Race Results

Race Results2019-05-06T09:14:30+01:00
Jon HillPrincipal Race Officer

For our results we use

Read our race reports at


Racing Rules Quiz
Load More Posts

Club Honours Boards

2019 Club Racing Series

 1st Place2nd Place3rd Place 
Solo Spring John ReedNick MardenRichard SouthernRESULTS
Solo Early Summer
Solo Late Summer
Solo Autumn
Solo Winter Warm Up
Laser Spring Elliot Marks (standard)Rob Howe (standard)Tom Edwards (radial)RESULTS
Laser Early Summer
Laser Late Summer
Laser Autumn
Laser Winter Warm Up
Handicap am Spring Richard Lambert (Supernova)Graham Lawson & T Lawson (2000)Martin Burgess (Supernova)RESULTS
Handicap am Early Summer
Handicap am Late Summer
Handicap am Autumn
Handicap am Winter Warm Up
Handicap pm SpringElliot Marks (Laser)Rob Howe (Laser)Chris Uglow & Karolina Mrowka (Wayfarer)RESULTS
Handicap pm Early Summer
Handicap pm Late Summer
Handicap pm Autumn
Handicap pm Winter Warm Up
Thursday Evening (handicap)

2019 Club Regattas

 1st Place2nd Place3rd Place 
New Years Day Pursuit RaceKaren Irons (Solo)Connie Hill (laser radial)Martin Burges (Supernova)RESULTS
Sutton & East Surrey Water CupElliot Marks (Laser)Richard Hudson & Ian Hudson (2000)Richard Southern (Solo)RESULTS
Easter Egg Pursuit RaceElliot Marks (Laser)Sergio Messina (Laser)James Maynard (Laser)RESULTS

2019 Open Meetings

 1st Place2nd Place3rd Place 
Icicle Conventional SeriesJohn Clementson & Mel Titmus (Wayfarer)Guy Marks & Sam Pygall (Wayfarer)George Smith (RS600)RESULTS REPORT
Icicle Asymmetric SeriesMick Whitmore & Sarah Whitmore (RS400)Richard Hudson & Ian Hudson (2000)Matt Fowler & Lynn Ratcliffe (RS 200)RESULTS REPORT
Supernova OpenJohn ReedMartin BurgessGary ButterfieldRESULTS REPORT
Streaker OpenJames DawesNeil FirthAlex ReindropRESULTS REPORT
Finn OpenKristian SjobergAllen BurrelPeterRESULTS REPORT
Scorpian OpenPete Gray & Rich PepperdineAndy McKee & Steve GrahamPaul Cullen & Simon ForbesRESULTS
Laser 4.7Luka FranklinCasper BartonEd RobstoneRESULTS REPORT
Laser RadialRob CageSteph WickenMiles VidlerRESULTS REPORT
Laser StandardNeil PetersOlly BushDave FreemanRESULTS REPORT
SoloSteve EdeTim LewisFraser HydenRESULTS REPORT

2018 Club Racing Series

 1st Place2nd Place3rd Place 
Solo Spring Richard SouthernLes AldousJon HillRESULTS
Solo Early Summer Nick MardenKaren IronsRichard SouthernRESULTS
Solo Late Summer Richard SouthernKaren IronsDavid MansonRESULTS
Solo Autumn Richard SouthernJohn ReedMark StonesRESULTS
Solo Winter Warm Up John ReedMark StonesRichard SouthernRESULTS
Laser Spring Peter Young (standard)Elliot Marks (radial)Rob Howe (standard)RESULTS
Laser Early Summer Connie Hill (radial)Elliot Marks (radial)Andy Fryer (standard)RESULTS
Laser Late Summer Peter Young (standard)Connie Hill (radial)Rob Howe (standard)RESULTS
Laser AutumnTulloch Priest (radial)Rob Howe (standard)Connie Hill (radial)RESULTS
Laser Winter Warm UpPeter Young (standard)Rob Howe (standard)Connie Hill (radial)RESULTS
Handicap am Spring Guy Marks & Dave Roberts (Wayfarer)Steve Curl (Phantom)Graham Lawson & David Brewer (2000)RESULTS
Handicap am Early Summer Guy Marks & Debbie Marks (Wayfarer)Peter Curl (Phantom)Trevor Chanter & Will Chanter (National 18)RESULTS
Handicap am Late SummerGuy Marks & Dave Roberts (Wayfarer)Steve Curl (Phantom)Bruce Kidd & Liz Denbeigh (2000)RESULTS
Handicap am AutumnSandra Hill (Streaker)Dave Roberts & Tinu Cornish (Wayfarer)Peter Curl (RS Aero 9)RESULTS
Handicap am Winter Warm UpRichard Sharp (Finn)Ricahrd Lambert (Supernova)Guy Marks & Brian Gregory (Wayfarer)RESULTS
Handicap pm SpringGuy Marks & John Clements (Wayfarer)Elliot Marks (laser radial)Steve Knowles (Solo)RESULTS
Handicap pm Early SummerJon Hill (Solo)Steve Knowles (Solo)James King (Solo)RESULTS
Handicap pm Late SummerSteve Knowles (Solo)Karen Irons (Solo)Rob Howe (Laser)RESULTS
Handicap pm AutumnGuy Marks & crew (Wayfarer)Elliot Marks (laser radial)Barry Wolfenden & Linda Wolfenden (Scorpion)RESULTS
Handicap pm Winter Warm UpGuy Marks & Brian Gregory (Wayfarer)Richard Lambert (Supernova)Jon Hill (Solo)RESULTS
Thursday Evening (handicap)Guy Marks & Peter Wolstenholme (Wayfarer)Karen Irons (Solo)Elliot Marks & Jess Gillett (Wayfarer)RESULTS

