Race Results

Race Results 2018-04-17T21:02:43+00:00
Jon HillPrincipal Race Officer

For our results we use

Read our race reports at

Load More Posts

Club Honours Boards

 1st Place2nd Place3rd Place 
Solo Spring Richard SouthernLes AldousJon HillRESULTS
Solo Early Summer
Solo Late Summer
Solo Autumn
Solo Winter Warm Up
Laser Spring Peter Young (standard)Elliot Marks (radial)Rob Howe (standard)RESULTS
Laser Early Summer
Laser Summer
Laser Autumn
Laser Winter Warm Up
Handicap am Spring Guy Marks & Dave Roberts (Wayfarer)Steve Curl (Phantom)Graham Lawson & David Brewer (2000)RESULTS
Handicap am Early Summer
Handicap am Late Summer
Handicap am Autumn
Handicap am Winter Warm Up
Handicap pm SpringGuy Marks & John Clements (Wayfarer)Elliot Marks (laser radial)Steve Knowles (Solo)RESULTS
Handicap pm Early Summer
Handicap pm Late Summer
Handicap pm Autumn
Handicap pm Winter Warm Up
Thursday Evening (handicap)
 1st Place2nd Place3rd Place 
New Years Day Pursuit RacePatrick Ward (Solo)Trevor Chanter & William Chanter (National 18)Keith Runacres (Solo)
Easter Egg Pursuit RaceRob Howe (Laser)Richard Sharp (Finn)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)
May Day Pursuit Race
Whitsun Pursuit Race
Longest Day Regatta
Air Ambulance Pursuit Race
Emma Nettleship Championship (Youth)
Sir Alec Rose Trophy
Boxing Day Rum Race
 1st Place2nd Place3rd Place 
Icicle Conventional SeriesGuy Marks & Sam Pygall (Wayfarer)Richard Sharp (Finn)John Clementson & Chris Swinchatt (Scorpion)RESULTS REPORT
Icicle Asymetric SeriesJonny Moss & Alistair Moppett (RS 400)Mick Whitmore & Sarah Whitmore (RS 400)George Smith & Alice Crick (RS 200)RESULTS REPORT
Laser David GoddardLee GoodeyRob CageRESULTS REPORT
Laser RadialElliot MarksTulloch PriestLewis HumphriesRESULTS REPORT
Laser 4.7Alex HeadRESULTS REPORT
StreakerDoug HornerBrenda HoltJames DawesRESULTS REPORT
SupernovaRichard LambertMartin BurgessSteve JohnsonRESULTS
FinnAllen BurrellDan PattenRichard SharpRESULTS REPORT
ScorpianPeter Gray & Andy DavisIsaac Marsh & Steve GrahamAlan Krailing & Simon ForbesRESULTS
RS FevaWilliam Caiger & Becky CaigerJoe Warwicker & Luka FranklinTess Sadowski & Frances DaubenyRESULTS
RS 200Chris Webber & Nicki WebberDavid Derby & Caspar BartonJulian Bradley & Helen CafferataRESULTS
 1st Place2nd Place3rd Place 
Solo Spring John ReedNick MardenJon HillRESULTS
Solo Early Summer Richard SouthernDavid MansenMark StonesRESULTS
Solo Late Summer John ReedKaren IronsLes AldousRESULTS
Solo Autumn Richard SouthernJon HillMark StonesRESULTS
Solo Winter Warm Up Richard SouthernPatrick WardJon HillRESULTS
Laser Spring Elliot MarksRob HoweHeather DenbeighRESULTS
Laser Early Summer Elliot MarksRob HoweJames MaynardRESULTS
Laser Summer Peter Young Tulloch PriestJames MaynardRESULTS
Laser AutumnTulloch PriestConnie HillPeter YoungRESULTS
Laser Winter Warm UpRob HoweAndy FryerJames MaynardRESULTS
Handicap am Spring Ian Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Bruce Kidd & Liz Denbeigh (Laser 2000)Graham Lawson & David Brewer (Xenon)RESULTS
Handicap am Early Summer Richard Lambert (Supernova)Ian Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Handicap am Late SummerPeter Curl (Aero 9)Steve Curl (Phantom)Mike Warwicker & Evelyn Warwicker (RS 200)RESULTS
