:05 0:57:05 3 1:02:54 21.0
22 901 Andrew Peake   RS600 MYC 920 125400 13:52:22 0:58:22 4 1:03:27 22.0
23 988 Nick Lett   RS600 Bough Beech Sailing Club 920 125400 13:54:08 1:00:08 4 1:05:22 23.0
24 4 Nicholas O'Doherty   ILCA 6   1150 125400 13:51:06 0:57:06 3 1:06:12 24.0
25 803 Richard Smith   RS600   920 125400 13:55:37 1:01:37 4 1:06:58 25.0
26 8 Jamie Eldridge   ILCA 7 ESSC 1101 125400 13:58:03 1:04:03 3 1:17:34 26.0
27 203314 Richard McAdam   ILCA 7 Bough Beech Sailing Club 1101     DNF     31.0
27 2730 Adrian Smith   Contender Hythe and Saltwood 969     DNF     31.0
27 182481 Toby Ayre   ILCA 6 Bough Beech Sailing Club 1150     DNF     31.0
27 2267 Steve Cooke   OK Minnis Bay SC 1104     DNS     31.0


http://www.boughbeechsc.org.uk
sailing@boughbeechsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com