2018 Club Regattas

 1st Place2nd Place3rd Place 
New Years Day Pursuit RacePatrick Ward (Solo)Trevor Chanter & William Chanter (National 18)Keith Runacres (Solo)
Easter Egg Pursuit RaceRob Howe (Laser)Richard Sharp (Finn)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)
May Day Pursuit Race
Whitsun Pursuit RaceJames Maynard & Deborah Maynard (Wayfarer)Joe Warwicker (RS Terra)Trevor Chanter & William Chanter (National 18)RESULTS
Longest Day RegattaGuy Marks & Debbie Marks (Wayfarer)Michel & Mike Warwicker (RS 200)Elliot Marks & Jess Gillett (Wayfarer)RESULTS
Air Ambulance Pursuit RaceIan Patrick & R Wilkinson (2000)Peter Curl (RS Aero 9)Connie Hill (Laser radial)RESULTS
Emma Nettleship Championship (Youth)Connie Hill (Laser radial)Finlay (RS Tera Pro)Archie (RS Tera Pro)RESULTS
Sir Alec Rose TrophySergio Messina (Laser)Elliot Marks (Laser)Barry Wolfenden & Linda Wolfenden (Scorpion)RESULTS REPORT

2018 Open Meetings

 1st Place2nd Place3rd Place 
Icicle Conventional SeriesGuy Marks & Sam Pygall (Wayfarer)Richard Sharp (Finn)John Clementson & Chris Swinchatt (Scorpion)RESULTS REPORT
Icicle Asymetric SeriesJonny Moss & Alistair Moppett (RS 400)Mick Whitmore & Sarah Whitmore (RS 400)George Smith & Alice Crick (RS 200)RESULTS REPORT
Laser David GoddardLee GoodeyRob CageRESULTS REPORT
Laser RadialElliot MarksTulloch PriestLewis HumphriesRESULTS REPORT
Laser 4.7Alex HeadRESULTS REPORT
StreakerDoug HornerBrenda HoltJames DawesRESULTS REPORT
SupernovaRichard LambertMartin BurgessSteve JohnsonRESULTS
FinnAllen BurrellDan PattenRichard SharpRESULTS REPORT
ScorpionPeter Gray & Andy DavisIsaac Marsh & Steve GrahamAlan Krailing & Simon ForbesRESULTS
RS FevaWilliam Caiger & Becky CaigerJoe Warwicker & Luka FranklinTess Sadowski & Frances DaubenyRESULTS
RS 200Chris Webber & Nicki WebberDavid Derby & Caspar BartonJulian Bradley & Helen CafferataRESULTS
SoloLawrence CreaserIan WaltersVince HoreyRESULTS REPORT
SnipePeter Wolstenholme & Jenna GibsonMark Antonelli & Tracy/Emma AntonellliMathew Wolstenholme & Alex Wolstenholme/Finlay Baker-WhiteRESULTS REPORT
2000Simon Horsfield & Kate BurridgeRob Burridge & Gemma BurridgeRichard Hudson & Elliot MarksRESULTS REPORT
Tera SportMax SteeleToby HatsellToby SmithRESULTS
Tera ProJoe WarwickerCasper BartonStephen CartyRESULTS
WayfarerMichael McNamara & Simon TownsendGuy Marks & Mel TitmusBill Whitney & John SheltonRESULTS REPORT