Handicap am AutumnIan Patrick & Bob Wilkinson (Laser 2000)Steve Curl (Phantom)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Handicap am Winter Warm UpGuy Marks & Kate Fitzsimmons (Wayfarer)Richard Lambert (Supernova)Richard Sharp (Finn)RESULTS
Handicap pm SpringElliot Marks (Laser radial)Rob Howe (Laser)Tulloch Priest (Laser)RESULTS REPORT
Handicap pm Early SummerElliot Marks (Laser radial)Rob Howe (Laser)Mark Stones (Solo)RESULTS
Handicap pm Late SummerTulloch Priest (Laser)Rob Howe (Laser)Keith Runacres (Solo)RESULTS
Handicap pm AutumnDave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)Guy Marks & crew (Wayfarer)Elliot Marks (Laser radial)RESULTS
Handicap pm Winter Warm UpGuy Marks & Kate Fitzsimmons (Wayfarer)Rob Howe (Laser)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)RESULTS
Thursday Evening (handicap)Karen Irons (Solo)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Guy Marks & Dariusz Sadowski (Wayfarer)RESULTS
 1st Place2nd Place3rd Place 
New Years Day Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)John Clements & Crew (Scorpion)Peter Curl (RS Aero 9)RESULTS
Sutton and East Surrey Water CupRichard Hudson & Ian Hudson (Laser 2000)Dave Roberts & Mike Bryant (Wayfarer)Nick Marden (Solo)RESULTS
Easter Egg Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Jon Hill (Solo)Chris Watts (Supernova)RESULTS
MayDay Pursuit RaceMike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)Richard Lambert (Supernova)Alex Ross (Laser)RESULTS
Whitsun PursuitTrevor Chanter & William Chanter (National 18)Alex Ross (Laser)Chris Watts (Supernova)RESULTS
Longest Day RegattaKeith Runacres (Solo)Mark Stones (Solo)Richard Southern (Solo)RESULTS
Emma Nettleship Championship (Youth)Heather Denbeigh (Laser Radial)Mathew Wolstenholme & William McGuire (Snipe)Josh Davies & Ratnage (RS Feva)RESULTS
Sir Alec Rose TrophyRichard Southern (Solo)Steve Curl (Phantom)Richard Sharp (Finn)RESULTS
Boxing Day Rum RacePatrick Ward (Solo)Jonny Moss & Alistair Moppett (RS 400)Edward Maynard (Laser Radial)RESULTS
 1st Place2nd Place3rd Place 
Icicle Conventional SeriesBrian Lamb & Rob Parnham (Wayfarer)John Clementson & Mel Titmus (Scorpion)Guy Marks & Les Aldous (Wayfarer)RESULTS
Icicle Asymetric SeriesRich Sheridan & crew (Laser 2000)Mike Chapman & Melanie Clark (RS 200)Mike Warwicker & Kate Fitzsimmons (RS 200)RESULTS
Laser Ollie BushDavid GoddardRESULTS
Laser RadialRob CageLewis HumphriesElliot MarksRESULTS
Laser 4.7Heather DenbeighTheo GambleyRESULTS
StreakerBrenda HoultJames DawesHoward FrearRESULTS
SupernovasRichard LambertSteve JohnsonMartin BurgessRESULTS
RS 600Richard SmithDavid GoudieMike Iszatt
ScorpionAlan Krailing & Simon ForbesRachel Rhodes & Alex HaymanRyan Buchanan & Hannah BuchananRESULTS
RS 200David Jessop & Sophie MearDave Derby & Emma DerbyThomas Wright & Chris CoulcherRESULTS
SnipePeter Wolstenholme & Eugenia VanniAlan Williams & Liz PikeIan Gregory & Mike KerRESULTS
SoloSteve EdeTim LewisJarvis SimpsonRESULTS
FevaAnne-Marie Ratnage & Alice ParkerWilliam Cagier & Becky CaigerJ Davies & KiaraRESULTS
Laser 2000Simon Horsfield & Katie BurridgeRob Burridge & Sarah BurridgeChris Jordan & Sarah JordanRESULTS
Terra ProLuke AnsteySamuel BlackerDylan McPhersonRESULTS
Terra SportAbbey HireJoseph BlackerFelix PowellRESULTS
WayfarerMichael McNamara & Simon TownsendMartin Rouse-Collen & Donna Rouse-CollenGuy Marks & Tom MarksRESULTS