2017 Club Racing Series

 1st Place2nd Place3rd Place 
Solo Spring John ReedNick MardenJon HillRESULTS
Solo Early Summer Richard SouthernDavid MansenMark StonesRESULTS
Solo Late Summer John ReedKaren IronsLes AldousRESULTS
Solo Autumn Richard SouthernJon HillMark StonesRESULTS
Solo Winter Warm Up Richard SouthernPatrick WardJon HillRESULTS
Laser Spring Elliot MarksRob HoweHeather DenbeighRESULTS
Laser Early Summer Elliot MarksRob HoweJames MaynardRESULTS
Laser Summer Peter Young Tulloch PriestJames MaynardRESULTS
Laser AutumnTulloch PriestConnie HillPeter YoungRESULTS
Laser Winter Warm UpRob HoweAndy FryerJames MaynardRESULTS
Handicap am Spring Ian Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Bruce Kidd & Liz Denbeigh (Laser 2000)Graham Lawson & David Brewer (Xenon)RESULTS
Handicap am Early Summer Richard Lambert (Supernova)Ian Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Handicap am Late SummerPeter Curl (Aero 9)Steve Curl (Phantom)Mike Warwicker & Evelyn Warwicker (RS 200)RESULTS
Handicap am AutumnIan Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Steve Curl (Phantom)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Handicap am Winter Warm UpGuy Marks & Kate Fitzsimmons (Wayfarer)Richard Lambert (Supernova)Richard Sharp (Finn)RESULTS
Handicap pm SpringElliot Marks (Laser radial)Rob Howe (Laser)Tulloch Priest (Laser)RESULTS REPORT
Handicap pm Early SummerElliot Marks (Laser radial)Rob Howe (Laser)Mark Stones (Solo)RESULTS
Handicap pm Late SummerTulloch Priest (Laser)Rob Howe (Laser)Keith Runacres (Solo)RESULTS
Handicap pm AutumnDave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)Guy Marks & crew (Wayfarer)Elliot Marks (Laser radial)RESULTS
Handicap pm Winter Warm UpGuy Marks & Kate Fitzsimmons (Wayfarer)Rob Howe (Laser)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Thursday Evening (handicap)Karen Irons (Solo)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Guy Marks & Dariusz Sadowski (Wayfarer)RESULTS

2017 Club Regattas

 1st Place2nd Place3rd Place 
New Years Day Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)John Clements & Crew (Scorpion)Peter Curl (RS Aero 9)RESULTS
Sutton and East Surrey Water CupRichard Hudson & Ian Hudson (Laser 2000)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)Nick Marden (Solo)RESULTS
Easter Egg Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Jon Hill (Solo)Chris Watts (Supernova)RESULTS
MayDay Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Richard Lambert (Supernova)Alex Ross (Laser)RESULTS
Whitsun PursuitTrevor Chanter & William Chanter (National 18)Alex Ross (Laser)Chris Watts (Supernova)RESULTS
Longest Day RegattaKeith Runacres (Solo)Mark Stones (Solo)Richard Southern (Solo)RESULTS
Emma Nettleship Championship (Youth)Heather Denbeigh (Laser Radial)Mathew Wolstenholme & William McGuire (Snipe)Josh Davies & Ratnage (RS Feva)RESULTS
Sir Alec Rose TrophyRichard Southern (Solo)Steve Curl (Phantom)Richard Sharp (Finn)RESULTS
Boxing Day Rum RacePatrick Ward (Solo)Jonny Moss & Alistair Moppett (RS 400)Edward Maynard (Laser Radial)RESULTS

2017 Open Meetings

 1st Place2nd Place3rd Place 
Icicle Conventional SeriesBrian Lamb & Rob Parnham (Wayfarer)John Clementson & Mel Titmus (Scorpion)Guy Marks & Les Aldous (Wayfarer)RESULTS
Icicle Asymetric SeriesRich Sheridan & crew (Laser 2000)Mike Chapman & Melanie Clark (RS 200)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)RESULTS
Laser Ollie BushDavid GoddardRESULTS
Laser RadialRob CageLewis HumphriesElliot MarksRESULTS
Laser 4.7Heather DenbeighTheo GambleyRESULTS
StreakerBrenda HoultJames DawesHoward FrearRESULTS
SupernovasRichard LambertSteve JohnsonMartin BurgessRESULTS
RS 600Richard SmithDavid GoudieMike Iszatt
ScorpionAlan Krailing & Simon ForbesRachel Rhodes & Alex HaymanRyan Buchanan & Hannah BuchananRESULTS
RS 200David Jessop & Sophie MearDave Derby & Emma DerbyThomas Wright & Chris CoulcherRESULTS
SnipePeter Wolstenholme & Eugenia VanniAlan Williams & Liz PikeIan Gregory & Mike KerRESULTS
SoloSteve EdeTim LewisJarvis SimpsonRESULTS
FevaAnne-Marie Ratnage & Alice ParkerWilliam Cagier & Becky CaigerJ Davies & KiaraRESULTS
Laser 2000Simon Horsfield & Katie BurridgeRob Burridge & Sarah BurridgeChris Jordan & Sarah JordanRESULTS
Terra ProLuke AnsteySamuel BlackerDylan McPhersonRESULTS
Terra SportAbbey HireJoseph BlackerFelix PowellRESULTS
WayfarerMichael McNamara & Simon TownsendMartin Rouse-Collen & Donna Rouse-CollenGuy Marks & Tom MarksRESULTS